Trwa ładowanie...

Cukrzyca u kobiet w ciąży

Ciąża to okres wyczekiwany przez wszystkie kobiety. Jednak nie zawsze przebiega on bez zakłóceń. W czasie ciąży mogą wystąpić pewne komplikacje zarówno u matki, jak i dziecka. Zatrucie ciążowe, przedwczesny poród, stan przedrzucawkowy, nawracające infekcje dróg moczowych – to tylko niektóre komplikacje, które mogą wystąpić podczas ciąży. Cukrzyca ciążowa stanowi również zagrożenie dla życia płodu.

spis treści

1. Powikłania cukrzycowe

Kobietom cierpiącym na cukrzycę do niedawna odradzano zajście w ciążę, gdyż kombinacja tych dwóch rzeczy była wielce niebezpieczna. Obecnie ryzyko nadal istnieje, ale dzięki rozwojowi medycyny o wiele się zmniejszyło. Zawdzięczamy to między innymi wykryciu insuliny. Jednak rzeczywisty postęp w tej dziedzinie możemy zaobserwować od lat 70. – wtedy właśnie udało się stwierdzić, że hiperglikemia jest szkodliwa dla płodu, to znaczy, że wywołuje bardzo poważne powikłania.

Zobacz film: "Wpływ cukrzycy na choroby serca"

Kontrola cukrzycowa
Kontrola cukrzycowa

Kobieta cierpiąca na cukrzycę ciążową powinna szczególnie kontrolować poziom cukru oraz regularnie się

zobacz galerię

Ciężarna z cukrzycą jest narażana przed wszystkim na:

 • zatrucie ciążowe,
 • przedwczesny poród,
 • stan przedrzucawkowy,
 • nawracające infekcje dróg moczowych.

Dziecku grożą głównie:

 • Śmierć z powodu poronienia – w pierwszych tygodniach życia płodowego.
 • „Nadmierne odżywienie”, które powoduje powstanie wad rozwojowych: serca, układu moczowego, układu pokarmowego lub układu nerwowego.
 • Płód szybko i wydatnie rośnie, co może być przyczyną urazów porodowych noworodków.
 • Wcześniactwo i zaburzenia oddychania.

Aby uniknąć tych powikłań, kobieta cierpiąca na cukrzycę powinna staranie zaplanować tę szczególną fazę życia. Przede wszystkim powinna zadbać o wyrównanie cukru przed zapłodnieniem. Powinno to trwać około 3-6 miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę.

2. Leczenie cukrzycy ciążowej

Leczenie będzie skuteczne, jeśli przebiega stopniowo i w odpowiednim tempie, a kobieta jest świadoma procesów, jakie zachodzą w jej organizmie.

Metody medyczne pomagające utrzymać ciążę kobiecie z cukrzycą:

 • Nowe, doskonalsze insuliny.
 • Możliwości sprawnego badania i utrzymywania poziomu cukru.
 • Precyzyjne systemy dawkowania.
 • Pompy insulinowe – swoiste „protezy” trzustki.

Jednak te rozwiązania nie zawsze zapewniają spokój ducha kobiet. Szczególnie obawiają się one obniżenia poziomu glikemii. Muszą żyć według ściśle określonych zasad, mają obowiązek „liczyć” i precyzyjnie ustalać to, co jedzą, kiedy i w jakich odstępach czasu.

Obecnie trwają prace nad modyfikowaniem preparatów insuliny. Wiąże się z nimi wielkie nadzieje na zmiany szybkości wchłaniania insuliny z tkanki podskórnej do krwi. Najnowszymi preparatami są uzyskane metodą rekombinacji DNA analogi insuliny.

Kobieta w ciąży może skorzystać z insuliny analogowej tak samo jak i inni pacjenci. Analogi działają szybko i skutecznie zmniejszają wysoki poziom glukozy we krwi. Przeciwdziałają późnym powikłaniom poprzez zapewnienie ogólnie lepszego wyrównania cukrzycy. Można dzięki temu wyeliminować dodatkowe posiłki i przekąski, które mają ochronić pacjenta przed szybkim spadkiem poziomu cukru we krwi. Należy również podkreślić, że insuliny analogowe są bezpieczne dla kobiet w ciąży i jej dziecka.

Kobieta chorująca na cukrzycę musi współpracować z lekarzem. Kobiety chorujące od dzieciństwa powinny być pod opieką lekarza od samego początku i to właśnie pediatra powinien uczulić je na szczególną ostrożność w kontaktach prowadzących do prokreacji. W dalszej fazie życia rolę taką powinni przejąć diabetolog czy ginekolog.

Cukrzyca nie musi ujawniać się we wczesnych fazach życia kobiety – zdarza się, że u kobiet po 35. roku życia daje o sobie znać cukrzyca typu 2, dlatego warto przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę poddać się badaniu poziomu cukru. Badanie to jest niebolesne i łatwe, dlatego warto zadbać o zdrowie swojego przyszłego dziecka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Cukrzyca u kobiet w ciąży
Cukrzyca u kobiet w ciąży
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza