W którym miesiącu ciąży jestem - kalkulator ciąży, badanie usg, inne metody

Od tego, w którym miesiącu ciąży jest kobieta zależy wiele. Samopoczucie, stan psychiczny, odczuwalne ruchy dziecka to zdaje się tylko te oczywiste powody, dla których warto wiedzieć, jaki wiek ma ciąża według kalendarza. Ale jak się tego dowiedzieć?

1. W którym miesiącu ciąży jestem - kalkulator ciąży

Kalkulator ciąży, zwany także metodą Naegelego, to jedna z najpopularniejszych dziś sposobów obliczenia, w którym miesiącu ciąży się jest. Dzięki niemu można także obliczyć termin porodu. Należy jednak pamiętać, iż kalkulator ciąży nie daje rzeczywistych obliczeń – takie jest w stanie podać lekarz, a i tak czasem się nie sprawdzają.

Pierwsze symptomy ciąży
Pierwsze symptomy ciąży [10 zdjęć]

Większość kobiet będących w ciąży doświadcza charakterystycznych dla tego stanu objawów. Dowiedz się,...

zobacz galerię

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Za pomocą kalkulatora ciąży można określić domniemany wiek ciąży, w tym płodu, a także określić mniej więcej datę porodu. Ta duża doza ostrożności powodowana jest tym, iż po pierwsze wiek ciąży kalkulator określa od momentu ostatniej miesiączki, nie zaś od momentu zapłodnienia, gdyż ten jest bardzo trudno określić. Po drugie kalkulator zakłada cykl miesiączkowy na dwadzieścia osiem dni, co, jak wiadomo, nie jest regułą. Po trzecie kalkulator ciąży wprowadza zasadę, iż każdy miesiąc ma równo trzydzieści dni. Po czwarte wreszcie, odgórnym założeniem kalkulatora ciąży jest trwanie ciąży. Wynika z niego, że rozwiązanie nastąpi po czterdziestu tygodniach. Warto jednak pamiętać, iż każdy organizm jest inny, dzieci nie rozwijają się u każdej kobiety w równym tempie, a kalendarz ciąży nie jest tak sztywny. Stąd wynikają wszelkie odchylenia od prawdy, jednak można dowiedzieć się, w którym miesiącu ciąży jest dana kobieta.

Sprawdź, jak zmieni się twoje ciało po ciąży
Sprawdź, jak zmieni się twoje ciało po ciąży [8 zdjęć]

Ciąża to wyjątkowy okres dla każdej kobiety. To również moment, w trakcie którego jej ciało przechodzi...

zobacz galerię

Warto monitorować stan swojego zdrowia  i na bieżąco śledzić, który miesiąc ciąży następuje, zwłaszcza, gdy zmiany nie przebiegają tak, jak powinny. Łatwiej wówczas zaplanować pewne badania, dowiedzieć się, co powinno się dziać w poszczególnych trymestrach, czy tygodniach ciąży oraz przygotować się do porodu. Wiedza kobiety, dotycząca chociażby tego, w którym miesiącu ciąży jest, pozwala podjąć szybkie kroki lekarzom, w razie pojawienia się komplikacji.

2. W którym miesiącu ciąży jestem - badanie USG

Badanie USG uważane jest za znacznie dokładniejszą metodę określenia, który miesiąc ciąży nastąpił. Zwłaszcza, jeśli jest przeprowadzone jeszcze przed końcem dziesiątego tygodnia życia płodowego. Dzięki niemu można bardzo dokładnie określić zarówno termin porodu, jak i stan rozwoju dziecka. Na podstawie wielkości pęcherzyka ciążowego oraz rozmiarów dziecka, a także innych danych wylicza się wiek ciąży i termin porodu. Im wcześniejsza wizyta u lekarza, tym dokładniejsze terminy.

Badanie USG najdokładniej określa, który jest miesiąc ciąży.
Badanie USG najdokładniej określa, który jest miesiąc ciąży.

3. Kalkulator ciąży - inne metody

Zdarza się, iż dopiero w zaawansowanym stadium ciąży kobiety dowiadują się o niej. Wówczas miesiąc ciąży oraz terminu porodu określa się na podstawie daty pierwszych odczuwalnych ruchów dziecka, a także wysokości dna miednicy, bowiem podnosi się ono wraz z zaawansowaniem ciąży. Są one jednak niedokładne, w szczególności, gdy pojawiają się dodatkowe czynniki utrudniające określenie, który miesiąc ciąży trwa. Warto wówczas zwrócić uwagę na otyłość, mięśniaki i wiele innych.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.