Trwa ładowanie...

Jak działa akupunktura?

Avatar placeholder
02.01.2024 18:00
Jak działa akupunktura?
Jak działa akupunktura? (Zdjęcie manekina / Shutterstock)

Z najnowszych badań opublikowanych w piśmie "Acupuncture in Medicine" wynika, że akupunktura może złagodzić objawy łagodnych zaburzeń poznawczych, takich jak kłopoty z pamięcią. Od lat wierzymy, że ta wyjątkowa metoda leczenia pomaga ludziom w schudnięciu, rzuceniu palenia czy depresji. Na czym tak właściwie polega?

spis treści

1. Czym jest akupunktura?

Akupunktura to dział chińskiej medycyny tradycyjnej wykorzystujący teorię przepływu energii przez ciało. Aby wspomóc jej prawidłową równowagę, terapeuta nakłuwa lekko specjalne miejsca na ciele zwane punktami akupunkturowymi.

Akupunktura działa na takiej samej zasadzie jak akupresura, z tym że ta druga wykorzystuje ucisk zamiast igieł do stymulacji organizmu. W Polsce zabiegi leczenia akupunkturą może przeprowadzać wyłącznie osoba posiadająca uprawnienia do wykonywania zawodu lekarza.

2. Działanie akupunktury

Zobacz film: "Czy akupunktura przyniesie ulgę przy bólach głowy?"

Według chińskiej tradycji, skuteczność akupunktury tłumaczy się za pomocą teorii, że przepływ energii życiowej (Qi lub Chi) poprzez „tunele” w ciele (meridiany) może być wspomagany poprzez stymulację określonych punktów na ciele (punkty akupunkturowe).

Energia życia Qi oznacza „oddech”, „powietrze”, „eter”. Uznawana jest za energię kosmiczną, która wprawia w ruch cały wszechświat, a także każdego człowieka. Sprawia, że organizmy żyją, ale jest obecna także w pierwiastkach chemicznych.

Meridiany to system „dróg" wewnątrz ciała, poprzez które przepływa energia życiowa. W ciele jest 12 głównych meridian. Dodatkowo znajdują się też meridiany nadzwyczajne.

Punkty akupunktury to ponad 400 miejsc na ciele, przez które przechodzą meridiany. Dzięki ukłuciu lub uciskaniu tych punktów pobudza się przepływ energii przez ciało. Według tradycyjnej chińskiej medycyny, choroby pojawiają się, kiedy meridiany są zablokowane, co uniemożliwia przepływ energii lub zaburza jej równowagę.

3. Punkty akupunkturowe

Współczesna medycyna wyjaśnia działanie akupunktury w bardziej naukowy sposób. Akupunktura według Zachodu polega na stymulacji pewnych punktów na ciele, co wpływa na równowagę biochemiczną i fizjologiczną wewnątrz organizmu.

Punkty akupunkturowe to miejsca o określonej wrażliwości. Kłucie tych miejsc igłami pobudza receptory sensoryczne, które z kolei przenoszą impulsy do przysadki mózgowej i podwzgórza.

Przysadka mózgowa to gruczoł, który pod wpływem impulsów wytwarza hormony i neurotransmitery. Endorfiny to hormony szczęścia, a także naturalne „leki przeciwbólowe” produkowane przez organizm, dlatego właśnie stymulacja w akupunkturze działa na bóle pleców, PMS, artretyzm oraz inne dolegliwości bólowe, a także depresję.

U pacjentów leczonych akupunkturą obserwuje się poprawę krążenia krwi, zmniejszone stany zapalne, utratę wagi, złagodzenie bólu, rozkurcz mięśni, poprawę samopoczucia i odporności.

Punkty stosowane w akupunkturze związane są z meridianami skórnymi i mięśniowymi, które nie łączą się z wnętrzem ciała i są odpowiedzialne za prawidłowe odżywianie skóry, mięśni, stawów oraz wysoką ruchomość.

Prawidłowa lokalizacja punktów jest bezwarunkowo konieczna.

Leczenie akupunkturą pomogło wielu osobom. Możesz wypróbować tę metodę bez ryzyka, ale pod warunkiem, że znajdziesz odpowiedniego profesjonalistę. Jeśli obawiasz się igieł, możesz wziąć pod uwagę podobne metody: akupresurę lub akupunkturę laserową.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze