Trwa ładowanie...

Zgrzytanie zębami u dzieci

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
09.08.2021 15:56
Zgrzytanie zębami u dzieci to dość powszechny problem.
Zgrzytanie zębami u dzieci to dość powszechny problem. (Autor zdjęcia: Jarmoluk , Zdjęcie: Pixabay,)

Zgrzytanie zębami u dzieci to dość powszechne zjawisko. Niektóre dzieci zgrzytają zębami, ponieważ właśnie w taki sposób reagują na nadmierne napięcie emocjonalne. Bruksizm u dzieci może być również spowodowany wadą zgryzu, niedoborem magnezu lub przebodźcowaniem. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

spis treści

1. Czym jest zgrzytanie zębami u dzieci?

Zgrzytanie zębami, nazywane przez lekarzy bruksizmem, jest jedną z patologii narządu żucia i zjawiskiem powszechnie występującym u dzieci. Objawia się nadmiernym napięciem mięśni żwaczy oraz mięśni skrzydłowych przyśrodkowych. Bruksizm powoduje, że mali pacjenci w trakcie snu mimowolnie zaciskają zęby i wydają charakterystyczne odgłosy przypominające skrzypienie. Zgrzytanie jest równie popularne u dzieci z zębami mlecznymi, co u dzieci z zębami stałymi.

Zgrzytanie zębami w trakcie snu zaliczane jest do parasomnii, czyli takich zjawisk, które są związane z występowaniem niechcianych oraz mimowolnych zaburzeń ruchowych.

2. Przyczyny zgrzytania zębami u dzieci

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Kiedy po raz pierwszy przyprowadzić dziecko do dentysty?"

Istnieje wiele przyczyn zgrzytania zębami u dzieci. Nadmierne napięcie nerwowe, sytuacje stresowe, przebodźcowanie oraz niedojrzałość mięśniowo-nerwowa stanowią najczęstszą przyczynę bruksizmu.

Niektóre maluchy nie radzą sobie z obowiązkami szkolnymi, inne bardzo dotkliwie przeżywają rozwód rodziców lub czują się odrzucone przez grupę rówieśników. Dziecko zestresowane może uskarżać się również na problemy z zasypianiem, przewlekłe bóle głowy czy dolegliwości bólowe brzucha i apatię. Objawy takie jak ciągłe zamyślenie, drażliwość również mogą sygnalizować problemy emocjonalne malucha. W niektórych przypadkach pomocne jest zastosowanie którejś z technik relaksacyjnych, u innych dzieci z kolei wskazana jest wizyta u psychologa dziecięcego.

Inną przyczyną zgrzytania zębów jest popularna choroba wieku dziecięcego o nazwie owsica. Owsiki są pasożytami należącymi do grupy nicieni. Do zarażenia dochodzi wskutek połknięcia jaj owsików. Te mogą znajdować się na klamkach toalety, deskach sedesowych,nieumytych owocach lub warzywach, ale również na ręczniku. Dzieci borykające się z chorobą pasożytniczą o nazwie owsica oprócz zgrzytania zębami, obserwuje się nadmierną pobudliwość nerwową, płaczliwość, dolegliwości bólowe brzucha, obniżony apetyt.

Zgrzytanie zębów niejednokrotnie pojawia się również u tych pacjentów, którzy są dotknięci chorobami neurologicznymi np. schizofrenią, mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, zespołem Pradera i Williego, padaczką.

3. Skutki zgrzytania zębami u dzieci

Zgrzytania zębami u dzieci nigdy nie należy bagatelizować. W przeciwnym razie może to doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, np. zaawansowanego starcia powierzchni zębów, rozchwiania, pękania oraz utraty zębów, krwawienia dziąseł, zaników przyzębia, przygryzania języka, przygryzania policzków, dolegliwości bólowych głowy, dolegliwości bólowych w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, problemów z funkcjonowaniem stawu skroniowo-żuchwowego, problemów z widzeniem, dolegliwości bólowych ucha, zaburzeń słuchu, zaburzeń równowagi, zaburzeń w produkcji śliny, przerostu szczęk, dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa, dolegliwości bólowych w obrębie barków, zmniejszenia ruchomości głowy.

4. Leczenie bruksizmu u dzieci

Leczenie bruksizmu u dzieci zawsze powinno być poprzedzone specjalistyczną diagnostyką. Diagnoza zwykle poprzedzona jest dokładnym wywiadem, a także badaniem jamy ustnej dziecka. U dzieci z zębami stałymi, o ile doszło do jakichkolwiek ubytków, należy przeprowadzić leczenie stomatologiczne, a także uzupełnić ubytki kompozytem. Jednym ze sposobów leczenia bruksizmu u dzieci jest również stosowanie szyny relaksacyjnej, stworzonej przez protetyka. Szyna ochrania zęby przed nadmiernym tarciem. Bruksizm pojawiający się jako odpowiedź na stres powinien skłonić rodziców dziecka do wizyty u specjalisty psychoterapeuty.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze