Trwa ładowanie...

Dysgrafia - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Lek. Mateusz Nawrocki
Lek. Mateusz Nawrocki 30.03.2021 11:23
Dysgrafia - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Dysgrafia - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie (Shutterstock)

Dla większości osób pisanie jest czymś całkowicie naturalnym i prostym – zwykła czynność dnia codziennego. To stosunkowo prosta czynność, która wymaga jednak właściwej koordynacji ruchowej, poprawnej integracji ośrodkowego układu nerwowego z mięśniami, oraz pracy mózgu i zdolności do przetwarzania informacji. Jednak w medycynie występują pewne sytuacje w których dochodzi na zaburzeń na tym tle. Takie zaburzenia określone są jako dysgrafia.

spis treści

1. Dysgrafia – przyczyny

Dysgrafia może mieć wiele przyczyn. Na pierwszy plan wysuwają się przyczyny dysgrafii neurologiczne oraz genetyczne. Mówiąc o przyczynach neurologicznych dysgrafii, w dużej mierze chodzi oczywiście o uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Dysgrafia często wynika też np. z udaru mózgu, który niestety w naszej populacji występuje często. Ale to nie jedyne przyczyny dysgrafii.

Należy wspomnieć także, dysgrafia może także pojawiać się na skutek niedopilnowania właściwego procesu edukacji, a także zaburzeń powstających na skutek nieprawidłowości związanych z procesem zaburzeń rozwoju umysłowego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Najczęstsze zaburzenia psychiczne"

Symptomy dysgrafii mogą pojawiać się zatem już w okresie szkolnym. Kolejną przyczyną dysgrafii może być niewłaściwe napięcie mięśni ręki, przez co pisanie jest znacznie utrudnione. Dysgrafia może towarzyszyć także takim chorobom, jak ADHD czy też autyzm.

Wczesne objawy udaru mózgu
Wczesne objawy udaru mózgu [5 zdjęć]

W Polsce co osiem minut ktoś przechodzi udar mózgu. Każdego roku ponad 30 tys. Polaków umiera z powodu

zobacz galerię

2. Dysgrafia – objawy

Objawy dysgrafii w dużej mierze zależą od typu dysgrafii, który występuje u danej osoby. Najczęstsze typy dysgrafii to dysgrafia przestrzenna, dysgrafia dyslektyczna i dysgrafia motoryczna.

Dysgrafia przestrzenna polega na tym, że zaburzona jest orientacja przestrzenna pisma. Dysgrafia dyslektyczna objawia się głównie nadmiernymi błędami w piśmie. Z kolei dysgrafia motoryczna polega na zmianie kształtu liter. Pismo u osoby z dysgrafią jest nieczytelne lub po prostu nieestetyczne. Osoby z dysgrafią często piszą „tak jak słyszą”.

3. Dysgrafia – diagnostyka

Dla doświadczonej osoby, diagnostyka dysgrafii nie powinna stanowić trudności. Głównym elementem diagnostycznym jest wywiad i obserwacja chorego.

4. Dysgrafia – leczenie

Leczenie dysgrafii w dużym stopniu zależy od przyczyny, która jest odpowiedzialna za jej wystąpienie. Niestety przy uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego niejednokrotnie możliwości leczenia dysgrafii są mocno ograniczone i opierają się głównie na rehabilitacji chorego.

Ważnym elementem jest ćwiczenie pisania. W niektórych przypadkach może okazać się konieczne po prostu obniżenie wymagań co do jakości pisania u chorego.

Zobacz także

Dysgrafia może być poważnym zaburzeniem, które w znaczący sposób może obniżać zdolności edukacyjne, szczególnie dzieci. Z tego względu przy zauważeniu tego typu nieprawidłowości, należy jak najszybciej interweniować i wprowadzić odpowiednią terapię. Dysgrafia może być także symptomem innych chorób, z tego powodu, diagnostyka może okazać się znacznie szersza niż pierwotnie zakładano.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze