Trwa ładowanie...

Pogoda na weekend 17.06-18.06. Jak wpłynie na zdrowie?

Długi weekend trwa. Odpoczywamy od pracy, telefonów, obowiązków, możemy cieszyć się piękną, ale i zmienną pogodą. Przewidywane są wyładowania atmosferyczne, silny wiatr, deszcze na zmianę ze słońcem, upały i burze. Jak na taką różnorodność reaguje nasz organizm?

Meteopatia to nie wymysł XXI wieku. Już w starożytności odkryto, że pogoda ma wpływ na nasze samopoczucie. Co prawda, meteopatia nie jest chorobą tylko specyficznym objawem pewnych dolegliwości. Wyczuwają ją osoby szczególnie wrażliwe na wahania ciśnienia, opady deszczu, silniejszy wiatr czy burze. A nie jest to marginesowa grupa, bo na meteopatię cierpi ponad połowa Polaków.

Zobacz koniecznie:

Nadchodzi trudny czas dla meteopatów. Sprawdź czy nie będziesz ofiarą zmiany pogody

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak odróżnić migrenę od bólu głowy?"

1. Słońce, burze, nagłe zmiany

Długi czerwcowy weekend niesie nam niestabilną aurę. Najchłodniej na północy Polski, termometry wskażą jedynie 17-18 C. Południe najcieplejsze do 25 kresek. Wiatr słaby. I taka pogoda byłaby jeszcze do przyjęcia dla osób nadwrażliwych na warunki atmosferyczne, gdyby nie wiadomość o nadchodzących burzach. W całej Polsce przewidywane są burze i opady deszczu. A to oznacza również ochłodzenie. Co na to nasz organizm?

- Burze wzmagają poczucie lęku, niepokój, trudności w koncentracji. A poza tym, mogą pojawić się zaburzenia krążeniowo- jelitowe – mówi dr Adam Kłodecki z Instytutu Psychiatrii o Neurologii. - Wpływ aury na nasze samopoczucie jest skomplikowany. Nasz organizm wyczuwa zmianę pogody i reaguje wzrostem niepokoju, drażliwością, często agresywnością. Co więcej, zauważono, że większość samobójstw zdarza się właśnie podczas szaleństw pogodowych – dopowiada dr Adam Kłodecki.

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!
Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź! [5 zdjęć]

Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie

zobacz galerię

Zobacz koniecznie:

Bóle głowy, duszność, osłabienie jeżeli masz te objawy może to świadczyć o nadwrażliwości pogodowej

2. Burze a nasze zdrowie

Rozładowania atmosferyczne nie tylko wpływają na samopoczucie, może ucierpieć na tym również zdrowie. W czasie burz szczególnie wrażliwe sa nasze organy wewnętrzne. Narządy wewnętrzne człowieka pracują w pewnym rytmie. Ma go i serce i wątroba i układ nerwowy. Częstotliwość jest zakłócana w momencie silnej burzy magnetycznej. Trwa to krótko, ale nie pozostaje bez wpływu na nasze organizmy. Oprócz poczucia rozdrażnienia, możemy czuć bóle głowy. Ponadto, to właśnie podczas burz dochodzi do większej liczby zasłabnięć oraz kłopotów sercowych.

Pogoda ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie
Pogoda ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie

3. Wpływ słońca na nasze zdrowie

Niewątpliwie słońce przyczynia się do dobrego samopoczucia. A niewielkich dawkach jest ono lecznicze. Dzięki słońcu organizm wytwarza więcej serotoniny, czyli hormony szczęścia. Promienie słoneczne regulują apetyt, poprawiają samopoczucie, a nawet wpływają na płodność. W okresie letnim zwiększa się popęd seksualny zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Jednak są i negatywne skutki oddziaływania promieni UV. Nadmierna ekspozycja ciała na słońce powoduje degradację włókien kolagenu i elastyny, a to one decydują za jędrność i napięcie skóry. W efekcie czego traci ona elastyczność i pojawiają się zmarszczki.

4. Dlaczego pogoda ma na nas taki wpływ?

Czynnikiem powodującym nasze złe samopoczucie jest ciśnienie, które gwałtownie skacze przed, w trakcie i po burzy. W takiej sytuacji organizm człowieka nie najlepiej sobie z tym radzi, ponadto wiele osób odczuwa strach przed burzą. Nawet jeżeli przebywamy w pomieszczeniu, który zaopatrzony jest w piorunochrony, ciężko pozbyć się lęku.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Pogoda na weekend 17.06-18.06. Jak wpłynie na zdrowie?
Pogoda na weekend 17.06-18.06. Jak wpłynie na zdrowie? (Pixebay)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza