Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Cukrzyca u kobiet w ciąży

Avatar placeholder
08.07.2021 15:51
Cukrzyca u kobiet w ciąży
Cukrzyca u kobiet w ciąży

Ciąża to okres wyczekiwany przez wszystkie kobiety. Jednak nie zawsze przebiega on bez zakłóceń. W czasie ciąży mogą wystąpić pewne komplikacje zarówno u matki, jak i dziecka. Zatrucie ciążowe, przedwczesny poród, stan przedrzucawkowy, nawracające infekcje dróg moczowych – to tylko niektóre komplikacje, które mogą wystąpić podczas ciąży. Cukrzyca ciążowa stanowi również zagrożenie dla życia płodu.

spis treści

1. Powikłania cukrzycowe

Kobietom cierpiącym na cukrzycę do niedawna odradzano zajście w ciążę, gdyż kombinacja tych dwóch rzeczy była wielce niebezpieczna. Obecnie ryzyko nadal istnieje, ale dzięki rozwojowi medycyny o wiele się zmniejszyło. Zawdzięczamy to między innymi wykryciu insuliny. Jednak rzeczywisty postęp w tej dziedzinie możemy zaobserwować od lat 70. – wtedy właśnie udało się stwierdzić, że hiperglikemia jest szkodliwa dla płodu, to znaczy, że wywołuje bardzo poważne powikłania.

Ciężarna z cukrzycą jest narażana przed wszystkim na:

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"
  • zatrucie ciążowe,
  • przedwczesny poród,
  • stan przedrzucawkowy,
  • nawracające infekcje dróg moczowych.

Dziecku grożą głównie:

  • Śmierć z powodu poronienia – w pierwszych tygodniach życia płodowego.
  • „Nadmierne odżywienie”, które powoduje powstanie wad rozwojowych: serca, układu moczowego, układu pokarmowego lub układu nerwowego.
  • Płód szybko i wydatnie rośnie, co może być przyczyną urazów porodowych noworodków.
  • Wcześniactwo i zaburzenia oddychania.

Aby uniknąć tych powikłań, kobieta cierpiąca na cukrzycę powinna staranie zaplanować tę szczególną fazę życia. Przede wszystkim powinna zadbać o wyrównanie cukru przed zapłodnieniem. Powinno to trwać około 3-6 miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę.

2. Leczenie cukrzycy ciążowej

Leczenie będzie skuteczne, jeśli przebiega stopniowo i w odpowiednim tempie, a kobieta jest świadoma procesów, jakie zachodzą w jej organizmie.

Metody medyczne pomagające utrzymać ciążę kobiecie z cukrzycą:

  • Nowe, doskonalsze insuliny.
  • Możliwości sprawnego badania i utrzymywania poziomu cukru.
  • Precyzyjne systemy dawkowania.
  • Pompy insulinowe – swoiste „protezy” trzustki.

Jednak te rozwiązania nie zawsze zapewniają spokój ducha kobiet. Szczególnie obawiają się one obniżenia poziomu glikemii. Muszą żyć według ściśle określonych zasad, mają obowiązek „liczyć” i precyzyjnie ustalać to, co jedzą, kiedy i w jakich odstępach czasu.

Obecnie trwają prace nad modyfikowaniem preparatów insuliny. Wiąże się z nimi wielkie nadzieje na zmiany szybkości wchłaniania insuliny z tkanki podskórnej do krwi. Najnowszymi preparatami są uzyskane metodą rekombinacji DNA analogi insuliny.

Kobieta w ciąży może skorzystać z insuliny analogowej tak samo jak i inni pacjenci. Analogi działają szybko i skutecznie zmniejszają wysoki poziom glukozy we krwi. Przeciwdziałają późnym powikłaniom poprzez zapewnienie ogólnie lepszego wyrównania cukrzycy. Można dzięki temu wyeliminować dodatkowe posiłki i przekąski, które mają ochronić pacjenta przed szybkim spadkiem poziomu cukru we krwi. Należy również podkreślić, że insuliny analogowe są bezpieczne dla kobiet w ciąży i jej dziecka.

Kobieta chorująca na cukrzycę musi współpracować z lekarzem. Kobiety chorujące od dzieciństwa powinny być pod opieką lekarza od samego początku i to właśnie pediatra powinien uczulić je na szczególną ostrożność w kontaktach prowadzących do prokreacji. W dalszej fazie życia rolę taką powinni przejąć diabetolog czy ginekolog.

Cukrzyca nie musi ujawniać się we wczesnych fazach życia kobiety – zdarza się, że u kobiet po 35. roku życia daje o sobie znać cukrzyca typu 2, dlatego warto przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę poddać się badaniu poziomu cukru. Badanie to jest niebolesne i łatwe, dlatego warto zadbać o zdrowie swojego przyszłego dziecka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze