Trwa ładowanie...

Do tej pory dotykał głównie starsze osoby. Niepokojące dane – coraz więcej młodych ludzi choruje na raka jelit

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
27.01.2021 19:06
Coraz więcej młodych ludzi choruje na raka jelita. To tendencja ogólnoświatowa.
Coraz więcej młodych ludzi choruje na raka jelita. To tendencja ogólnoświatowa. (iStock)

Lekarze alarmują. Na całym świecie można zauważyć wzrost liczby osób młodych, które mają nowotwór jelit. Zdaniem ekspertów ta tendencja będzie się tylko pogłębiać, bo do rozwoju choroby przyczyniają się przede wszystkim zła dieta i niezdrowy styl życia.

spis treści

1. Przyczyny zachorowań na raka jelit

Rak jelit występuje u coraz młodszych pacjentów. To tendencja obserwowana jest na całym świecie. Z czego wynika? Lekarze już są w stanie wytypować głównych sprawców tej choroby. Częste jedzenie czerwonego, przetworzonego mięsa, nadużywanie alkoholu, duża ilość cukru w diecie przy niskim spożyciu błonnika. Do tego brak aktywności fizycznej, nadwaga lub otyłość i palenie tytoniu – oto lista grzechów głównych, które mogą doprowadzić do rozwoju choroby nawet u bardzo młodych osób.

2. Wzrost zachorowań na raka jelit wśród młodych ludzi - to nie przypadek

W większości krajów zanotowano wzrost liczby chorujących na ten typ raka w grupie osób poniżej 50. roku życia. Jedyny wyjątek stanowi Japonia, która jest co prawda w światowej czołówce jeśli chodzi o ilość chorujących na nowotwory jelit, ale to też jedyne państwo, w którym liczba chorujących na ten typ nowotworu systematycznie spada.

Zobacz film: "Rak jelita grubego. Jakie są jego czynniki ryzyka?"
Rak jelita grubego atakuje coraz młodszych
Rak jelita grubego atakuje coraz młodszych [5 zdjęć]

Każdego roku na raka jelita grubego zapada ponad 18 tys. Polaków, z czego ok. 12 tys. umiera. Dotąd

zobacz galerię

W Stanach Zjednoczonych od kilkudziesięciu lat można zaobserwować szybki wzrost liczby chorych na raka jelita w grupie wiekowej 20-39 lat.

Badania pokazują podobną tendencję w Europie i w Australii. W Kanadzie, gdzie styl życia młodych osób jest zbliżony do wzorców amerykańskich, najwyższe wskaźniki zachorowalności są notowane u osób urodzonych między 1970 a 1990 rokiem.

Ból brzucha, zmiany rytmu wypróżnień - to mogą być pierwsze objawy raka jelita grubego.
Ból brzucha, zmiany rytmu wypróżnień - to mogą być pierwsze objawy raka jelita grubego. (iStock)

Ten typ nowotworu zdecydowanie częściej dotyka mężczyzn. Zdaniem lekarzy to również może mieć związek ze stylem życia.

3. Nieodpowiednia dieta, siedzący tryb życia i palenie tytoniu przyczyniają się do rozwoju raka jelita grubego

Ilość chorych na raka jelita grubego w USA rośnie nie tylko w grupie osób poniżej 50-tki, ale również u starszych. Eksperci, szukając przyczyn tego zjawiska odwołują się m.in. do obserwacji związanych z nowotworem płuc. Kiedy palenie stało się mniej modne i zmniejszyła się liczba osób sięgających po tytoń, spadły również wskaźniki zachorowalności na tę chorobę.

Nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do rozwoju raka jelita u młodych pacjentów.
Nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do rozwoju raka jelita u młodych pacjentów. (iStock)

Specjaliści zauważyli, że wzrost zachorowań na raka jelita grubego u młodych ludzi rozpoczął się mniej więcej od grupy osób urodzonych w latach 40. ubiegłego wieku, czyli w okresie kiedy po zakończeniu drugiej wojny światowej zaczęła się poprawiać sytuacja materialna w wielu państwach na świecie. Od tego czasu nastąpił zdecydowany wzrost spożycia cukru, mięsa i alkoholu, zwiększyła się też w zatrważającym tempie liczba osób otyłych, a styl pracy zmieniał się coraz mocniej na tryb siedzący.

Inne zmiany, które mogły wpłynąć również na osłabienie naszych organizmów, to fakt częstszego stosowania antybiotyków, które powodują zmiany flory jelitowej. Może to mieć znaczenie zwłaszcza w przypadku stosowania częstej antybiotykoterapii u bardzo małych dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze