Wirtualna Poradnia: symptomy raka (WIDEO)
Istnieje bardzo dużo symptomów, objawów, które mogą świadczyć, że dzieje się coś złego, że możemy mieć objawy, które świadczą o wystąpieniu nowotworu złośliwego. Natomiast należy podejść do tego niezwykle racjonalnie. Nie każdy objaw będzie świadczył, że mamy nowotwór. Może to być zupełnie inna choroba, w stu procentach wyleczalna lub nawet jakiś zupełnie błahy objaw przypadkowy.
Natomiast istnieje szereg symptomów, których nie wolno lekceważyć. Objawem, który często może świadczyć o jakimś niepokojącym procesie toczącym się w naszym organizmie mogą być bóle kręgosłupa, różnych odcinków kręgosłupa. I nie wolno ich lekceważyć i wszystkiego zganiać na przykład na siedzący tryb życia czy pracę przy komputerze przy biurku.
Takie objawy mogą pojawiać się na przykład w nowotworach narządów rodnych i wtedy są to właśnie bóle krzyża bardzo często. Występuje również na przykład w raku płuca, też bóle kostne występują, bóle kończyny. Również w raku piersi mogą wystąpić bóle ręki. Objawy podobne do grypy, czyli stan podgorączkowy, nocne poty, zmęczenie, [enność.
Niepokojącym objawem może być również spadek masy ciała. Nie odchudzamy się, nie stosujemy żadnej diety a mimo wszystko chudniemy. Wówczas należy być czujnym i zgłosić się do lekarza, ponieważ takiej chudnięcie może świadczyć również o procesie chorobowym. Może też być to objaw zupełnie jakiegoś błahego schorzenia, natomiast warto zawsze to skonsultować.
Niepokojącym objawem może być również chrypka, kaszel, krwioplucie, zwłaszcza u osób palących papierosy. 90 procent osób, które zachorowały na raka płuca są to osoby, które palą papierosy. Natomiast pozostałe 10 procent są to tak zwani bierni palacze, którzy narażeni są na wdychanie dymu papierosowego w domu lub w pracy. Jeżeli właśnie pojawiają się takie niepokojące objawy - chrypka, kaszel, krwioplucie, wówczas jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza.
Jeżeli chodzi o zaburzenia w obrębie właśnie jamy brzusznej, wzdęcia, zmiany rytmu wypróżnień, to mogą być objawy świadczące o nowotworze jelita grubego. Dlatego warto zgłosić się na kolonoskopię czy choćby wykonać podstawowe badanie, jakim jest badanie na krew utajoną.
Wiele osób cierpi na żylaki odbytu i obserwuje się o nich również krwawienia. I często występuje krwawienie, które jest już objawem raka jelita grubego. Nie można mylnie, jak większość pacjentów mówić, że są to krwawienia właśnie z żylaków odbytu.
Powodem tego, że ludzie zwlekają z wizytami u lekarza może być lęk. W momencie, kiedy gdzieś pada słowo nowotwór albo rak to niesie za sobą tak silne emocje i skojarzenia, że może to być związane ze śmiercią, z bólem, ze wszystkimi skutkami chemioterapii, łysieniem, złym samopoczuciem, wymiotami. Może to być związane z trudnymi zabiegami medycznymi.
Słowo nowotwór jest w naszym społeczeństwie tak mocnym słowem i niesie za tobą tyle negatywnych emocji, że myślę że każdy, kto usłyszy diagnozę kiedy już jest pewność, że to jest jednak nowotwór, to po prostu znajduje się w stresie i nie ma ludzi, którzy są w stanie przejść obojętnie i powiedzieć: no dobrze, mam nowotwór wszystko w porządku. Chyba nie ma takich.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.