29-latka objaw zauważyła w toalecie. Rak był w trzecim stadium
Emily-Jane Siviter czuła ból przy każdym oddawaniu moczu, lekarze trzykrotnie pomylili objawy raka jajnika z infekcją dróg moczowych. Kobieta przestrzega, aby nie bagatelizować odczuwanych dolegliwości.
1. Ból przy oddawaniu moczu
Emily-Jane Siviter z Bangor w północnej Walii skontaktowała się ze swoim lekarzem rodzinnym w lipcu zeszłego roku po tym, jak zaczęła czuć ostry ból przy każdym oddawaniu moczu.
W ciągu sześciu miesięcy 29-latce wielokrotnie przepisywano antybiotyki podczas konsultacji online, pomimo nasilania się objawów. Po tym, jak leki nie złagodziły jej bólu, skontaktowała się z innym internetowym serwisem lekarskim, który przepisał jej drugą serię leków.
Podczas trzeciej wizyty online w październiku u lekarza rodzinnego zaproponowano jej trzecią receptę. W grudniu odkryła guzek w pobliżu prawego biodra i zauważyła, że obszar ten jest nieco uniesiony.
Późniejsze badania potwierdziły, że ma 17-centymetrowy guz na jajniku, który naciska na pęcherz, usłyszała, że to rak w trzecim stadium.
Po przejściu poważnej operacji usunięcia komórek nowotworowych i części jelita została okradziona z szansy na posiadanie biologicznych dzieci i prawdopodobnie do końca życia będzie musiała używać worka stomijnego. Rozpoczęła też chemioterapię.
- Podałam im wszystkie objawy i powiedziałam: Już wcześniej zdiagnozowano u mnie ZUM, brałam antybiotyki, ale to nie pomogło. Myślę, że gdyby wykonali badanie krwi, zaalarmowałoby ich to, aby wykonali więcej badań i zorientowaliby się wcześniej - opowiadała w rozmowie z Daily Mail.
- Jedną z rzeczy, które mówię kobietom, jest to, że nikt nie zna twojego ciała, tak dobrze jak ty. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, prawdopodobnie coś jest nie tak - dodała.
2. Cichy zabójca
Rak jajnika jest szóstym pod względem częstotliwości występowania nowotworem w Wielkiej Brytanii. Choroba zabija tam średnio około 11 kobiet dziennie, czyli 4000 rocznie. Dane pokazują, że co roku w USA umiera z kolei trzy razy więcej kobiet.
Często diagnozuje się ją późno, ponieważ objawy są niejasne i mogą obejmować niestrawność, ból miednicy lub brzucha, utratę apetytu, zaparcia i potrzebę częstszego oddawania moczu.
Około 93 proc. kobiet, u których zdiagnozowano chorobę, żyje pięć lat lub dłużej, jeśli choroba zostanie wykryta na najwcześniejszym etapie, w porównaniu z zaledwie 13 proc. pacjentów z rozpoznaniem na czwartym etapie.
Około jedna piąta kobiet chorych na raka jajnika jest diagnozowana na oddziałach ratunkowych, gdy jest już często za późno na jakiekolwiek leczenie.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.