Jak działa akupunktura?

Z najnowszych badań opublikowanych w piśmie "Acupuncture in Medicine" wynika, że akupunktura może złagodzić objawy łagodnych zaburzeń poznawczych, takich jak kłopoty z pamięcią. Od lat wierzymy, że ta wyjątkowa metoda leczenia pomaga ludziom w schudnięciu, rzuceniu palenia czy depresji. Na czym tak właściwie polega?

Czym jest akupunktura?

Akupunktura to dział chińskiej medycyny tradycyjnej wykorzystujący teorię przepływu energii przez ciało. Aby wspomóc jej prawidłową równowagę, terapeuta nakłuwa lekko specjalne miejsca na ciele zwane punktami akupunkturowymi.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Akupunktura działa na takiej samej zasadzie jak akupresura, z tym że ta druga wykorzystuje ucisk zamiast igieł do stymulacji organizmu. W Polsce zabiegi leczenia akupunkturą może przeprowadzać wyłącznie osoba posiadająca uprawnienia do wykonywania zawodu lekarza.

Działanie akupunktury

Według chińskiej tradycji, skuteczność akupunktury tłumaczy się za pomocą teorii, że przepływ energii życiowej (Qi lub Chi) poprzez „tunele” w ciele (meridiany) może być wspomagany poprzez stymulację określonych punktów na ciele (punkty akupunkturowe).

Energia życia Qi oznacza „oddech”, „powietrze”, „eter”. Uznawana jest za energię kosmiczną, która wprawia w ruch cały wszechświat, a także każdego człowieka. Sprawia, że organizmy żyją, ale jest obecna także w pierwiastkach chemicznych.

Meridiany to system „dróg" wewnątrz ciała, poprzez które przepływa energia życiowa. W ciele jest 12 głównych meridian. Dodatkowo znajdują się też meridiany nadzwyczajne.

Punkty akupunktury to ponad 400 miejsc na ciele, przez które przechodzą meridiany. Dzięki ukłuciu lub uciskaniu tych punktów pobudza się przepływ energii przez ciało. Według tradycyjnej chińskiej medycyny, choroby pojawiają się, kiedy meridiany są zablokowane, co uniemożliwia przepływ energii lub zaburza jej równowagę.

Punkty akupunkturowe

Współczesna medycyna wyjaśnia działanie akupunktury w bardziej naukowy sposób. Akupunktura według Zachodu polega na stymulacji pewnych punktów na ciele, co wpływa na równowagę biochemiczną i fizjologiczną wewnątrz organizmu.

Punkty akupunkturowe to miejsca o określonej wrażliwości. Kłucie tych miejsc igłami pobudza receptory sensoryczne, które z kolei przenoszą impulsy do przysadki mózgowej i podwzgórza.

Przysadka mózgowa to gruczoł, który pod wpływem impulsów wytwarza hormony i neurotransmitery. Endorfiny to hormony szczęścia, a także naturalne „leki przeciwbólowe” produkowane przez organizm, dlatego właśnie stymulacja w akupunkturze działa na bóle pleców, PMS, artretyzm oraz inne dolegliwości bólowe, a także depresję.

U pacjentów leczonych akupunkturą obserwuje się poprawę krążenia krwi, zmniejszone stany zapalne, utratę wagi, złagodzenie bólu, rozkurcz mięśni, poprawę samopoczucia i odporności.

Punkty stosowane w akupunkturze związane są z meridianami skórnymi i mięśniowymi, które nie łączą się z wnętrzem ciała i są odpowiedzialne za prawidłowe odżywianie skóry, mięśni, stawów oraz wysoką ruchomość.

Prawidłowa lokalizacja punktów jest bezwarunkowo konieczna.

Leczenie akupunkturą pomogło wielu osobom. Możesz wypróbować tę metodę bez ryzyka, ale pod warunkiem, że znajdziesz odpowiedniego profesjonalistę. Jeśli obawiasz się igieł, możesz wziąć pod uwagę podobne metody: akupresurę lub akupunkturę laserową.

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Akupunktura - założenia, wskazania, ryzyko
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Akupunktura - założenia, wskazania, ryzyko
Akupunktura - założenia, wskazania, ryzyko

Fakty i mity na temat akupunktury (WIDEO)

Fakty i mity na temat akupunktury (WIDEO) Odtwórz wideo

Akupunktura - fakty i mity Czy akupunktura jest skuteczna? Okazuje się, że może pomóc w wielu uciążliwych dolegliwościach. Można korzystać (...) z niej wraz z lekami, a czasem najlepiej to właśnie od tej metody rozpocząć...

Akupunktura - założenia, wskazania, ryzyko

Akupunktura na odchudzanie

Akupunktura na odchudzanie

igłami? Jak działa akupunktura? Akupunktura to technika leczenia, która wywodzi się ze starożytnego Wschodu. Służy do redukowania bólu i przywrócenia równowagi energii w organizmie. Współcześnie nie...

Akupunktura - założenia, wskazania, ryzyko

Akupunktura - galeria

Akupunktura - galeria

Akupunktura wspomaga leczenie niepłodności. Manekin do akupunktury. Igła do akupunktury. Zabieg akupunktury.

Akupunktura - założenia, wskazania, ryzyko

Leczenie akupunkturą

Akupunktura jest starożytną, chińską metodą leczenia, która polega na wkłuwaniu specjalnych pełnych igieł w punkty leżące wzdłuż przebiegu meridianów (...) oraz manipulowaniu tymi igłami. Akupunktura głównie kojarzona...

Dolegliwości w ciąży

Sprawdzone sposoby na poranne mdłości w ciąży

Sprawdzone sposoby na poranne mdłości w ciąży

, aby zajął się na jakiś czas zakupami i gotowaniem. Imbir Ten domowy sposób działa w przypadku wielu kobiet. Jeśli masz mdłości zjedz kawałek świeżego (...) . Akupunktura i akupresura Wiele przyszłych mam zachwala akupunkturę...

Objawy menopauzy - typowe symptomy, zmiany w organizmie, dolegliwości

Naturalne sposoby na łagodzenie objawów menopauzy

Naturalne sposoby na łagodzenie objawów menopauzy

z zaleceniami producenta. Akupunktura Szwedzkie badania pokazują, że akupunktura pomaga łagodzić bezsenność i uderzenia gorąca. Część kobiet się z tym zgadza

Medycyna estetyczna

Laseroterapia - prosty zabieg dla zdrowia i urody

Laseroterapia - prosty zabieg dla zdrowia i urody

wiosennego słońca. Laser działa leczniczo i przeciwbólowo Na czym polega działanie lasera? Poprzez wywołanie drgań w naświetlanych komórkach oraz tkankach (...) i trądzik. Lekarze wykorzystują laser przy operacjach. Działa...

Migrena

Celebryci, którzy cierpią na migrenę

Celebryci, którzy cierpią na migrenę

, przyznaje, że w celu ograniczenia ataków migreny stosuje akupunkturę. Badania kliniczne potwierdzają, że akupunktura rzeczywiście może zmniejszać (...) , że nie jest w stanie pracować. Aby pozbyć się bólu, aktorka stosuje...