Wystarczy niewielka ilość wody. Umierają nawet dobę po kąpieli
Lato jeszcze na dobre się nie zaczęło, a Komenda Główna Policji odnotowała już 87 utonięć. Kolejne tygodnie niestety pewnie przyniosą następne ofiary, bo tylko w 2023 r. wypoczynek nad wodą skończył się śmiercią 450 osób.
1. Są pierwsze ofiary w 2024 r.
Dane Komendy Głównej Policji wskazują, że od 1 kwietnia 2024 r. utonęło 87 osób. Tylko 20 czerwca odnotowano aż trzy zgony - dwie osoby utonęły w Bukowie w województwie świętokrzyskim, jedna we Wrocławiu w województwie dolnośląskim.
Statystyki utonięć wskazują, że w tym roku najwięcej utonięć odnotowano w zbiornikach, sztucznych bądź naturalnych - aż 59 osób, druga w kolejności była rzeka - 26 ofiar. Pojedyncze utonięcia dotyczyły m.in. morza. Aż 75 ofiar to mężczyźni, taką samą grupę stanowiły osoby dorosłe.
Nie ma wątpliwości, że takich zgonów będzie przybywać, bo lato wciąż przed nami. W 2023 r. na terenie Polski odnotowano 490 wypadków tonięć, z czego 450 zakończonych było zgonem.
Według danych Komendy Głównej Policji w 2023 r. do utonięcia przyczyniły się:
- kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym – 54,
- kąpiel w miejscu zabronionym – 33,
- nieostrożność w czasie przebywania nad wodą – 28,
- nieostrożność w czasie łowienia ryb – 21.
Statystyki wskazują, że w ubiegłym roku wśród ofiar 82 spożywały alkohol przed wejśćiem do wody.
2. Zagrożenie utonięciem "na sucho"
Większość przypadków utonięć jest spowodowana zalaniem płuc wodą. Mimo to niezwykle ważne jest, aby zwrócić uwagę na mniej znane, ale tzw. suche i wtórne utonięcie. Te formy utonięcia mogą wystąpić nawet w sytuacjach, gdy osoba została uratowana z wody i początkowo wydaje się być bezpieczna.
- Często zdarza się, że ofiara utonięcia opuszcza wodę o własnych siłach, ale w ciągu następnej doby, na przykład podczas snu, może dojść do tragicznego zakończenia - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie Grzegorz Szumilas, ratownik z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z województwa zachodniopomorskiego.
Wtórne i suche utonięcie jest bardzo podstępnym zjawiskiem, bo może wystąpić nawet przy małej ilości wody. Woda powoduje obrzęk wyściółki oskrzeli i dróg oddechowych, wskutek czego wydziela się płyn ustrojowy, który uniemożliwia oddychanie.
Symptomy, które mogą wskazywać na takie zagrożenie dla życia, obejmują:
- duszności,
- ból w klatce piersiowej,
- kaszel,
- zmęczenie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.