Tajemnice chińskiej medycyny naturalnej

W Chinach często funkcja lekarza przechodzi z ojca na syna. Im więcej pokoleń lekarzy mamy za sobą, tym bardziej jesteśmy szanowani. Chińska medycyna naturalna, mająca 5 tysięcy lat tradycji, skupia się głównie na zależnościach i komunikacji między różnymi funkcjami organizmu i narządami.

Terapie naturalne chińskiej medycyny naturalnej

Wszystkie techniki lecznicze chińskiej medycyny naturalnej łączy zjawisko energii życiowej „chi”. Energia ta leży u podstaw całej koncepcji chińskiej medycyny, która zakłada, że choroba jest rezultatem blokady lub braku równowagi energetycznej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Wszystkie metody lecznicze polegają zatem na przywracaniu harmonii w przepływie energii. W tym celu medycyna naturalna dysponuje trzema dużymi dziedzinami:

Oprócz tych trzech podstawowych technik jest jeszcze dietetyka, która ma działanie lecznicze i zapobiegawcze, oraz energetyczna gimnastyka orientalna, bazująca na harmonijnym przepływie chi: Tai-chi, Qi-gong... Lekarz specjalizuje się zwykle w jednej z pięciu powyższych terapii naturalnych.

Akupunktura

Akupunktura to prawdziwa chirurgia energii, która pozwala przywrócić równowagę w organizmie. Według chińskiej medycyny naturalnej, przez organizm człowieka przebiega 12 linii energetycznych meridianów, a każda linia odpowiada jednemu narządowi.

Za pośrednictwem punktów położonych wzdłuż tych linii można oddziaływać bezpośrednio na poszczególne narządy (żołądek, śledziona, jelita itd.). Igły (czasem też stosuje się pijawki) umieszczane w określonych miejscach, w zależności od potrzeby, stymulują lub hamują działanie organów.

Ziołolecznictwo

Wskazane w leczeniu ponad 80% chorób, ziołolecznictwo króluje wśród terapii naturalnych. Obecnie w ziołolecznictwie wykorzystywanych jest ponad czterysta gatunków roślin. Leczenie polega na stosowaniu wywarów i tabletek z korzeni, liści lub kory roślin leczniczych.

Główna różnica między Wschodem a Zachodem polega na dobieraniu odpowiednich leków. W medycynie chińskiej wybór roślin i dawek zależy nie od źródła problemu, lecz od „stanu energetycznego” pacjenta.

Terapie manualne

Historia masażu terapeutycznego jest bardzo długa, a w zależności od regionu Chin rozwinęło się wiele różnych stylów masażu. Najpopularniejszy, tui Na, masaż o właściwościach terapeutycznych, jest praktykowany w wielu szpitalach. Jego założenie jest proste: każde zaburzenie w sprawności stawów zabiera pewną ilość energii i hamuje jej przepływ, powodując w ten sposób choroby.

Osoba wykonująca masaż, poprzez oddziaływanie na poszczególne części ciała, likwiduje problem. I odwrotnie, dolegliwości wewnętrzne (problemy trawienne, stres) mogą objawiać się przez napięcie ciała i blokownie. Istnieje również inna forma masażu, ceniona i popularna również na Zachodzie – masaż shiatsu.

Dietetyka

W przeciwieństwie do naszej kultury, zasady zdrowego odżywiania nie zmieniły się w Chinach od tysiącleci. Terapia naturalna przez dietetykę nie polega na ścisłym trzymaniu się diety, lecz na dostosowaniu jej indywidualnie do wieku, stanu zdrowia i kondycji każdej osoby. W tym wypadku najważniejszymi narządami trawiennymi są żołądek i śledziona.

Chińscy terapeuci kładą szczególny nacisk na to, żeby pożywienie było łatwostrawne, w odpowiedniej temperaturze, spożywane w odpowiednich odstępach czasowych i w odpowiednich ilościach. Te główne zalecenia chińskiej dietetyki są kluczem do zdrowego życia.

Qi-gong i gimnastyka energetyczna

Wywodząca się z tradycji chińskich, technika gimnastyki Qi-gong pozwala opanować energię życiową i osiągnąć równowagę ciała i duszy. Jest bardzo ceniona przez chińskich lekarzy, ponieważ każda pozycja ma konkretną wartość terapeutyczną. Opisywane za pomocą poetyckich i naturalistycznych obrazów są one łatwe do zapamiętania. Na przykład, żeby złagodzić stres, należy przyjąć pozycję tygrysa i popychać niebo ramionami.

Gimnastyka orientalna służy przede wszystkim odprężeniu. Trzeba się rozluźnić, żeby umożliwić swobodny przepływ energii w organizmie.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Medycyna naturalna
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Medycyna naturalna
Medycyna naturalna

10 babcinych lekarstw, które naprawdę działają

10 babcinych lekarstw, które naprawdę działają

przyrządzić wiele pysznych potraw, ale też wykorzystać jako naturalne lekarstwo. Skórkę tego warzywa, która łagodzi ból można m.in. przykładać bezpośrednio (...) także:Sprawdź, dlaczego warto jeść gorzką czekoladę Nieświeży oddech...

Medycyna naturalna

Niezwykła moc świętej bazylii tulsi

Niezwykła moc świętej bazylii tulsi

w medycynie ajurwedyjskiej jest uważana za doskonałe antidotum na stres i sposób na uzyskanie równowagi psychicznej - w celu uspokojenia organizmu

Medycyna naturalna

Grzaniec - niedocenione lekarstwo

Grzaniec - niedocenione lekarstwo

, którym jest miód. Stosowany w medycynie naturalnej złoty nektar wykazuje wysokie właściwości antybakteryjne, dzięki czemu potrafi zabić niektóre bakterie lepiej (...) przeziębienie i katar Grzane wino z dodatkiem miodu...

Medycyna naturalna

Jakie właściwości ma żeń-szeń?

Jakie właściwości ma żeń-szeń?

Wartości zdrowotne żeń-szenia Nazwę "żeń-szeń", po chińsku „rénshēn", można przełożyć na „człowiek-korzeń", co świetnie oddaje wygląd tej rośliny. W lecznictwie chińskim jest używana od 4000 lat. Obecnie jest rozpowszechniona w wielu preparatach zarówno...

Medycyna naturalna

Co warto jeść i pić podczas choroby?

Co warto jeść i pić podczas choroby?

Naturalne metody na walkę z wirusami Sezon grypowy w pełni. Szalejące w powietrzu wirusy nie oszczędzają nikogo. A gdy dopadną, potrafią (...) nie tylko zepsuć humor zatkanym nosem, ale także w dużym stopniu osłabić organizm. Oprócz...

Medycyna naturalna

Cudowna mikstura z dwóch składników - miodu i cynamonu

Cudowna mikstura z dwóch składników - miodu i cynamonu

w leczeniu wielu chorób. Z kolei cynamon do dziś w tradycyjnej medycynie chińskiej stosuje się przy przeziębieniach, infekcjach, kłopotach trawiennych (...) , w naturalny sposób dodając nam energii i witalności. Dr Milton,...

Medycyna naturalna

Właściwości lecznicze i kosmetyczne olejku jojoba

Właściwości lecznicze i kosmetyczne olejku jojoba

Za co cenimy olejek jojoba? Olejek jojoba to płynny wosk uzyskiwany z nasion jojoba. Indianie amerykańscy, zwłaszcza plemię Apaczów, znali tę roślinę pod nazwą „hohowi", dopiero później, po podboju Ameryki, Hiszpanie przekształcili tę nazwę na „jojoba"....