Wybudzasz się o tej porze? To wątroba może wołać na pomoc
Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) w początkowych fazach może być trudna do zauważenia. Pewien niepozorny objaw może jednak ujawnić, że w naszym organie zachodzą niebezpieczne zmiany. Zwróć uwagę na godzinę pobudki.
1. Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby
Długoterminowe konsekwencje NAFLD są poważne. Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby występuje, gdy komórki tłuszczowe w wątrobie zakłócają prawidłowe funkcjonowanie narządu.
W organizmie zaczynają gromadzić się toksyczne odpady, a NAFLD z czasem postępuje i dewastuje wątrobę w coraz większym stopniu. Im większe uszkodzenia, tym mniejsze prawdopodobieństwo wyzdrowienia.
W początkowych stadiach choroba może być trudna do wykrycia, gdyż nie pojawiają się niepokojące symptomy. Badanie w czasopiśmie "Nature and Science of Sleep" ujawnia jednak, że zaburzenia snu mogą być powiązane z NAFLD.
Do tego twierdzenia odniósł się także dr Brian Lun. Specjalista medycyny integracyjnej zauważa, że najczęstszą przyczyną przebudzenia się między 1 a 3 w nocy są problemy z wątrobą.
- Kiedy wątroba zostaje obciążona nagromadzonym tłuszczem, nie jest już w stanie skutecznie detoksykować organizmu. Ponieważ toksyn nie można bezpiecznie zneutralizować i usunąć z organizmu, ryzyko chorób zwyrodnieniowych wzrasta. Stłuszczenie wątroby prawie zawsze wiąże się z insulinoopornością i rozwojem cukrzycy typu 2 - dodaje dr Lun w rozmowie z Express.
2. Czas intensywnej pracy dla naszego narządu
Według "Journal of Thoracic Disease" zaburzenia snu dotykają około 60–80 proc. pacjentów z przewlekłymi chorobami wątroby. Dodatkowo pojawia się też bezsenność, zmniejszona wydajność snu, zmęczenie w ciągu dnia i zespół niespokojnych nóg.
Stwierdzenie, że specyficzny czas budzenia się wynika z chorób wątroby, związane jest z naszym wewnętrznym zegarem. Rytm dobowy odpowiada za pracę wewnętrznych układów biologicznych i narządów.
- To właśnie w okresie od 1 do 3 w nocy wątroba pracuje najciężej, aby oczyścić i odtruć organizm, gdy śpimy. Jeśli więc wątroba jest powolna i znajduje się w stagnacji z powodu gromadzenia się tłuszczu w czasie oczyszczania wątroby, organizm będzie próbował przeznaczyć więcej energii na detoksykację i pobudzi układ nerwowy do przebudzenia - wyjaśnia dr Lun.
Należy jednak zauważyć, że rytm dobowy danej osoby może zmieniać się wraz z wiekiem, co powoduje, że u osób starszych przebudzenia wcześnie rano są częstsze.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.