Trwa ładowanie...

Zakazane podczas burzy. "Uderzenie pioruna przeżywa 50 proc. osób"

 Katarzyna Prus
29.05.2024 20:26
Ostrzega przed porażeniem. "Przechodzi przez serce i je zatrzymuje"
Ostrzega przed porażeniem. "Przechodzi przez serce i je zatrzymuje" (Getty Images)

Synoptycy ostrzegają, że gwałtowne zmiany pogody mogą się utrzymywać przez cały długi weekend. Szczególnie ostrożni powinni być chorzy, którzy mają problemy kardiologiczne. Z powodu przetaczających się przez Polskę burz, warto też wiedzieć, co zrobić, by zmniejszyć ryzyko porażenia piorunem.

spis treści

1. Jak się chronić w czasie burzy?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w najbliższych dniach pogoda nie będzie rozpieszczać.

Do niedzieli należy się spodziewać burz z gradem i silnego wiatru, w porywach nawet do 70-80 km/h.

Zobacz film: "Zachowania, które mogą powodować kołatanie serca"

Tak gwałtowna pogoda może być groźna dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego ważne, by wiedzieć, jak się chronić. Warto skorzystać m.in. z podpowiedzi, którą na swoim facebookowym profilu udostępniła słupska policja.

Pamiętajmy, że największe ryzyko porażenia piorunem jest wtedy, gdy przebywamy na świeżym powietrzu. Eksperci zwracają uwagę, że najgorzej jest w górach.

- Jeśli jesteśmy na jakimś wysokim szczycie, może dojść do zebrania ładunku i porażenia bezpośredniego. W sytuacji kiedy tylko słyszymy, że zbiera się na burzę, powinniśmy jak najszybciej przemieścić się do budynku. Jeżeli jesteśmy w górach, szukajmy schroniska albo udajmy się do lasu. Musimy zejść w dolinę - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie Adam Burakowski z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Burza w górach jest bardzo niebezpieczna
Burza w górach jest bardzo niebezpieczna (Getty Images)

Porażenie piorunem w górach jest bardzo niebezpieczne.

- Poza skutkami samego porażenia, może dojść na przykład do upadku z wysokości. Takie sytuacje mogą skończyć się zgonem lub poważnymi urazami kręgosłupa - zwraca uwagę w rozmowie z WP abcZdrowie Paweł Krasowicz, ratownik medyczny z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie.

Pamiętajmy, by nie szukać schronienia w pobliżu anten, masztów, linii telefonicznych i energetycznych oraz drzew, bo to właśnie tam najczęściej uderza piorun. Co więcej, nie wolno w rękach trzymać metalowych przedmiotów.

Z kolei gdy burza zaskoczy nas na plaży, powinniśmy jak najszybciej szukać jakiejś zamkniętej przestrzeni.

- Jeżeli zaatakuje podczas pływania w wodzie czy żeglugi, trzeba jak najszybciej wydostać się na ląd. Należy wyjść z wody i generalnie z plaży. Plaża jest miejscem, w którym znajduje się wiele przedmiotów metalowych, takich jak parasole czy metalowe uchwyty leżaków, a to stwarza ryzyko, że po pierwsze mogą nas one uderzyć, a po drugie w taki metal może trafić piorun i pośrednio porazić także nas - wyjaśniał ekspert.

Jeśli burza zaskoczy nas na otwartej przestrzeni, a w pobliżu nie ma akurat żadnego bezpiecznego schronienia, możemy ukryć się np. w zagłębieniu terenu i przyjąć tzw. pozycję żółwia.

2. W domu też trzeba uważać

Jeśli widzimy nadciągającą burzę, ważne, by jak najszybciej zadbać o bezpieczeństwo. Pomocna w szybkiej reakcji na zmieniającą się dynamicznie pogodę może być zasada "30-30". Jeżeli grzmot słychać po błyskawicy w odstępie krótszym niż 30 sekund, to należy szybko szukać bezpiecznego schronienia (pioruny mogą wyprzedzać burzę nawet o kilkanaście kilometrów i uderzyć, kiedy nie ma jeszcze chmur i deszczu).

Druga liczba 30 oznacza, że bezpiecznego schronienia, w którym przebywamy, nie należy opuszczać wcześniej niż 30 minut po ostatnim słyszanym grzmocie.

Pamiętajmy jednak, że przebywanie w domu w czasie burzy też nie gwarantuje nam stuprocentowego bezpieczeństwa. Tam też musimy przestrzegać kilku zasad, by uniknąć dramatycznych skutków.

- Nie stoimy wtedy przy oknach. Może to być dla nas niebezpieczne, jeśli na przykład piorun uderzy w drzewo. Wtedy jakieś "odpryski" mogą się dostać do domu przez to okno - ostrzegał w rozmowie z "Dzień Dobry TVN" Stanisław Kędzior z Ochotniczej Straży Pożarnej w Istebnej.

Ekspert obala też popularny mit o konieczności zrezygnowania z kąpieli podczas burzy.

- Woda ściąga piorun, jednak ona jest cały czas w instalacji. Dlatego śmiało podczas burzy możemy się kąpać - wskazuje strażak.

Inne zasady bezpieczeństwa to:

  • nie zbliżaj się do urządzeń elektrycznych i metalowych,
  • wyłącz urządzenia elektryczne, ponieważ mogą zostać uszkodzone, a osoba, która przebywa w pobliżu, może zostać porażona,
  • nie korzystaj z telefonu stacjonarnego,
  • miej pod ręką latarkę i dodatkowe baterie.

3. Burze niebezpieczne dla serca

Porażenie piorunem jest śmiertelnie niebezpieczne. Nawet jeśli taki wypadek nie skończy się śmiercią, trzeba się liczyć z bardzo poważnymi powikłaniami.

- Najbardziej niebezpieczne w przypadku porażenia piorunem jest zatrzymanie akcji serca wraz z utratą przytomności, które jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Piorun jest odpowiednikiem prądu. Kiedy uderzy w klatkę piersiową, impuls elektryczny o ogromnej mocy przechodzi przez serce i je zatrzymuje - tłumaczy Paweł Krasowicz.

- Z mojego ponad trzydziestoletniego doświadczenia wynika, że uderzenie pioruna przeżywa 50 proc. osób. Wiele zależy od dodatkowych czynników, jak okoliczności porażenia, choroby współistniejące, indywidualne reakcje organizmu - dodał ratownik.

Jeśli pacjent przeżyje, może mieć potem poważne powikłania kardiologiczne, np. zaburzenia rytmu serca, które będą wymagały specjalistycznego leczenia.

Warto też pamiętać, że na zdrowiu mogą się już odbić gwałtowne zmiany pogody. Szacuje się, że odczuwa je nawet 70 proc. Polaków.

O ile jednak u zdrowych osób zmiany pogody oznaczają przeważnie złe samopoczucie (np. ból głowy), o tyle u chorych przewlekle, mogą się skończyć zaostrzeniem dolegliwości.

- W tej grupie są przede wszystkim osoby, które mają schorzenia sercowo-naczyniowe. Gwałtowne zmiany pogody, w tym skoki ciśnienia mogą być bardzo niebezpieczne, a badania, które wykonujemy, potwierdzają, że negatywnie wpływa to na pracę serca. Nie należy więc bagatelizować bólu czy dyskomfortu w klatce piersiowej, duszności, a także silnego bólu głowy. Jeśli dolegliwości nie ustępują, powinniśmy skonsultować się z lekarzem - podkreślał w rozmowie z WP abcZdrowie lekarz rodzinny Jacek Krajewski.

Pogodowa huśtawka może też nasilać bóle stawów związane np. ze zwyrodnieniem stawów i kręgosłupa, przewlekłe dolegliwości związane z zatokami, gardłem czy nieżytem błony śluzowej nosa, zaburzenia psychiczne.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze