Trwa ładowanie...

Dania znosi obostrzenia. Wszystko dzięki dużej liczbie zaszczepionych

Rząd Danii poinformował, że 10 września zniesie restrykcje związane z pandemią COVID-19. - Epidemia jest pod kontrolą, mamy rekordowe poziomy szczepień – mówi tamtejszy minister zdrowia. Jakie obostrzenia zostaną zniesione?

Zobacz film: "Prof. Flisiak: Nie ma dowodów, że śmiertelność po szczepionce wśród seniorów jest większa"

spis treści

1. Dania w pierwszej dziesiątce najlepiej zaszczepionych krajów świata

Dania jest trzecim krajem w Unii Europejskiej z największą liczbą zaszczepionych na COVID-19 obywateli. Znajduje się także w pierwszej dziesiątce najlepiej wyszczepionych krajów na świecie. Dzięki tak wysokiemu procentowi osób, które przyjęły szczepionkę na COVID-19 możliwe jest w tym kraju zniesienie obostrzeń.

Duński minister zdrowia ogłosił, że zniesienie ograniczeń związanych z pandemią nastąpi 10 września. Tłumaczył, że koronawirus "nie jest już krytycznym zagrożeniem dla społeczeństwa".

- Epidemia jest pod kontrolą, mamy rekordowe poziomy szczepień. Dlatego możemy zrezygnować ze specjalnych zasad, które musieliśmy wprowadzić w walce z COVID-19 - sprecyzował minister zdrowia, Magnus Heunicke.

W Danii zdejmują obostrzenia. Wszystko dzięki zaszczepionym
W Danii zdejmują obostrzenia. Wszystko dzięki zaszczepionym (Getty Images)

2. Koronawirus w Danii. Jakie obostrzenia zostaną zniesione 10 września?

Od kilku miesięcy w Danii z miejsc takich jak: restauracje, bary, kina, siłownie, stadiony sportowe i salony fryzjerskie mogą korzystać tylko ci, którzy są zaszczepieni przeciw COVID-19, mają negatywny wynik testu na koronawirusa (ważny przez 72 godziny) lub są ozdrowieńcami (zachorowali max. 12 tygodni temu).

1 sierpnia powyższy wymóg zniesiono dla niektórych obiektów (m.in. muzeów). Od 1 września nie będzie obowiązywał w większości innych miejsc. Do 10 września paszport covidowy konieczny będzie w przypadku klubów nocnych i dużych imprez, w tym meczów piłki nożnej.

Rzecznik duńskiego resortu zdrowia przyznaje w rozmowie z "The Guardian", że w dalszym ciągu - co najmniej do października - w Danii obowiązywać będą ograniczenia związane z podróżami.

3. Szczepienia na COVID-19. Jak na tle Danii wypada Polska?

Dwie dawki szczepionki lub jedną firmy Johnson & Johnson przyjęło w Danii już 71,7 proc. społeczeństwa. Zdaniem ekspertów jest to taki poziom wyszczepienia, który pozwoli uniknąć gwałtownego przebiegu pandemii.

W Unii Europejskiej lepszymi statystykami może pochwalić się tylko Malta - 80,1 proc. oraz Portugalia - 73,6 proc. Jak na tle tych krajów wygląda Polska? Dotychczas w pełni zaszczepiło się 49,5 proc. społeczeństwa. Jeśli chodzi zaś o ogólną liczbę podanych dawek w przeliczeniu na 100 osób, Dania osiągnęła wynik 146,66, Polska - 95,76.

W Polsce koronawirusem zakaża się jednak mniej osób. Średnia dzienna liczba zakażeń w przeliczeniu na milion mieszkańców wynosi w Danii 163,2, a w Polsce 5,97. Dania notuje jednak trend spadkowy, w Polsce z tygodnia na tydzień zakażonych jest więcej.

Minister Magnus Heunicke nie popada jednak w hurra optymizm i ostrzega, że epidemia COVID-19 wciąż trwa. Tamtejsi rządzący są przygotowani na ewentualny wzrost zakażeń i nie zawahają się wprowadzić ograniczeń, jeśli sytuacja epidemiczna ich do tego zmusi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza