Przyczyny nadciśnienia i naturalne sposoby na walkę z dolegliwością
Nadciśnienie tętnicze to obecnie problem wielu ludzi. W Polsce - co trzeciego mieszkańca. W ramach leczenia stosuje się farmakoterapię, ale to jednak nie wystarczy. Konieczna jest zmiana trybu życia i modyfikacja diety.
Za prawidłowe uznaje się wartości ciśnienia tętniczego: skurczowego
Nie bez przyczyny zatem w leczeniu nadciśnienia tętniczego lekarze wskazują na istotę zmiany stylu życia. Jak zatem w naturalny sposób obniżyć ciśnienie?
1. Unikaj soli kuchennej
Konieczne jest ograniczenie soli kuchennej w codziennej diecie. Należy zatem zaprzestać jej używania w czasie przygotowywania posiłków.
A czy soli jemy faktycznie za dużo? I to o wiele! Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje, by jej dzienne spożycie nie przekraczało 5 gramów. Przeciętny Polak potrafi w ciągu dnia trzykrotnie przekroczyć tę wartość.
Wydaje się bowiem, że skoro nie sięgamy po solniczkę, to problem nadmiaru soli w diecie nas nie dotyczy. Nic bardzie mylnego. Chlorek sodu znajduje się w niemal wszystkich produktach spożywczych, takich jak wędliny, majonez, żółty ser, chleb, konserwy, kostki rosołowe, zupy w proszku.
Każdy posiłek powinien być komponowany ze składników świeżych, naturalnych, a ich walory smakowe dobrze jest poprawić ziołami. Są nie tylko pełne aromatu, ale i pozytywnie wpływają na organizm.
Warto zainteresować się zwłaszcza bazylią, tymiankiem, rozmarynem, kolendrą, majerankiem . Dodaje się je do potraw pod koniec gotowania, by zachowały swoje właściwości smakowe i prozdrowotne.
Robiąc zakupy, trzeba również dokładnie czytać etykiety. Zmagając się z nadciśnieniem tętniczym na sklepową półkę odłożyć należy produkty z wysoką zawartością chlorku sodu (NaCl) .
2. Konieczna modyfikacja diety
W przypadku nadciśnienia tętniczego istotne jest wprowadzenie do codziennego jadłospisu warzyw i owoców. Ważne są zwłaszcza te skarby natury, które obfitują w potas .
Dlaczego to tak istotne? Otóż w soli zawarty jest sód, i to on w dużej mierze odpowiada za wzrost ciśnienia tętniczego (zatrzymuje wodę w organizmie) . W jego eliminacji istotną rolę odgrywa potas. Przyczynia się on do normalizacji ciśnienia tętniczego.
Źródłem potasu są m.in. pomidory i banany. Pomogą również składniki zawarte w czosnku, cebuli, papryce, żurawinie i aronii.
Z diety wyeliminować natomiast należy pokarmy o dużej zawartości tłuszczów zwierzęcych, np. smalec. Powinno się je zastąpić rybami i produktami zawierającymi nienasycone kwasy tłuszczowe.
3. Utrzymanie prawidowej masy ciała
Do nadciśnienia tętniczego z pewnością przyczynia się zbyt duża masa ciała. Pacjenci z nadwagą i otyłością muszą podjąć odpowiednie działania, by pozbyć się nadmiaru kilogramów.
Niezwykle istotna w tym zakresie jest nie tylko odpowiednio zmodyfikowana dieta, ale również aktywność fizyczna. Do normalizacji ciśnienia przyczynić się mogą ćwiczenia aerobowe. Wiele korzyści daje również pływanie, bieganie, spacerowanie.
W przypadku wielu chorób, w tym nadciśnienia tętniczego, bardzo ważne jest unikanie palenia tytoniu. Odejście od nałogu może być trudne, jednak jest konieczne, by leczenie przyniosło pozytywny efekt. Podobnie rzecz ma się z alkoholem. Jego spożycie również należy znacząco ograniczyć.
W wielu przypadkach za nadciśnienie tętnicze odpowiada styl życia. Nieustanny pośpiech, stres, przemęczenie, nieodpowiednia dieta – wszystko to sprawia, że organizm nie jest w stanie odpowiednio funkcjonować.
W natłoku codziennych zajęć musi się zatem znaleźć miejsce na odpoczynek i regularny sen, bo tylko w ten sposób unikniemy poważnych konsekwencji dla zdrowia, które wynikać mogą z nadciśnienia tętniczego.
Zobacz także: 6 nietypowych objawów nadciśnienia Jagody na nadciśnienie! Jedz wodorosty na nadciśnienie!
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.