Gorączka bostońska – objaw choroby bostońskiej, charakterystyka, objawy, leczenie

Gorączka bostońska to określenie infekcji wirusowej, której towarzyszy wystąpienie charakterystycznej wysypki oraz wysokiej gorączki. Nazwa choroby nawiązuje do epidemii schorzenia, które miała miejsce w Bostonie.

spis treści

1. Gorączka bostońska - charakterystyka

Choroba bostońska potocznie zwana bostonką często atakuje dzieci, chociaż istnieje możliwość zachorowania na tą chorobę także osób dorosłych. Odpowiedzialnymi za powstawanie tej dolegliwości są wirusy z rodziny enetowirusów. Jednym z objawów tego schorzenia jest wysoka gorączka, zwana właśnie gorączką bostońską.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Gorączka bostońska rozprzestrzenia się drogą kropelkową i jest bardzo zaraźliwy. Zaleca się zachowanie odpowiedniej ostrożności w kontakcie z chorą osobą. Gorączka bostońska charakteryzuje się wysoką temperaturą (około 39 stopni Celsjusza), jednak jest ona zazwyczaj krótkotrwała i mija po okresie dwóch lub trzech dni.

Gorączka bostońska to jeden z głównych objawów choroby bostońskiej
Gorączka bostońska to jeden z głównych objawów choroby bostońskiej

2. Gorączka bostońska - choroba bostońska

Choroba bostońska to schorzenie, które bardzo często mylone jest z ospą wietrzną. Choroba bostońska określana jest mianem wysypki pęcherzykowej, enterowirusowego pęcherzykowego zapalenia jamy ustnej z wypryskami lub chorobą stóp, rąk i ust. Gorączka bostońska w odróżnieniu od ospy wietrznej wywoływana jest przez wirusy Coxsackie z grupy enterowirusów.

Gorączka bostońska jest to choroba zakaźna, która rozprzestrzenia się nie tylko drogą kropelkową, źródłem zakażenia może być także stolec (np. jeżeli dziecko nie zachowuje odpowiedniej higieny, nie myje rąk, może dojść do przeniesienia wirusa na inne przedmioty, po które mogą sięgać inni ludzie). Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny osobistej u osoby chorej na gorączkę bostońską. Od momentu zakażenia wirusem do wystąpienia pierwszych objawów mija około 3-6 dni.

Sposoby na obniżenie gorączki bez leków
Sposoby na obniżenie gorączki bez leków [9 zdjęć]

Kiedy dopada nas choroba, robimy wszystko, by jak najszybciej poczuć się lepiej. Zwykle od razu sięgamy...

zobacz galerię

3. Gorączka bostońska - objawy

Pierwszymi symptomami gorączki bostońskiej są:

  • zmęczenie,
  • ból gardła,
  • wysoka temperatura (gorączka bostońska),
  • złe samopoczucie,
  • nudności,
  • biegunka,
  • wymioty.

W kolejnej fazie choroby pojawia się wysypka bostońska (nieswędzące plamki, grudki). Grudki pojawiają się po 2-3 dniach trwania gorączki bostońskiej, która stopniowo ustępuje. Pęcherzyki wysypki można osuszać płynami i kremami antywirusowymi lub fioletem gencjanowym. Nie należy jednak stosować pudrów, które mogą sprzyjać bakteryjnym nadkażeniom. Sama gorączka bostońska jest schorzeniem, którego objawy ustępują w ciągu około 7 dni.

To musisz wiedzieć

4. Gorączka bostońska - leczenie

Większość przypadków gorączki bostońskiej nie wymaga żadnego leczenia - wystarczają proste leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe takie jak ibuprofen, czy paracetamol. W skrajnych i bardzo rzadko występujących przypadkach, chorobie mogą towarzyszyć komplikacje w postaci wirusowego zapalenia opon lub zapalenia mózgu.

Rozpoznanie gorączki bostońskiej polega na wizualnej ocenie zmian skórnych, które pojawiły się u pacjenta. Lekarz na postawie obserwacji jest w stanie zdiagnozować gorączkę bostońską, nie ma konieczności wykonywania specjalistycznych badań na obecność Coxsackie, taki rodzaj badań jest dosyć kosztowny. Zaleca się aby chorzy na gorączkę bostońską dużo odpoczywali i spożywali chłodne napoje.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy