Trwa ładowanie...

Zolaxa Rapid znika z aptek. GIF zdecydował o wycofaniu

Avatar placeholder
30.08.2019 21:11
Zolaxa Rapid znika z aptek
Zolaxa Rapid znika z aptek (123RF)

Zolax Rapid znika z aptek. Główny Inspektor Farmaceutyczny stwierdził wadę jakościową i zdecydował o wycofaniu.

1. Wycofanie tabletek Zolaxa Rapid

Zolaxa Rapid, decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego, została wycofana z obrotu. Zarządzenie w tej sprawie ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Substancją czynną jest Olanzapinum. Wycofanie dotyczy tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej, opakowania po 28 tabletek, 5 mg. Podmiot odpowiedzialny to Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. Wycofanie obejmuje jedną serię o numerze 10518, z datą ważności do 31.05.2021. Przyczyną jest niewłaściwa zawartość substancji czynnej w tabletkach.

Zolaxa Rapid to neuroleptyk stosowany w leczeniu niektórych chorób psychicznych. Wskazania do stosowania to schizofrenia, epizody maniakalne. Stosować można również profilaktycznie, w celu zapobiegania nawrotom choroby afektywnej dwubiegunowej.

Zobacz film: "Znane Polki, które zmagały się z depresją"

Jak wszystkie farmaceutyki, środek może powodować skutki uboczne. Do najczęstszych należą zaburzenia napięcia nerwowego, zaburzenia świadomości, niewydolność nerek i zaburzenia akcji serca.

Mechanizm terapeutycznego działania leku Zolaxa Rapid nie jest szczegółowo znany, jednak uważa się, że wiąże się on z blokowaniem receptorów, które są zależne od serotoniny.

Serotonina jest neuroprzekaźnikiem, który ma wpływ na impulsywne zachowania, popędy seksualne, odczuwanie bodźców bólowych, a także w przypadku zaburzenia jej poziomu, może dochodzić do stanów depresyjnych. Leki bazujące na serotoninie, pozwalają kontrolować nastrój, zmniejszać agresję i niwelować skłonności samobójcze.

Zolaxa Rapid występuję w opakowaniach różnej wielkości i o różnym stężeniu substancji aktywnej - od 5 mg, przez 10 i 15, do 20 mg. Lek wydaje się wyłącznie na receptę. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym przyjmowaniu innych leków oraz unikać w okresie farmakoterapii mieszania leku Zolaxa Rapid z alkoholem.

W razie wątpliwości, czy posiadana przez pacjenta seria leku jest prawidłowa czy wadliwa, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze