Trwa ładowanie...

E-papierosy powodują zakrzepy krwi. Naukowcy ostrzegają

Najnowsze badania dowodzą, że palenie e-papierosów wywołuje w organizmie efekty podobne do tych, jakie wywołuje palenie tradycyjnych papierosów. Nikotyna zawarta w elektronicznych papierosach doprowadza do zakrzepów krwi, a w konsekwencji także do udaru oraz zawału serca.

spis treści

1. Skutki palenia e-papierosów

Szwedzcy naukowcy ostrzegają, że osoby, które często palą e-papierosy z są narażone na zawał serca lub udar. Z najnowszych badań wynika, że nikotyna zawarta w urządzeniach przyczynia się do zwiększenia tętna i ciśnienia krwi.

Zobacz film: "Dr Sutkowski: Druga dawka dla seniorów nie jest fizycznie zabezpieczona"

Producenci e-papierosów podkreślają, że elektroniczne papierosy zawierają oczyszczoną nikotynę w różnych stężeniach. Dawniej składały się z dawki 24 mg/ml, jednak z powodu wielu zatruć obecnie dozwolona jest dawka18 mg/ml. W związku z tym zachwalają swoje produkty, twierdząc, że są one zdrowszą alternatywą dla zwykłych papierosów.

Tymczasem naukowcy podkreślają, że nawet taka nikotyna ma działanie silnie trujące i uzależniające. Szwedzcy badacze dodają, że chociaż ich analiza objęła zaledwie 22 młodych palaczy, dostarcza potrzebnych wniosków.

"To badanie zwiększa liczbę dowodów na szkodliwy wpływ e-papierosów" – powiedział profesor Jonathan Griff z Queen Mary, University of London.

E-papierosy powodują zakrzepy krwi. Naukowcy ostrzegają
E-papierosy powodują zakrzepy krwi. Naukowcy ostrzegają (Getty Images)

2. E-papierosy nie pomagają rzucić nałogu

Dane przedstawione na jednej z europejskich konferencji potwierdzają także badania przeprowadzone przez American Heart Association (AHA), które wskazują, że palenie e-papierosów zwiększa występowanie ataków serca nawet o 60 proc., a także udarów i zawałów serca o 71 proc.

Eksperci ostrzegają, że osoby, które wybierają e-papierosy, sięgają po nie znacznie częściej niż po tradycyjne papierosy, przez co mogą wprowadzać do organizmu większą ilość nikotyny.

W związku z tym podważają tezę, że e-papierosy pomagają rzucić nałóg. Dowiedziono również, że osoby, które spróbowały e-papierosa, sięgają po niego częściej niż po inne wyroby tytoniowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza