Przejdź na WP

Zatrucie ciążowe - charakterystyka, objawy, leczenie, profilaktyka

Zatrucie ciążowe jest określane mianem gestozy lub preeklampsji, czyli stanu przedrzucawkowego. Schorzenie to stanowi poważne niebezpieczeństwo zarówno dla ciężarnej, jak i jej dziecka. Czym właściwie jest zatrucie ciążowe? W jaki sposób je rozpoznać i skutecznie leczyć?

Zobacz film: "Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży"

spis treści

1. Zatrucie ciążowe - charakterystyka

Zatrucie ciążowe to choroba występująca u kobiet w ciąży. Najczęściej zatrucie ciążowe spotyka te kobiety, które spodziewają się dziecka po raz pierwszy.

Na wystąpienie zatrucia ciążowego w największym stopniu są narażone kobiety cierpiące na nadwagę, nadciśnienie, przewlekłą chorobę nerek lub cukrzycę.

Na wystąpienie zatrucia ciążowego wpływa także wiek matki. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się też osoby poniżej 20. i powyżej 40. roku życia, zwłaszcza jeżeli jest to ciąża bliźniacza.

Specjaliści wyróżniają dwa rodzaje schorzenia. Forma łagodniejsza w przebiegu pojawia się zazwyczaj w pierwszym trymestrze, a jej przyczyn upatruje się w zmianach hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety, choć niektórzy specjaliści wskazują na zaburzenia o podłożu psychicznym.

O wiele bardziej niebezpieczne jest zatrucie ciążowe występujące w trzecim trymestrze ciąży. W tym przypadku konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia, gdyż zaniedbania w tej kwestii mogą stwarzać poważne zagrożenie dla życia matki i dziecka.

Zobacz, których produktów powinnaś unikać w ciąży
Zobacz, których produktów powinnaś unikać w ciąży [6 zdjęć]

Jeśli nie możesz poradzić sobie bez dziennej dawki kofeiny, ogranicz jej spożycie do 2 filiżanek dziennie....

zobacz galerię

2. Zatrucie ciążowe - objawy

Wśród najbardziej charakterystycznych symptomów stanu przedrzucawkowego wymienić należy trzy, które powinny zwrócić szczególną uwagę ciężarnych. Pierwszym z nich jest nadciśnienie tętnicze, z którym mamy do czynienia, kiedy osiągnie ono wartość wyższą niż 140/90 mm Hg. Niepokojąca jest także zbyt duża ilość wydzielanego do moczu białka, czyli tzw. białkomocz. Jeżeli w ciągu doby wartość ta przekroczy 0,3 g, to można podejrzewać rozwój zatrucia ciążowego.

Niebezpieczeństwo zatrucia ciążowego wzrasta, kiedy wymienionym objawom towarzyszą obrzęki. Choć u kobiet spodziewających się dziecka problem obolałych nóg, spowodowany zatrzymywaniem się wody w organizmie, jest dość typowy, sytuacja komplikuje się, kiedy obrzęk poza kończynami dolnymi obejmuje dodatkowo ręce, brzuch oraz twarz. Ważne jest zatem regularne kontrolowanie masy ciała.

Wymienionym symptomom towarzyszyć mogą problemy z widzeniem, silne bóle głowy i zawroty głowy skutkujące nudnościami oraz wymiotami. Dodatkowo pacjentka może uskarżać się na zaburzenia w oddawaniu moczu – jego ilość zazwyczaj ulega zmniejszeniu, nawet jeżeli nawodnienie jest utrzymane na tym samym poziomie.

Objawy zatrucia ciążowego nie muszą występować w tym samym czasie, jeżeli jednak białkomocz, obrzęk i nadciśnienie pojawią się równocześnie, życie matki i dziecka może być poważnie zagrożone. Nieprawidłowości tego typu grożą hipotrofią – wewnątrzmacicznym zahamowaniem wzrostu płodu.

Najgroźniejszym etapem rozwoju zatrucia ciążowego jest rzucawka. Objawom towarzyszą wówczas drgawki, a także utrata przytomności, oczopląs oraz szczękościsk. Rzucawka grożąca śpiączką może pojawić się nie tylko w okresie ciąży, ale i w trakcie porodu lub zaraz po nim.

3. Zatrucie ciążowe - leczenie

Rzeczą najważniejszą jest wczesne zdiagnozowanie stanu zatrucia ciążowego – od tego zależeć może zdrowie, a nawet życie matki i jej dziecka. Jest to możliwe tylko dzięki wykonywaniu regularnych badań, przede wszystkim pomiarów ciśnienia tętniczego.

W przypadku, gdy u pacjentki podejrzewa się możliwość wystąpienia zatrucia ciążowego, jest ona hospitalizowana celem wykonania dodatkowych badań laboratoryjnych. Pacjentce są podawane ponadto leki służące obniżeniu ciśnienia tętniczego, a także środki redukujące skurcze mięśni macicy. Jeżeli stan kobiety ulegnie poprawie, to może ona wrócić do domu. Jeśli jednak ciąża jest już zaawansowana, najczęściej jest wykonywany zabieg cesarskiego cięcia.

Zobacz także:

Objawy zatrucia ciążowego to nadciśnienie tętnicze, białkomocz, obrzęki
Objawy zatrucia ciążowego to nadciśnienie tętnicze, białkomocz, obrzęki (Grafika / Shutterstock)

4. Zatrucie ciążowe - profilaktyka

Działanie profilaktyczne przy zatruciu ciążowym to przede wszystkim przestrzeganie odpowiedniej diety w czasie ciąży. Kobietom zaleca się przede wszystkim unikanie spożywania produktów, w których składzie są obecne duże ilości soli. Ich miejsce powinny zająć artykuły obniżające ciśnienie. Znajdziemy wśród nich selera czy nasiona lnu, chociaż podobne właściwości wykazuje szereg warzyw i owoców, w których znajduje się witamina C.

Cenne są również produkty zawierające białko – sery pleśniowe, chude mięso czy fasola, a także wapń, czyli m.in. mleko, jogurty i maślanki. Innym ważnym mikroelementem, który ciężarna powinna przyjmować wraz z pożywieniem, jest magnez, który znajdziemy w produktach pełnoziarnistych i kaszach.

Następny artykuł: Scombrotoksizm, czyli zatrucie ciemnym mięsem ryb

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy