Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny

Wiele możliwości leczenia zaćmy – nowoczesne soczewki wewnątrzgałkowe

Avatar placeholder
12.06.2019 14:25
Wiele możliwości leczenia zaćmy – nowoczesne soczewki wewnątrzgałkowe
Wiele możliwości leczenia zaćmy – nowoczesne soczewki wewnątrzgałkowe

Polacy żyją coraz dłużej, a sprzyja temu m.in. lepsze wykształcenie, większa aktywność fizyczna, dobre odżywianie oraz postęp w medycynie. Jednocześnie wzrastają oczekiwania pacjentów dotyczące jakości życia. Jednym z ważniejszych elementów komfortowego życia jest dobre widzenie. Niestety wraz z wiekiem rośnie ryzyko zaćmy.

Dzisiejsza chirurgia zaćmy przynosi pacjentom bezpieczne techniki operacyjne oraz zaawansowane wieloogniskowe soczewki, które umożliwiają widzenie bez okularów. O najnowszych metodach leczenia zaćmy opowiada prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny z Kliniki Okulistycznej OFTALMIKA z Bydgoszczy.

WP abcZdrowie: Co to jest zaćma?

Prof. Bartłomiej Kałużny: Zaćma to zmętnienie soczewki w oku. W trakcie powoli przebiegającego procesu, pacjent przyzwyczaja się do gorszego widzenia i traci wzrok, a do lekarza trafia dopiero, gdy nie radzi sobie z codziennymi czynnościami, nie może czytać, nie widzi. Leczenie należy podjąć jak najszybciej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Zobacz także:

Jak można wyleczyć zaćmę?

Jedynym skutecznym sposobem na odzyskanie widzenia w przypadku zaćmy jest operacja, która polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce sztucznej. Pozostanie ona w oku już do końca życia i przywróci dobre widzenie. Podczas jednego zabiegu możemy wszczepić standardową soczewkę jednoogniskową, która przywróci dobre widzenie lub soczewkę wieloogniskową, obecnie najbardziej zaawansowaną technologicznie, która pozwala na skorygowanie wszystkich wad wzroku istniejących przed wystąpieniem zaćmy (np. astygmatyzmu, dalekowzroczności i niedowidzenia).

Szansa dla pacjentów z zaćmą – MZ przygotowuje nową ustawę
Szansa dla pacjentów z zaćmą – MZ przygotowuje nową ustawę [7 zdjęć]

Godziny spędzane przed komputerem czy telewizorem przyczyniają się chociażby do zespołu suchego oka

zobacz galerię

Czym się kierować przy wyborze soczewek wewnątrzgałkowych?

Obecnie pacjent przystępujący do zabiegu usunięcia zaćmy, w zależności od indywidualnych możliwości, może zdecydować się na zabieg refundowany przez NFZ z wykorzystaniem soczewek jednoogniskowych lub zabieg nieobjęty refundacją, który daje więcej możliwości i perspektywę dobrego widzenia na stałe, bez okularów np. do czytania.

O ile sytuacja pacjenta na to pozwala, rekomendujemy to drugie rozwiązanie, czyli wszczepienie nowoczesnych soczewek wieloogniskowych lub torycznych. Podczas jednego zabiegu, przy okazji usunięcia zaćmy, można skorygować wszystkie współistniejące wady wzroku, czyli krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Dla niektórych pacjentów to zupełnie nowe doświadczenie, bo okulary nosili od wczesnego dzieciństwa, dla innych powrót do komfortu życia, ktory utracili wraz z pojawieniem się zaćmy. W obu przypadkach, spojrzenie po raz pierwszy bez okularów na świat jest wielkim i pozytywnym przeżyciem.

Osoby, które decydują się na soczewki wieloogniskowe nie muszą nosić okularów do czytania książek, gazet, a nawet etykietek w sklepach czego będą mogły im pozazdrościć nawet ich dorosłe dzieci. Po zabiegu usunięcia zaćmy i wszczepieniu wewnątrzgałkowych soczewek wieloogniskowych wada wzroku już się nie pogorszy.

W przypadku wyboru soczewki jednoogniskowej skorygowana zostanie podstawowa wada wzroku np. niedowidzenie lub nadwzroczność. Po zabiegu konieczne będzie jednak korzystanie z okularów korygujących pozostałą wadę wzroku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze