Witamina D może zmniejszyć ryzyko poważnych schorzeń i śmierci w ich wyniku. Nowe badania
Właściwe stężenie witaminy D chroni przed śmiercią w wyniku różnych chorób – twierdzą naukowcy. Cenna witamina broni organizm przed wirusami i osteoporozą oraz zmniejsza ryzyko nowotworów, dlatego warto ją suplementować, a także pozyskiwać z żywności. Gdzie znajdziemy jej najwięcej?
1. Właściwości witaminy D. Jak wpływa na organizm?
Właściwe stężenie witaminy D jest niezwykle korzystne dla organizmu. Nie tylko zapobiega osteoporozie, lecz także rozwojowi depresji, cukrzycy, nowotworom czy otyłości. Badania z ostatnich kilku miesięcy dowodzą również, że jej właściwy poziom skutecznie chroni przed wirusami, w tym SARS-CoV-2.
Witamina D ze względu na swoje właściwości działaniem przypomina bardziej hormon niż witaminę – twierdzą naukowcy. Aktywna postać witaminy D kontroluje co najmniej 200 genów, a w każdej tkance organizmu znajdują się receptory witaminy D.
W najnowszych badaniach naukowcy postanowili sprawdzić, czy poziom witaminy D może wpływać na wystąpienie konkretnych schorzeń. Pod uwagę wzięto zależności pomiędzy stężeniem witaminy D a ryzykiem choroby niedokrwiennej serca, udaru czy śmierci z innych schorzeń.
Analizy oparto na danych ponad 380 tys. osób, które zmagały się z tymi chorobami. Każdy uczestnik badania był obserwowany przez 9,5 roku i przeszedł pomiary 25-hydroksywitaminy D [25(OH)D].
2. Szczegóły badań nad witaminą D
Przez niemal 10 lat 33 546 osób objętych badaniem zachorowało na chorobę wieńcową serca, 18 166 osób doznało udaru, a 27 885 osób zmarło.
Z badań wynika, że wyższy poziom witaminy D może zmniejszyć ryzyko poważnych schorzeń i śmierci w ich wyniku, ale tylko u osób, które zmagają się z jej niedoborem.
Badacze odkryli korelację pomiędzy predyspozycją genetyczną do wyższych poziomów witaminy D (wzrost o 10 nmol/l) a 30 proc. zmniejszonym ryzykiem zgonu. Warto podkreślić, że badania sugerowały podobny wpływ na śmiertelność w wyniku chorób układu krążenia i nowotworu, ale efekty były widoczne tylko u osób z wyjątkowo niskim poziomem witaminy D, których próg wynosił ok. 40 nmol/l.
Nie udało się jednak znaleźć związku pomiędzy genetyczną predyspozycją do wyższych poziomów witaminy D a wystąpieniem udaru lub choroby wieńcowej.
Zdanie naukowców badania są potwierdzeniem potrzeby suplementacji witaminy D w celu zmniejszenia ryzyka chorób przewlekłych.
Ponadto warto włączyć do diety produkty, które zawierają jej najwięcej. Najlepszym źródłem witaminy D są tłuste ryby (łosoś, śledź i sardynki), żółtka jaj i mleko.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.