Trwa ładowanie...

Zachowaj kobiecość! Ciesz się dobrą kondycją i samopoczuciem

 Aleksandra Miłosz
15.02.2016 14:48
Zachowaj kobiecość! Ciesz się dobrą kondycją i samopoczuciem
Zachowaj kobiecość! Ciesz się dobrą kondycją i samopoczuciem (Zdjęcie kobiety / 123rf)

Menopauza rzadko przechodzi niezauważona. Najczęściej wiąże się z przykrymi dolegliwościami, które utrudniają życie każdej z nas. Nie musi być jednak wyrokiem oznaczającym koniec kobiecości. Wprost przeciwnie – to czas, w którym większą uwagę powinnyśmy skupić na sobie, zadbać o własne potrzeby i przyjemności. Jak zachować atrakcyjność w tym trudnym dla każdej z nas okresie?

spis treści

1. Zadbaj o dobre samopoczucie

Niedobór estrogenów w naszym organizmie podczas menopauzy często prowadzi do spadku samopoczucia, wahania nastrojów, a często nawet do myśli depresyjnych. Tymczasem badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazały, że dobrą kondycję psychiczną podczas przekwitania znacznie trudniej utrzymać jest kobietom, które na co dzień nie podejmują żadnej aktywności fizycznej. Nie musi być to wcale bieganie czy intensywny trening na siłowni. Równie dobrze wpłyną na nas regularne spacery czy trening jogi. Oprócz tego, że poprawią nasze samopoczucie, zadbają też o układ krążenia i dotlenią mózg, w związku z czym pozbędziemy się problemów z koncentracją i pamięcią. O dobrą kondycję psychiczną zadbają także leki, w których składzie znajdziemy wyciągi z soi.

To musisz wiedzieć

2. Zatrzymaj młodość

Zobacz film: "Czy objawy wypadowe menopauzy przeszkadzają w życiu zawodowym?"

Mniejsza ilość estrogenów związana jest także z wysuszeniem skóry i utratą jej jędrności. Ponadto w trakcie menopauzy skóra staje się cieńsza, przez co jest bardziej podatna na szkodliwe działanie promieni słonecznych powodujących powstawanie zmarszczek i przebarwień. Aby tego uniknąć, warto sięgnąć po kosmetyki przeznaczone dla kobiet dojrzałych, które zatrzymają dolegliwości związane z menopauzą. Nawilżą skórę i pobudzą komórki do wytwarzania elastyny i kolagenu, dzięki czemu cera znowu stanie się jędrna i elastyczna. Zadbajmy też o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Nie wystawiajmy na promieniowanie UV skóry niechronionej odpowiednimi filtrami. Na twarz wybierzmy krem z ochroną SPF 50, a na ciało – SPF 30.

3. Udane życie seksualne

Wahania hormonów powodują też ograniczenie, a w konsekwencji zanik życia seksualnego. Suchość pochwy, spadek libido i ból przy stosunku sprawiają, że z każdym dniem mamy mniejszą ochotę na zbliżenie z partnerem. Cierpi na tym nie tylko nasze życie seksualne, ale cały związek. Łatwo jednak możemy zaradzić tym przykrym dolegliwościom. Wystarczy poprosić o radę lekarza ginekologa. Z pewnością zaleci on stosowanie kremów i żeli nawilżających, które ułatwią kontakty seksualne i pozwolą uniknąć bólu w trakcie stosunku. Warto też porozmawiać z partnerem na temat menopauzy. Nie tylko zbliży nas to do siebie, ale pozwoli też zrozumieć mężczyźnie, przez co przechodzi kobieta, aby w razie potrzeby mógł ją wesprzeć.

Okres menopauzy to odpowiedni czas, aby w szczególny sposób zatroszczyć się o siebie i znaleźć czas na odkładane sprawy. Realizujmy swoje pasje i próbujmy nowych rzeczy. Zajęcia fitness, podróże, regularne wizyty u kosmetyczki czy inne drobne przyjemności spowodują, że każdego dnia będziemy wstawać z łóżka z chęcią do życia, a dolegliwości związane z menopauzą nie będą już problemem. Znów poczujemy się kobieco, pewnie i atrakcyjnie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze