29-latka przyszła na świat bez rąk. Dziś ma miliony fanów
Włoszka podbiła media społecznościowe, pokazując na krótkich nagraniach, jak doskonale sobie radzi w codziennym życiu. A ma powody do dumy, bo gdy przyszła na świat, nikt nie przypuszczał, że osiągnie dorosłość i będzie samodzielna. Nadia bowiem nie ma wykształconych rąk, zdeformowane nogi oraz głębokie wady kręgosłupa.
1. Pokonała swój lęk. Internauci oniemieli z zachwytu
Nadia Lauricella ma niemal półtora miliona fanów na TikToku i ponad 100 tysięcy obserwujących na Instagramie. Fani dzielnej młodej kobiety mogą obserwować, jak 29-latka radzi sobie z niełatwą codziennością. A wszystko przez to, że przyszła na świat z fokomelią.
To rzadka wada wrodzona, wskutek której kończyny górne czy dolne dziecka są słabo rozwinięte lub też nie wykształcają się w ogóle. Schorzenie określane bywa także mianem pseudotalidomidu. Talidomid to lek, który w latach 50. ubiegłego wieku sprzedawany był jako bezpieczny lek przeciwbólowy, ale z czasem okazał się sprawcą poważnych wad u kilkunastu tysięcy dzieci.
29-letnia Nadia nie budzi jednak litości, ale podziw, ponieważ w opublikowanych nagraniach pokazuje, że codzienność osoby z niepełnosprawnością może niewiele się różnić od codzienności osób zupełnie zdrowych.
W najnowszym wpisie Nadia dowiodła, że po raz kolejny przekroczyła granicę swoich możliwości. Jak napisała – dzięki rehabilitacji mogła przezwyciężyć lęk związany ze schodami. Były one dla młodej Włoszki ogromnym wyzwaniem nie tylko z uwagi na protezę nogi, brak rąk, którymi mogłaby się asekurować w razie potencjalnego upadku, ale też z powodu nieprawidłowej budowy kręgosłupa.
"Za każdym razem miałam prawdziwy atak paniki, drżące nogi i bijące serce! Mój fizjoterapeuta Mari i technik Mario, którzy wtedy mnie śledzili, zrobili wszystko, co w ich mocy, abym przezwyciężyła ten strach" – wyjaśnia Nadia.
"Są ludzie, którzy narzekają i jest Nadia, która pokazuje siłę i odwagę. Szanuję cię", "Niesamowita wojowniczka", "Ile siły ma ta kobieta!" – piszą zachwyceni internauci.
2. Urodziła się w małej wiosce. Nie było jej łatwo
O młodej kobiecie pochodzącej z sycylijskiej gminy Racalmuto w południowych Włoszech pisaliśmy jakiś czas temu. W jednym z wywiadów Nadia wspominała, że jej życie nie było łatwe z uwagi na miejsce zamieszkania.
- Osoby z niepełnosprawnością urodzone w małym miasteczku na Sycylii, tak jak ja, rodzą się niepełnosprawne podwójnie. Można u ludzi zaobserwować pewne przywiązanie do uprzedzeń, tendencję do stereotypowego myślenia. Co za tym idzie, niepełnosprawność, będąc pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, była jak etykieta - wspomina.
@ironadia_301 In estate continuate ad allenarvi ? • • #viral #pov #andiamoneiperte #disabilitytiktok #fitness ♬ Workout - Alexis Taylor
Dodaje, że przez lata żyła napiętnowana przez ograniczenia, jakie narzucała jej niepełnosprawność. Przełom nastąpił, gdy miała 24 lata. Wtedy odkryła, że może być samodzielna i że brak rąk nie stanowi dla niej wielkiej przeszkody. Kobieta uczęszcza na siłownię, bo jest fanką fitnessu, kocha również podróże. Marzy o tym, by w przyszłości założyć rodzinę i stworzyć własną linię kosmetyków.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.