Trwa ładowanie...

Białka pszenicy mogą powodować rozwój poważnych schorzeń

Avatar placeholder
18.10.2016 10:49
Białka pszenicy mogą powodować rozwój poważnych schorzeń
Białka pszenicy mogą powodować rozwój poważnych schorzeń

Najnowsze badania wykazały, ze białka pochodzące z ziaren pszenicy mogą być odpowiedzialne za aktywację stanu zapalnego w przewlekłych chorobach, takich jak stwardnienie rozsiane, astma, czy też reumatoidalne zapalenie stawów. Naukowcy odkryli również, że białka te mogą się przyczynić do rozwoju nietolerancji na gluten.

Białka zawarte w pszenicy powodują rozwój między innymi stwardnienia rozsianego
Białka zawarte w pszenicy powodują rozwój między innymi stwardnienia rozsianego (123RF)

Wyniki zostały przedstawione na spotkaniu zorganizowanym przez Europejskie Zjednoczenie Gastroenterologii w Wiedniu w 2016 roku przez specjalistów ogłaszających najnowsze badania dotyczące chorób układu pokarmowego i wątroby.

Chociaż pszenica istnieje w diecie człowieka od 12 000 lat, to jest ona nadal bardzo istotnym produktem handlowym oraz spożywczym i często jest stosowana w przetworzonych produktach. Jedna z grup białek znaleziona w pszenicy – inhibitory amylazo-trypsyny (ATIs)  - wywołuje odpowiedź immunologiczną w jelitach, która może rozprzestrzeniać się do innych tkanek w organizmie.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

ATIs są to białka pochodzenia roślinnego, które hamują enzymy pospolitych pasożytów w pszenicy. Białka te odgrywają także ważną rolę w procesach metabolicznych zachodzących podczas rozwoju nasion.

Wiele wcześniejszych badań koncentruje się na wpływie glutenu na zdrowie układu pokarmowego. Jednak kierujący badaniami prof Detlef Schuppan z Uniwersytetu Jana Gutenberga w Niemczech wraz z zespołem postanowili podkreślić rolę, jaką białka ATIs odgrywają w zdrowiu układu pokarmowego oraz całego organizmu.

ATIs stanowią tylko niewielką część białek pszenicy – około 4 procent . Potrafią one wywołać odpowiedź immunologiczną, która ma znaczący wpływ na węzły chłonne, śledzionę, nerki, mózg, powodując stan zapalny. Sugeruje się, że ATIs przyspieszają też rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów, stwardnieniae rozsianego, astmy, tocznia, choroby wątroby i jelit.

U niektórych osób występują objawy żołądkowe podczas jedzenia pokarmów zawierających gluten, takich jak pszenica, jęczmień, żyto. ATIs może przyczynić się do zwiększenia wrażliwości na gluten. Ten obszar badań jest stosunkowo nowy i potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć dlaczego tak się dzieje i kto jest w grupie największego ryzyka.

Fakty i mity o alergiach pokarmowych
Fakty i mity o alergiach pokarmowych [9 zdjęć]

Chociaż ¼ osób może twierdzić, że ma alergię pokarmową, prawdą jest, że alergia ta dotyczy 6% dzieci

zobacz galerię

Obecnie nie ma biomarkerów służących do monitorowania stanu zdrowia pacjentów chorych na nadwrażliwość na gluten. Bazując na dotychczasowej wiedzy, brak jest dowodów na to, że gluten u osób cierpiących na nadwrażliwość powoduje uszkodzenia jelit. Lekarze często jednak przy leczeniu dolegliwości układu pokarmowego stosowali metodę monitorowaniu stanu zdrowia podczas odstawienia glutenu z diety.

Jakkolwiek, nie uważa się, aby gluten przyczyniał się do powstawania nadwrażliwości. Jednak osobom cierpiącym na tę dolegliwość zalecane jest rozpoczęcie diety bezglutenowej. Dolegliwości, takie jak ból brzucha, nieregularne wypróżnienia, bóle głowy, bóle stawów i egzemy zazwyczaj szybko ustępują po wprowadzeniu takiej diety.

Naukowcy przygotowują obecnie badania w celu dalszego zbadania wpływu ATIs na przewlekłe schorzenia.

„Mamy nadzieję, że te badania będą mogły prowadzić nas ku temu, aby można było zalecić dietę pomocną w leczeniu różnych poważnych zaburzeń immunologicznych” - podsumowuje profesor Shuppan.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze