Trwa ładowanie...

Dr Leszek Borkowski: Osoby zażywające używki, pomimo zaszczepienia się, są bardziej narażone na COVID-19

Avatar placeholder
13.10.2021 09:10
Dr Leszek Borkowski: Osoby z zaburzeniami używania substancji psychoaktywnych pomimo przyjęcia pełnej dawki szczepionki, są bardziej narażone na zakażenie się COVID-19
Dr Leszek Borkowski: Osoby z zaburzeniami używania substancji psychoaktywnych pomimo przyjęcia pełnej dawki szczepionki, są bardziej narażone na zakażenie się COVID-19 (Getty)

- Osoby zażywające substancje psychoaktywne są bardziej narażone na zakażenie koronawirusem po otrzymaniu dwóch dawek szczepionki niż inne osoby. Stosowanie wymienionych substancji narusza układ immunologiczny - ostrzega w rozmowie z WP abcZdrowie dr Leszek Borkowski.

spis treści

1. Substancje psychoaktywne zwiększają ryzyko zakażenia

Naukowcy z Narodowych Instytutów Zdrowia (ang. National Institutes of Health, NIH) przebadali prawie 580 tys. osób, które przyjęły pełen cykl szczepienia na COVID-19. U 30 183 badanych rozpoznali zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych (SUD). Zdaniem amerykańskich naukowców ogólne ryzyko zakażenia koronawirusem wśród zaszczepionych pacjentów z SUD było niskie. Oznacza to, że szczepienia przynoszą efekty. Ale ryzyko przełomowej infekcji (infekcja występująca pomimo przyjęcia szczepionki - przyp. red.) wahało się od 6,8 proc. w przypadku zaburzeń związanych z używaniem tytoniu do 7,8 proc. u osob z zaburzeniami związanymi ze stosowaniem marihuany. Doniesienia zostały opublikowane na łamach ''World Psychiatry'' - oficjalnego czasopisma Światowego Towarzystwa Psychiatrycznego.

- Wyniki badań naukowców nie są żadnym odkryciem. Od 200 lat wiemy, że spożywanie alkoholu, konopi indyjskich, opioidów, kokainy czy tytoniu jest szkodliwe dla naszego organizmu. Stosowanie wymienionych substancji (w celach niemedycznych) narusza układ krążenia, układ immunologiczny. W wyniku tego zaczyna źle funkcjonować układ metaboliczny. Nieprawidłowe działanie tych układów powoduje, że człowiek zaczyna gorzej funkcjonować. Wiemy, że na HIV szybciej zapadają osoby uzależnione od narkotyków. Przebieg choroby u nich jest znacznie gorszy, niż u innych osób - mówi dr Leszek Borkowski były prezes Urzędu Rejestracji, współautor sukcesu harmonizacji leków, konsultant ds. rynku leków amerykańskich funduszy inwestycyjnych, członek zespołu doradczego przy Agencji Rządu Francuskiego, farmakolog kliniczny ze Szpitala Wolskiego w Warszawie.

Zobacz film: "Dr Fiałek o tym, czy szczepionki obniżają ryzyko wystąpienia long-COVID"

- Analogicznie dzieje się w przypadku osób, które zażywają różnego rodzaju używki. Choć osoby te są w pełni zaszczepione, to są bardziej narażone na zakażenie koronawirusem, jak i rozwinięcie COVID-19 i innych chorób takich jak odra czy grypa. Skuteczność szczepionek może zostać ograniczona ze względu na upośledzony status immunologiczny osób zażywających substancje psychoaktywne - dodaje.

Naukowcy z NIH zauważyli też, że u badanych z SUD, częściej, niż w przypadku pozostałych uczestników badania występowały choroby wspólistniejące. To również może przełożyć się na wyższe ryzyko hospitalizacji, a także zgonu w przypadku zakażenia koronawirusem.

- Osoby te mają osłabiony układ immunologiczny. I chociaż w żadnym szpitalu nie wolno pić alkoholu czy zażywać substancji psychoaktywnych, to niestety pacjenci przemycają te produkty. Nocami upijają się. Nie jest to żadne odkrycie. W Szpitalu Wolskim często dochodzi do takich sytuacji - twierdzi dr Leszek Borkowski.

2. Co jeszcze osłabia działanie szczepionki przeciw COVID?

- Przewlekły stres w istotny sposób wpływa na odporność organizmu. Lęk o przyszłość, trudności rodzinne, materialne, samotność to tylko niektóre problemy, które generują stres i zaburzają funkcjonowanie psychofizyczne. Kiedy nastąpi połączenie stresu psychologicznego z predyspozycją fizjologiczną danego człowieka, to organizm odpowiada różnego rodzaju zaburzeniami psychofizycznymi. Dla wielu ludzi przewlekły stres stał się nierozerwalną częścią życia i siłą rzeczy będziemy musieli zapłacić za to wysoką cenę. Już dzisiaj Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje poważny wzrost problemów natury psychicznej u osób dorosłych jak również u dzieci - wyjaśnia dr Mariola Kosowicz, psycholog kliniczny i psychoterapeuta.

Podobnego zdania jest dr Henryk Szymański z Polskiego Towarzystwa Wakcynologii. - Wiadomo, że wystąpienie choroby to interakcja między tym patogenem a stanem organizmu. Przewlekły stres jest czynnikiem, który niewątpliwie sprzyja infekcji. Nie da się tego ująć w kategorie liczbowe, żeby to jednoznacznie zdefiniować - tłumaczy dr Henryk Szymański, pediatra i wakcynolog.

Działanie szczepionko mogą też osłabiać niektóre leki. Jednymi z nich są niesteroidowe leki przeciwzapalne (pochodnych kwasu propionowego - ibuprofenu, naproksenu, flurbiprofenu czy ketoprofenu - przyp. red.). Są to preparaty, których nie należy stosować nie tylko przed szczepieniem, ale i po nim.

- Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą hamować i ograniczać odpowiedź immunologiczną. Z tego względu ich przyjmowanie nie jest zalecane tuż przed i po przyjęciu każdego szczepienia, nie tylko na COVID-19 - podkreśla prof. Robert Flisiak prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze