Trwa ładowanie...

Berberyna – opinie, właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 29.06.2023 13:08
Berberyna pozyskiwana jest z wielu roślin, między innymi krzewu berberysu zwyczajnego.
Berberyna pozyskiwana jest z wielu roślin, między innymi krzewu berberysu zwyczajnego. (Adobe stock)

Berberyna to substancja zaliczana do grupy alkaloidów izochinolinowych, która od wieków jest wykorzystywana w medycynie chińskiej. Przypisuje się jej wiele właściwości prozdrowotnych i leczniczych. Pozyskiwana jest z wielu roślin, między innymi krzewu berberysu zwyczajnego. Jakie są wskazania do jej stosowania? Czy to bezpieczne?

spis treści

1. Co to jest berberyna?

Berberyna to organiczny związek chemiczny i alkaloid. Jej budowa chemiczna zawiera układ izochinoliny, przez co zalicza się ją do typu protoberberyny. Pozyskuje się ją z wielu roślin, takich jak berberys zwyczajny, argemon meksykański, żółta winorośl, korkowiec amurski czy glistnik jaskółcze ziele, mahonia pospolita czy gorzknik kanadyjski.

2. Właściwości lecznicze berberyny

Wyizolowana berberyna jest substancją, która w Europie zdobywa na popularności, jednak w medycynie chińskiej, ajurwedyjskiej i bliskowschodniej jest obecna od wieków. Berberynie przypisuje się wiele właściwości prozdrowotnych, takich jak działanie:

Zobacz film: "Rak prostaty. Historia Stanisława"
  • przeciwzapalne,
  • antyoksydacyjne,
  • przeciwstarzeniowe,
  • przeciwdrobnoustrojowe (przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze),
  • hipoglikemiczne (obniża poziom glukozy we krwi),
  • obniżające poziom lipidów we krwi.

Berberyna może działać również przeciwwymiotnie, uspokajająco czy przeciwbólowo. Naukowcy podejrzewają, że ma działanie antydepresyjne i terapeutyczne w odniesieniu do chorób neurodegeneracyjnych (takich jak np. choroba Alzheimera) oraz przeciwnowotworowe (z uwagi na działanie antyoksydacyjne).

Berberyna – nowotwory

Substancja może sprawdzić się w terapii takich chorób jak czerniak, rak przełyku, rak płuc, rak jamy ustnej, rak trzustki, rak wątroby, rak piersi, rak jajnika, rak macicy czy rak prostaty.

Istotą działania jest hamowanie proliferacji i wzrostu nowych komórek, tworzenie nowych naczyń krwionośnych w obrębie skupiska komórek nowotworowych oraz przerzuty do zdrowych tkanek.

Berberyna – odchudzanie

Ponieważ berberyna reguluje gospodarkę cukrową i lipidową organizmu oraz apetyt, stosuje się ją często na odchudzanie. Jak działa?

Przede wszystkim zwiększa aktywności adinopektyny wytwarzanego przez tkankę tłuszczową. Hormon uwrażliwia tkanki na insulinę, wpływa na metabolizm glukozy oraz kwasów tłuszczowych w mięśniach i wątrobie, ma pozytywny wpływ na gospodarkę cukrową: ogranicza skoki insuliny i napady wilczego głodu. Ponadto berberyna wpływa na białko SIRT-1, enzym odpowiadający za regulowanie apetytu.

3. Wskazania do stosowania berberyny

Berberyna jest substancją, która ze względu na szerokie spektrum działania można znaleźć w wielu preparatach i suplementach diety w postaci tabletek lub kapsułek. Jakie są wskazania do jej stosowania?

Substancję można stosować przy nadciśnieniu, chorobach sercowo-naczyniowych, zaburzeniach żołądkowo-jelitowych czy w przypadku niektórych nowotworów. Często wykorzystuje się jej walory odchudzające oraz wspierające terapię cukrzycy, insulinooporności czy zespołu metabolicznego, jak i walkę z wysokim poziomem cholesterolu LDL.

Oznacza to, że mogą z niej korzystać zarówno osoby, które się zmagają z problemami zdrowotnymi, np. chorobami przewlekłymi czy otyłością, jak również te, które są nimi zagrożone.

Berberyna - jaka najlepsza?

Co ważne, czysta berberyna - jako samodzielny składnik - wykazuje niską biodostępność (co wynika z jej słabego rozpuszczania się w wodzie). Oznacza to, że zaleca się przyjmowanie dość dużych dawek substancji lub preparaty z berberyną w postaci jej pochodnych, które cechuje większa biodostępność.

4. Berberyna - przeciwwskazania i skutki uboczne

Zasadniczo berberynę uznaje się za substancję bezpieczną, co potwierdzają liczne badania. Niemniej, jak każda inna, nie może być stosowana przez każdego i zawsze, nawet jeśli istnieją wskazania.

Przeciwwskazaniem do zażywania berberyny jest przede wszystkim nadwrażliwość na tę substancję oraz ciąża. Substancja może bowiem przyczynić się do pobudzenia skurczów macicy. Poza tym podejrzewa się, ze może mieć działanie teratogenne, czyli uszkadzające płód.

Ze stosowaniem berberyny, zwłaszcza w sposób nieprawidłowy i nadmierny, wiąże się także ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak:

  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego, to jest ból brzucha, biegunki, zatwardzenia i wymioty;
  • nadmierne obniżenie ciśnienia,
  • nadmierne obniżenie poziomu cukru we krwi i stan niedocukrzenia (hipoglikemia),
  • krwawienie z przewodu pokarmowego, uszkodzenie wątroby – w skrajnych przypadkach.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze