Trwa ładowanie...

Fast food szkodzi mózgowi? Zdaniem badaczy przetworzone jedzenie przyspiesza utratę pamięci

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 14.10.2021 17:51
Fast food szkodzi mózgowi? Zdaniem badaczy przetworzone jedzenie przyspiesza utratę pamięci
Fast food szkodzi mózgowi? Zdaniem badaczy przetworzone jedzenie przyspiesza utratę pamięci (Getty Images)

Badanie przeprowadzone na szczurach pokazało, że trwająca zaledwie 4 tygodnie dieta bazująca na żywności wysoko przetworzonej wywołała silną reakcję zapalną w mózgu. Skutki były poważne – ale tylko u szczurów w pewnym wieku.

spis treści

1. Wysoko przetworzone produkty

Wysoko przetworzona żywność może powodować stany zapalne w obrębie mózgu
Wysoko przetworzona żywność może powodować stany zapalne w obrębie mózgu (Getty Images)

Na łamach "Brain, Behavior and Immunity" pojawiły się wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Ohio. Postanowili oni przeprowadzić eksperyment. Starzejące się szczury karmione były przez miesiąc żywnością wysoko przetworzoną. Doprowadziło to do reakcji zapalnych w mózgu (w ciele migdałowatym i w hipokampie), które przełożyły się na behawioralne oznaki utraty pamięci u gryzoni.

Zobacz film: "Niebezpieczne tłuszcze trans"

Jadłospis, jaki ułożono dla szczurów, miał imitować żywność dla ludzi – gotowe posiłki, które wystarczy odgrzać w mikrofali, przekąski takie jak chipsy, mrożone dania (pizza, dania z makaronu), ale też wędliny.

"Fakt, że widzimy te skutki tak szybko, jest nieco niepokojący" – powiedziała autorka badania Ruth Barrientos z Instytutu Badań Medycyny Behawioralnej Uniwersytetu Stanowego Ohio, profesor nadzwyczajny psychiatrii i zdrowia behawioralnego.

Zdaniem badaczki tak nagła utrata pamięci może zwiększać prawdopodobieństwa wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych – jak choroba Alzheimera.

2. Suplementacja DHA może zapobiegać zmianom w mózgu

Jednocześnie naukowcy zauważyli, że w przypadku szczurów skutki złej diety może zniwelować suplementacja kwasami DHAkwasy omega-3 zapobiegały utracie pamięci i w znacznym stopniu niwelowało stan zapalny mózgu.

Co istotne, u młodych szczurów naukowcy nie zaobserwowali, by dieta opierająca się na przetworzonej żywności przekładała się na problemy poznawcze czy zapalenie nerwów.

Zarówno młode, jak i stare szczury znacznie przybrały na wadze wskutek zmiany diety, przy czym u starszych szczurów zjawisko to było bardziej widoczne.

Jednocześnie, choć kwasy DHA chroniły mózgi młodych i starych szczurów, to ich suplementacja nie zapobiegła przybieraniu na wadze.

To sprawiło, że badacze postanowili przestrzec przed ślepym zaufaniem do gotowych dań, widząc w nich jeszcze jedno zagrożenie: "Są rodzaje diet, które są reklamowane jako niskotłuszczowe, ale są wysoko przetworzone. Nie zawierają błonnika i zawierają rafinowane węglowodany, które są również znane jako węglowodany niskiej jakości", podkreśliła dr Barrientos.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze