Trwa ładowanie...

W którym tygodniu ciąży jestem? – podstawowe informacje, reguła Naegelego, badania, suplementacja

Avatar placeholder
30.03.2021 10:51
W którym tygodniu ciąży jestem
W którym tygodniu ciąży jestem (Shutterstock)

Spóźnia Ci się okres i już zaczynasz podejrzewać, że oznaką tego może być ciąża. Jak dokładnie określić w którym tygodniu ciąży jesteś? Kiedy możesz spodziewać się porodu?

spis treści

1. W którym tygodniu ciąży jestem?

Po co nam dokładna informacja o tym, w którym tygodniu ciąży jesteśmy? Dziś do dostęp do internetu ma w zasadzie każdy. Kobieta w każdej chwili może monitorować jak rozwija się jej dziecko i jak mniej więcej wygląda. Sprzyjają temu specjalne aplikacje telefoniczne, w których oprócz informacji o tygodniach ciąży kobieta znajdzie wiele cennych wskazówek o tym jak może o siebie dbać i monitorować ciążę np. ze względu na wagę i inne objawy ciąży.

Informacja o tygodniu ciąży jest potrzebna także w sytuacjach gdy w trakcie ciąży występuje ryzyko porodu przedwczesnego. Lekarze znając wiek ciąży mogą zapewnić pacjentce odpowiednią opiekę.

Podczas wizyty u ginekologa lekarz zapyta Cię o datę ostatniej miesiączki. To ona jest wyznacznikiem wieku ciąży. Obliczanie wieku ciąży może być skomplikowane jeżeli nie pozna się jej reguł.

2. Reguła Naegelego

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Aby obliczyć, w którym tygodniu ciąży obecnie jesteśmy stosuje się regułę Naegelego. Ten niemiecki ginekolog obliczył, że przeciętna ciąża trwa 280 dni. Owulacja występuje w okolicach 14. dnia cyklu, wtedy też dochodzi do zapłodnienia. Z tej reguły można wyliczyć przybliżona datę porodu.

Według opracowanego przez Naegelego wzoru datę porodu określa się następująco: do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 7 dni, następnie odejmuje 3 miesiące i dodaje się rok. Regułę tą stosuje się przy regularnych, 28 dniowych cyklach menstruacyjnych.Przykładowo jeżeli ostatnia miesiączka kobiety rozpoczęła się 24 stycznia 2018 roku to datę porodu można oszacować na 31 października.

Reguła Naegelego nie bierze pod uwagę faktu, ze wiek ciąży liczy się od dnia zapłodnienia. Dlatego też odpowiedź na pytanie w którym tygodniu ciąży wg reguły Neagelego jest o 2 tygodnie starszy. Ta metoda obliczania tygodnia ciąży jest stosowana przez ginekologów i położników do określenia tygodnia ciąży oraz trymestru ciąży.

3. Badanie wskazujące, w którym tygodniu ciąży jestem

Czas, w którym obliczaliśmy ciążę na miesiące, minął bezpowrotnie. Głównie dlatego, że inne badania wykonywane będą w 9. tygodniu ciąży, a inne w 13., a jakby nie patrzeć, jest to nadal jest 3. miesiąc ciąży. Dlatego tak ważna jest wiedza, w którym tygodniu ciąży jestem.

Każda kobieta powinna wiedzieć, w którym tygodniu ciąży jest. Głównie ze względu na badania profilaktyczne oraz USG, które wykonuje podczas ciąży. 11.-12. tydzień ciąży to czas, w którym można już wstępnie zaobserwować płeć dziecka. Ta informacja zostanie potwierdzona podczas kolejnego badania USG w 20. tygodniu ciąży. Niezwykle istotne jest także badanie przyziernosci karkowej, które można wykonać do końca 12. tygodnia ciąży.

4. Suplementacja w ciąży

Informacja o tym, w którym tygodniu ciąży jesteśmy pozwala ustalić jakie witaminy prenatalne powinna przyjmować młoda mama. Kwas foliowy podawany jest do końca pierwszego trymestru ciąży. W kolejnych tygodniach wprowadza się inne preparaty z witaminami oraz minerałami takimi jak jod, kwasy omega-3, żelazo, witaminę B6, witaminę B12, oraz witaminę D3.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze