Trwa ładowanie...

Tajemnice chińskiej medycyny naturalnej

Avatar placeholder
15.01.2016 14:12
Tajemnice chińskiej medycyny naturalnej
Tajemnice chińskiej medycyny naturalnej

W Chinach często funkcja lekarza przechodzi z ojca na syna. Im więcej pokoleń lekarzy mamy za sobą, tym bardziej jesteśmy szanowani. Chińska medycyna naturalna, mająca 5 tysięcy lat tradycji, skupia się głównie na zależnościach i komunikacji między różnymi funkcjami organizmu i narządami.

spis treści

1. Terapie naturalne chińskiej medycyny naturalnej

Wszystkie techniki lecznicze chińskiej medycyny naturalnej łączy zjawisko energii życiowej „chi”. Energia ta leży u podstaw całej koncepcji chińskiej medycyny, która zakłada, że choroba jest rezultatem blokady lub braku równowagi energetycznej.

Wszystkie metody lecznicze polegają zatem na przywracaniu harmonii w przepływie energii. W tym celu medycyna naturalna dysponuje trzema dużymi dziedzinami:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Oprócz tych trzech podstawowych technik jest jeszcze dietetyka, która ma działanie lecznicze i zapobiegawcze, oraz energetyczna gimnastyka orientalna, bazująca na harmonijnym przepływie chi: Tai-chi, Qi-gong... Lekarz specjalizuje się zwykle w jednej z pięciu powyższych terapii naturalnych.

2. Akupunktura

Akupunktura to prawdziwa chirurgia energii, która pozwala przywrócić równowagę w organizmie. Według chińskiej medycyny naturalnej, przez organizm człowieka przebiega 12 linii energetycznych meridianów, a każda linia odpowiada jednemu narządowi.

Za pośrednictwem punktów położonych wzdłuż tych linii można oddziaływać bezpośrednio na poszczególne narządy (żołądek, śledziona, jelita itd.). Igły (czasem też stosuje się pijawki) umieszczane w określonych miejscach, w zależności od potrzeby, stymulują lub hamują działanie organów.

3. Ziołolecznictwo

Wskazane w leczeniu ponad 80% chorób, ziołolecznictwo króluje wśród terapii naturalnych. Obecnie w ziołolecznictwie wykorzystywanych jest ponad czterysta gatunków roślin. Leczenie polega na stosowaniu wywarów i tabletek z korzeni, liści lub kory roślin leczniczych.

Główna różnica między Wschodem a Zachodem polega na dobieraniu odpowiednich leków. W medycynie chińskiej wybór roślin i dawek zależy nie od źródła problemu, lecz od „stanu energetycznego” pacjenta.

4. Terapie manualne

Historia masażu terapeutycznego jest bardzo długa, a w zależności od regionu Chin rozwinęło się wiele różnych stylów masażu. Najpopularniejszy, tui Na, masaż o właściwościach terapeutycznych, jest praktykowany w wielu szpitalach. Jego założenie jest proste: każde zaburzenie w sprawności stawów zabiera pewną ilość energii i hamuje jej przepływ, powodując w ten sposób choroby.

Osoba wykonująca masaż, poprzez oddziaływanie na poszczególne części ciała, likwiduje problem. I odwrotnie, dolegliwości wewnętrzne (problemy trawienne, stres) mogą objawiać się przez napięcie ciała i blokownie. Istnieje również inna forma masażu, ceniona i popularna również na Zachodzie – masaż shiatsu.

5. Dietetyka

W przeciwieństwie do naszej kultury, zasady zdrowego odżywiania nie zmieniły się w Chinach od tysiącleci. Terapia naturalna przez dietetykę nie polega na ścisłym trzymaniu się diety, lecz na dostosowaniu jej indywidualnie do wieku, stanu zdrowia i kondycji każdej osoby. W tym wypadku najważniejszymi narządami trawiennymi są żołądek i śledziona.

Chińscy terapeuci kładą szczególny nacisk na to, żeby pożywienie było łatwostrawne, w odpowiedniej temperaturze, spożywane w odpowiednich odstępach czasowych i w odpowiednich ilościach. Te główne zalecenia chińskiej dietetyki są kluczem do zdrowego życia.

6. Qi-gong i gimnastyka energetyczna

Wywodząca się z tradycji chińskich, technika gimnastyki Qi-gong pozwala opanować energię życiową i osiągnąć równowagę ciała i duszy. Jest bardzo ceniona przez chińskich lekarzy, ponieważ każda pozycja ma konkretną wartość terapeutyczną. Opisywane za pomocą poetyckich i naturalistycznych obrazów są one łatwe do zapamiętania. Na przykład, żeby złagodzić stres, należy przyjąć pozycję tygrysa i popychać niebo ramionami.

Gimnastyka orientalna służy przede wszystkim odprężeniu. Trzeba się rozluźnić, żeby umożliwić swobodny przepływ energii w organizmie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze