Trwa ładowanie...

Zatoki przynosowe – przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
06.04.2021 18:06
Zatoki przynosowe – przyczyny, leczenie
Zatoki przynosowe – przyczyny, leczenie

Zapalenie zatok przynosowych może mieć błahą przyczynę. Mianowicie – bywa powikłaniem po zwykłym przeziębieniu. Pierwsze objawy związane ze stanem zapalny zatok przynosowych nie budzą żadnych obaw. Przecież często zdarza się, że po chorobie pozostaje jeszcze przez jakiś czas nieżyt nosa. Zatem jak  rozpoznać, że zatoki przynosowe zostały zainfekowane?

spis treści

1. Przyczyny chorów zatok przynosowych

Zatoki przynosowe są bardzo często narażone na działanie bakterii i wirusów. Zapalenie zatok przynosowych rzadko jest spowodowane czynnikiem grzybiczym. Schorzeniu sprzyja między innymi niedoleczone infekcje górnych dróg oddechowych.Kiedy zapaleniu zaczyna towarzyszyć ból, zaczynamy się niepokoić. Ból głowy umiejscowiony jest w okolicy głowy (czoło oraz nasada nosa). Dolegliwości nasilają się podczas nachylania. Inne przyczyny powodujące, że zatoki przynosowe są zainfekowane to próchnica zębów, defekty anatomiczne (takie, jak chociażby krzywa przegroda nosowa), przerost migdałków podniebiennych czy astma.

Chore zatoki przynosowe w początkowej fazie dają objawy podobne do przeziębienia
Chore zatoki przynosowe w początkowej fazie dają objawy podobne do przeziębienia
Zobacz film: "Przewlekłe zapalenie zatok"

Zatoki przynosowe to przestrzenie powietrzne w czaszce. Połączone są między sobą za pomocą naturalnych ujść z jamą nosa. Dzięki temu powietrze i śluz mogą się przemieszczać. Zatoki przynosowe pełnią ważną role:

  • Chronią struktury mózgu. Są dla nich amortyzatorem.
  • Modulują głos.
  • Nawilżają wdychane przez nos powietrze.

Zapalenie zatok przynosowych powstaje w momencie zaostrzenia stanu zapalnego, który powoduje powstanie wydzieliny zatykającej ujścia zatok. Powietrze nie może się wydostać u zaczyna naciskać na ścianki zatok. To właśnie z tego powodu zaczynamy odczuwać dolegliwości bólowe. Przy leczeniu zapalenia zatok przynosowych niezmiernie ważne jest szybkie rozpoznanie. Jeżeli schorzenie jest w początkowej fazie rozwoju, wówczas możemy zastosować na zatoki przynosowe domowe sposoby (na przykład okłady bądź inhalacje). Nasilające się symptomy wymuszą wizytę u lekarza, który stwierdzi czy zatoki przynosowe zostały zaatakowane przez bakterię czy wirus.

To też warto wiedzieć

Warto wiedzieć, że zatoki przynosowe dzielimy na: zatoki czołowe, szczękowe oraz sitowe. W związku z powyższym dolegliwości związane są przede wszystkim z punktem zapalnym choroby. Przykładowo – odczuwanie bólu w okolicy czoła świadczy o zapaleniu zatok przynosowych czołowych. Jeżeli dolegliwości bólowe utrzymują się w okolicach szczęki, wówczas doznaliśmy infekcji zatok szczękowych.

Woda utleniona – sposób na bolące zatoki i katar
Woda utleniona – sposób na bolące zatoki i katar [5 zdjęć]

Woda utleniona jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdej domowej apteczki. Oczyszcza, dezynfekuje,

zobacz galerię

Zapalenie zatok sitowych powoduje ból w okolicach oczu, zatkany nos, bolesność boków nosa, a także utratę zapachu. Zatoki przynosowe zaczynają bola najbardziej rano. Gdy przyczyną zapalenia są wirusy, wtedy wydzielina z nosa jest wodnista i przezroczysta. Gdy zatoki przynosowe są zainfekowane przez bakterię zapalenie wywołuje wydzielinę ropną i dosyć gęstą. Podczas choroby mogą wystąpić również symptomy ogólne, do których zaliczymy gorączkę, brak apetytu, zmęczenie i ogólne złe samopoczucie.

2. Leczenie zatok przynosowych

O tym czy zatoki przynosowe są zainfekowane decydują specjalistyczne badania i opinia laryngologa. Diagnozę stawia się najczęściej podczas wywiadu lekarskiego. Jeżeli objawy nie są konkretne, wówczas lekarz może zlecić badania mikrobiologiczne. Wówczas można dokładnie stwierdzić, jakie patogeny są odpowiedzialne za powstanie choroby. Laryngolog chcąc potwierdzić lub wykluczyć czy zatoki przynosowe są chore zleca badania: endoskopię nosa oraz zatok, zdjęcie rentgenowskie czy tomografię komputerową. Czasami trzeba przeprowadzić również badania potwierdzające wystąpienie alergii skórnej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zatoki szczękowe
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze