Przejdź na WP

Zolaxa Rapid znika z aptek. GIF zdecydował o wycofaniu

Zolax Rapid znika z aptek. Główny Inspektor Farmaceutyczny stwierdził wadę jakościową i zdecydował o wycofaniu.

Zobacz film: "Znane Polki, które zmagały się z depresją"

1. Wycofanie tabletek Zolaxa Rapid

Zolaxa Rapid, decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego, została wycofana z obrotu. Zarządzenie w tej sprawie ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Substancją czynną jest Olanzapinum. Wycofanie dotyczy tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej, opakowania po 28 tabletek, 5 mg. Podmiot odpowiedzialny to Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. Wycofanie obejmuje jedną serię o numerze 10518, z datą ważności do 31.05.2021. Przyczyną jest niewłaściwa zawartość substancji czynnej w tabletkach.

Zolaxa Rapid to neuroleptyk stosowany w leczeniu niektórych chorób psychicznych. Wskazania do stosowania to schizofrenia, epizody maniakalne. Stosować można również profilaktycznie, w celu zapobiegania nawrotom choroby afektywnej dwubiegunowej.

Jak wszystkie farmaceutyki, środek może powodować skutki uboczne. Do najczęstszych należą zaburzenia napięcia nerwowego, zaburzenia świadomości, niewydolność nerek i zaburzenia akcji serca.

Mechanizm terapeutycznego działania leku Zolaxa Rapid nie jest szczegółowo znany, jednak uważa się, że wiąże się on z blokowaniem receptorów, które są zależne od serotoniny.

Serotonina jest neuroprzekaźnikiem, który ma wpływ na impulsywne zachowania, popędy seksualne, odczuwanie bodźców bólowych, a także w przypadku zaburzenia jej poziomu, może dochodzić do stanów depresyjnych. Leki bazujące na serotoninie, pozwalają kontrolować nastrój, zmniejszać agresję i niwelować skłonności samobójcze.

Zolaxa Rapid występuję w opakowaniach różnej wielkości i o różnym stężeniu substancji aktywnej - od 5 mg, przez 10 i 15, do 20 mg. Lek wydaje się wyłącznie na receptę. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym przyjmowaniu innych leków oraz unikać w okresie farmakoterapii mieszania leku Zolaxa Rapid z alkoholem.

Zolaxa Rapid znika z aptek
Zolaxa Rapid znika z aptek (123RF)

W razie wątpliwości, czy posiadana przez pacjenta seria leku jest prawidłowa czy wadliwa, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy