Trwa ładowanie...

Zatrucie ciążowe - przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka, gestoza

Zatrucie ciążowe jest określane mianem gestozy lub preeklampsji, czyli stanu przedrzucawkowego. Schorzenie to stanowi poważne niebezpieczeństwo zarówno dla ciężarnej, jak i jej dziecka. Występuje najczęściej wśród kobiet w pierwszej ciąży lub ciąży mnogiej. Następstwem zatrucia ciążowego może być między innymi przedwczesny poród, odklejenie się łożyska, obumarcie płodu a w skrajnych wypadkach zgon matki. Czym właściwie jest zatrucie ciążowe, w jaki sposób je rozpoznać i skutecznie leczyć?

spis treści

1. Co to jest zatrucie ciążowe?

Zatrucie ciążowe to choroba występująca u kobiet w ciąży, najczęściej u osób, które spodziewają się dziecka po raz pierwszy lub są w ciąży mnogiej. Na gestozę w największym stopniu są narażone kobiety cierpiące na nadwagę, przewlekłą chorobę nerek lub cukrzycę.

Zobacz film: "Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży"

Specjaliści wyróżniają dwa rodzaje schorzenia. Forma łagodniejsza pojawia się zazwyczaj w pierwszym trymestrze, a jej przyczyn upatruje się w zmianach hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety, choć niektórzy specjaliści wskazują na zaburzenia o podłożu psychicznym.

O wiele bardziej niebezpieczne jest zatrucie ciążowe w trzecim trymestrze ciąży. W tym przypadku konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia, gdyż zaniedbania w tej kwestii mogą stwarzać poważne zagrożenie dla życia matki i dziecka.

Zobacz, których produktów powinnaś unikać w ciąży
Zobacz, których produktów powinnaś unikać w ciąży [6 zdjęć]

Jeśli nie możesz poradzić sobie bez dziennej dawki kofeiny, ogranicz jej spożycie do 2 filiżanek dziennie.

zobacz galerię

2. Przyczyny zatrucia ciążowego

Na dzień dzisiejszy przyczyny występowania gestozy nie zostały do końca wyjaśnione. Wiadomo, że większe ryzyko stwierdza się podczas pierwszej ciąży i ciąży mnogiej. Pozostałe czynniki, które mogą odpowiadać za zatrucie ciążowe to:

Wiele wskazuje również na to, że bardziej narażone na gestozę są kobiety, które przed ciążą miały problem z:

  • cukrzycą,
  • chorobami układu krążenia,
  • schorzeniami nerek,
  • chorobami wątroby,
  • nadciśnieniem.
Gestoza zagraża zarówno matce jak i rozwijającemu się dziecku.
Gestoza zagraża zarówno matce jak i rozwijającemu się dziecku.

3. Objawy zatrucia ciążowego

Wśród najbardziej charakterystycznych symptomów wymienić należy trzy, które powinny zwrócić szczególną uwagę ciężarnych. Pierwszym z nich jest nadciśnienie tętnicze, z którym mamy do czynienia, kiedy osiągnie ono wartość wyższą niż 140/90 mm Hg.

Niepokojąca jest także zbyt duża ilość wydzielanego do moczu białka, czyli tzw. białkomocz. Jeżeli w ciągu doby wartość ta przekroczy 0,3 g to można podejrzewać rozwój zatrucia ciążowego.

Niebezpieczeństwo wzrasta, kiedy wymienionym objawom towarzyszą obrzęki. Choć u kobiet spodziewających się dziecka problem obolałych nóg spowodowany zatrzymywaniem się wody w organizmie jest dość typowy, sytuacja komplikuje się, kiedy obrzęk poza kończynami dolnymi obejmuje dodatkowo ręce, brzuch oraz twarz.

Ważne jest zatem regularne kontrolowanie masy ciała. Wymienionym symptomom towarzyszyć mogą problemy z widzeniem, silne bóle głowy i zawroty głowy, skutkujące nudnościami oraz wymiotami.

Dodatkowo pacjentka może uskarżać się na zaburzenia w oddawaniu moczu – jego ilość zazwyczaj ulega zmniejszeniu, nawet jeżeli nawodnienie jest utrzymane na tym samym poziomie.

Objawy zatrucia ciążowego nie muszą występować w tym samym czasie, jeżeli jednak białkomocz, obrzęk i nadciśnienie pojawią się równocześnie, życie matki i dziecka może być poważnie zagrożone. Nieprawidłowości tego typu grożą hipotrofią – wewnątrzmacicznym zahamowaniem wzrostu płodu.

Najgroźniejszym etapem gestozy jest rzucawka. Pojawiają się wówczas drgawki, utrata przytomności i oczopląs. Rzucawka grożąca śpiączką może pojawić się nie tylko w okresie ciąży, ale i w trakcie porodu lub zaraz po nim.

4. Leczenie zatrucia ciążowego

Najważniejsze jest wczesne zdiagnozowanie zatrucia ciążowego, ponieważ od tego zależy zdrowie, a nawet życia matki i dziecka. Jest to możliwe tylko dzięki wykonywaniu regularnych badań, przede wszystkim pomiarów ciśnienia tętniczego.

W przypadku, gdy u pacjentki podejrzewa się możliwość wystąpienia zatrucia ciążowego jest ona hospitalizowana celem wykonania dodatkowych badań laboratoryjnych. Podawane są ponadto leki służące obniżeniu ciśnienia tętniczego, a także środki redukujące skurcze mięśni macicy.

Jeżeli stan kobiety ulegnie poprawie to może ona wrócić do domu. Jeśli jednak ciąża jest już zaawansowana najczęściej jest wykonywany zabieg cesarskiego cięcia.

Zobacz także:

5. Profilaktyka zatrucia ciążowego

Działanie profilaktyczne to przede wszystkim przestrzeganie odpowiedniej diety w czasie ciąży. Kobietom zaleca się unikanie spożywania produktów, w których składzie są obecne duże ilości soli.

Warto natomiast spożywać duże ilości selera, nasion lnu oraz warzyw i owoców z zawartością witaminy C. Cenne są również produkty zawierające białko – sery pleśniowe, chude mięso czy fasola, a także wapń, czyli m.in. mleko, jogurty i maślanki.

Innym ważnym mikroelementem, który ciężarna powinna przyjmować wraz z pożywieniem jest magnez, który znajdziemy w produktach pełnoziarnistych i kaszach.

Witaminy, które obowiązkowo musisz przyjmować w ciąży
Witaminy, które obowiązkowo musisz przyjmować w ciąży [7 zdjęć]

Ciąża to czas, kiedy kobieta myśli nie tylko o sobie, ale także o rosnącym w jej brzuchu dziecku. Powinna

zobacz galerię

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Scombrotoksizm, czyli zatrucie ciemnym mięsem ryb
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza