Trwa ładowanie...

Nowa możliwa przyczyna choroby zapalnej jelit. Dotyczy nawet 95 proc. chorych

Avatar placeholder
12.06.2024 10:37
Znaleziono główny powód zapalenia jelit. Kryje się w DNA
Znaleziono główny powód zapalenia jelit. Kryje się w DNA (Getty Images)

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą być wywoływane przez bardzo wiele czynników. Kiedy jednak trwają dłużej niż 1-2 tygodnie bądź często nawracają, warto sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z chorobą zapalną jelit - zwłaszcza, że przyczyna może być ukryta w naszych genach.

spis treści

1. Jak rozpoznać chorobę zapalną jelit?

Choroba zapalna jelit (IBD, czyli z ang. Inflammatory Bowel Disease) z reguły objawia się w sposób, który łatwo pomylić z wieloma innymi, często nieszkodliwymi dolegliwościami. Wywołuje skurcze brzucha, wzdęcia, zaparcia, ale także biegunkę. Istotnym czynnikiem jest tu jednak czas utrzymywania się objawów. Jeśli symptomy nie ustępują po kilku tygodniach, warto skonsultować się z lekarzem, bo w przypadku IBD mogą one zanikać i wielokrotnie nawracać. Choroba zapalna jelit to choroba przewlekła, która trwa przez całe życie.

Wśród chorób zapalnych jelit wyróżnia się dwa warianty: chorobę Leśniowskiego‑Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Choć ich objawy mogą być podobne, bardzo istotne jest prawidłowe zdiagnozowanie podłoża problemu, gdyż obydwa schorzenia dotyczą różnych części przewodu pokarmowego.

Zobacz film: "Przychodzą z diagnozą, nie ufają medykom. Lekarze gorzko o pacjentach"

Choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego nie muszą, ale mogą wykazywać objawy wykraczające poza układ pokarmowy. Mogą do nich należeć artretyzm, zapalenie i zaczerwienienei oczu, afty w jamie ustnej, osteoporoza, kamica nerkowa czy zmiany skórne (pęcherze, obrzęki, zaczerwienienie).

2. Nowa przyczyna zapalenia jelit w DNA

Grupa naukowców z Francis Crick Institute i University College London przeprowadziła dogłębną analizę genetyczną w celu bliższego określenia przyczyn IBD. Badacze odkryli część kodu genetycznego, która okazuje się być "głównym regulatorem" substancji chemicznych uwalnianych przez komórki zwane makrofagami, które bezpośrednio łączą się z rozwojem stanu zapalnego w jelitach.

"Jest to niewątpliwie jedna z głównych ścieżek prowadzących do nieprawidłowego rozwoju choroby zapalnej jelit" - powiedział dr James Lee z Instytutu Francisa Cricka redakcji BBC.

Ten słaby punkt w DNA, zdaniem badaczy, może dotyczyć nawet 95 proc. chorych. Naukowcy więc intensyfikują działania mające na celu opracowanie skutecznych metod leczenia. Eksperymenty opisane m.in. w czasopiśmie naukowym "Nature" wykazały na przykład, że niektóre leki, które zostały już zatwierdzone w leczeniu innych schorzeń (np. niektórych typów nowotworów), są skuteczne także w łagodzeniu stanów zapalnych dotyczących IBD.

Naukowcy mają tę przewagę, że leki te już istnieją. Wyzwanie polega jednak na znalezieniu sposobu, aby lek oddziaływał wyłącznie na makrofagi i nie powodował ciężkich skutków ubocznych w całym organizmie.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze