Trwa ładowanie...

Co się dzieje w organizmie, gdy śpimy? (WIDEO)

Avatar placeholder
11.04.2019 13:03

Sen odgrywa bardzo ważną rolę dla naszego zdrowia. Bez odpowiedniej ilościu snu nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Sprawność naszego umysłu znacząco spada.

Mamy także problemy z koncentracją. Po 24 godzinach bez snu, funkcjonujemy tak jakby w naszej krwi był promil alkoholu. Co się dzieje z naszym organizmem, gdy śpimy? Sen odgrywa w naszym życiu niebagatelną rolę.

Nic zatem dziwnego, że interesowali się nim już starożytni filozofowie. Próbowano wyjaśnić jego rolę oraz znaczenie dla zdrowia i urody. Sen to zdrowie. Człowiek nie może obejść się bez snu.

I choć wielu z nas uważa, że to strata czasu, bez nocnego odpoczynku nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Po siedemnastu godzinach aktywności człowiek zachowuje się tak, jakby miał we krwi pół promila alkoholu.

Sprawność naszego umysłu znacząco spada, trudno się nam skoncentrować, a o pracy umysłowej nie może być mowy. Każda kolejna godzina bez snu jest coraz bardziej katastrofalna w skutkach.

Po dwudziestu czterech godzinach bez odpoczynku funkcjonujemy tak, jakby w naszej krwi był promil alkoholu. Po dwóch dobach człowiek traci poczucie rzeczywistości. Pojawić się mogą halucynacje i omamy.

W pierwszej fazie snu spada temperatura ciała, zwalnia praca serca, reguluje się oddech, nerki produkują mniej moczu, a mięśnie się relaksują. To wówczas właśnie nasz sen jest najgłębszy, a odpoczynek - efektywny.

Pojawia się już godzinę po zaśnięciu, by następnie ustąpić miejsca fazie REM. Szare komórki są wdzięczne za regularny sen. To wtedy właśnie mają one czas na regenerację i naprawę mikrouszkodzeń. Sen ponadto porządkuje naszą pamięć.

By mózgu następnego dnia mógł prawidłowo funkcjonować, potrzebuje co najmniej pięciu godzin efektywnego snu. Najlepiej dla naszego organizmu jest, gdy do łózka kładziemy się przed godziną dwudziestą drugą. Warto rytuał ten powtarzać każdego wieczora, nawet w dni wolne.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze