Trwa ładowanie...

Gdy się pojawi, wzywaj karetkę. Lekarka: Tak ujawnia się cichy zawał

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 29.10.2024 14:55
Nie pomyl ze zgagą albo przeziębieniem. Lekarka zdradza, jak rozpoznać niemy zawał serca
Nie pomyl ze zgagą albo przeziębieniem. Lekarka zdradza, jak rozpoznać niemy zawał serca (Getty Images)

Niemy zawał, choć czyni spustoszenie w sercu, może nie dawać żadnych spektakularnych objawów. Niekiedy dolegliwości są tak słabo nasilone, że bywają bagatelizowane. Jak zapobiec tragedii? Lekarka mówi, co zdradza, że serce jest w tarapatach. To może być np. nietypowy ból ramion, pleców, szyi, szczęki lub żołądka.

spis treści

1. Groźny jak zawał pełnoobjawowy

Dr Sanchari Sinha Dutta, lekarka i popularyzatorka wiedzy medycznej, na łamach "News Medical" ostrzega przed niemym zawałem. To stan niedokrwienia serca, który podobnie jak pełnoobjawowy zawał, może prowadzić do martwicy i śmierci.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku choroby układu krążenia zabijają niemal 18 mln osób. Cztery na pięć zgonów spowodowane są zawałem serca, bądź udarem mózgu.

Zobacz film: "Niemy zawał serca"
Ostrzega, że serce wysiada. "Najpierw znak Franka, a potem zawał"
Ostrzega, że serce wysiada. "Najpierw znak Franka, a potem zawał"

Choroba wieńcowa jest jedną z najczęstszych schorzeń kardiologicznych. Nieleczona może doprowadzić do

przeczytaj artykuł

Jak wyjaśnia dr Dutta, stan ten jest też "związany z 70-80 proc. przemijających epizodów niedokrwiennych".

Choć nie daje objawów tak charakterystycznych, jak uczucie ucisku w klatce piersiowej, silny ból i duszności, to może dawać pewne subtelne symptomy. Należą do nich:

  • zawroty głowy i nagłe uczucie osłabienia,

  • ból brzucha,

  • uczucie kołatania serca,

  • zaburzenia równowagi,

  • kołatanie serca.

Objawy niemego zawału mogą przypominać zgagę, niestrawność bądź infekcję
Objawy niemego zawału mogą przypominać zgagę, niestrawność bądź infekcję (Getty Images)

Lekarka zwraca uwagę, że objawy cichego zawału bywają często mylone np. ze zgagą, niestrawnością bądź objawami refluksu żołądkowego. Niekiedy pacjenci za swoje dolegliwości obwiniają stres i brak snu.

2. Zwróć uwagę na lokalizację bólu

Dr Dutta zdradza, że pewną wskazówką może być lokalizacja bólu - w przypadku ostrego zawału dolegliwości lokalizują się po lewej stronie, cichy zawał może wywoływać ból w środkowej części klatki piersiowej. Niekiedy zamiast bólu pojawia się uczucie ściskania bądź po prostu dyskomfort. Ból może umiejscowić się także w ramionach, plecach, szyi, szczęce lub żołądku. Jeśli ból nie mija i towarzyszą mu inne, wyżej wymienione symptomy, lepiej od razu wzywać karetkę.

Jest coś jeszcze, na co zwraca uwagę dr Dutta - w trakcie niemego zawału mogą pojawić się zimne poty, nudności czy wymioty.

"Objawy te są bardzo podobne do tych, które występują w przypadku infekcji wirusowych, dlatego należy je bacznie i uważnie monitorować" - apeluje lekarka.

Na niemy zawał serca narażone są osoby z zaburzeniami lipidowymi, u których dochodzi do odkładania się blaszki miażdżycowej, ale też chorzy na cukrzycę czy osoby po przejściu COVID-19. Do czynników ryzyka zalicza się wiek, nadciśnienie, nadwagę i otyłość.

"Spożywanie niezdrowej żywności bogatej w cholesterol, cukier, sól i tłuszcze nasycone, brak regularnej aktywności fizycznej i palenie tytoniu to główne czynniki ryzyka ukrytego zawału serca" - dodaje dr Dutta.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze