Przyczyny nadciśnienia i naturalne sposoby na walkę z dolegliwością

Nadciśnienie tętnicze to obecnie problem wielu ludzi. W Polsce - co trzeciego mieszkańca. W ramach leczenia stosuje się farmakoterapię, ale to jednak nie wystarczy. Konieczna jest zmiana trybu życia i modyfikacja diety.

Za prawidłowe uznaje się wartości ciśnienia tętniczego: skurczowego

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Nie bez przyczyny zatem w leczeniu nadciśnienia tętniczego lekarze wskazują na istotę zmiany stylu życia. Jak zatem w naturalny sposób obniżyć ciśnienie?

Unikaj soli kuchennej

Konieczne jest ograniczenie soli kuchennej w codziennej diecie. Należy zatem zaprzestać jej używania w czasie przygotowywania posiłków.

A czy soli jemy faktycznie za dużo? I to o wiele! Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje, by jej dzienne spożycie nie przekraczało 5 gramów. Przeciętny Polak potrafi w ciągu dnia trzykrotnie przekroczyć tę wartość.

Wydaje się bowiem, że skoro nie sięgamy po solniczkę, to problem nadmiaru soli w diecie nas nie dotyczy. Nic bardzie mylnego. Chlorek sodu znajduje się w niemal wszystkich produktach spożywczych, takich jak wędliny, majonez, żółty ser, chleb, konserwy, kostki rosołowe, zupy w proszku.

Każdy posiłek powinien być komponowany ze składników świeżych, naturalnych, a ich walory smakowe dobrze jest poprawić ziołami. Są nie tylko pełne aromatu, ale i pozytywnie wpływają na organizm.

Warto zainteresować się zwłaszcza bazylią, tymiankiem, rozmarynem, kolendrą, majerankiem. Dodaje się je do potraw pod koniec gotowania, by zachowały swoje właściwości smakowe i prozdrowotne.

Owoce i warzywa idealne dla osób z nadciśnieniem

Jagody, maliny czy truskawki to pyszne owoce jagodowe i bogate źródło potasu oraz antocyjanów – związków należących do grupy flawonoidów, które obniżają...

Robiąc zakupy, trzeba również dokładnie czytać etykiety. Zmagając się z nadciśnieniem tętniczym na sklepową półkę odłożyć należy produkty z wysoką zawartością chlorku sodu (NaCl).

Modyfikacja diety

W przypadku nadciśnienia tętniczego istotne jest wprowadzenie do codziennego jadłospisu warzyw i owoców. Ważne są zwłaszcza te skarby natury, które obfitują w potas.

Dlaczego to tak istotne? Otóż w soli zawarty jest sód, i to on w dużej mierze odpowiada za wzrost ciśnienia tętniczego (zatrzymuje wodę w organizmie). W jego eliminacji istotną rolę odgrywa potas. Przyczynia się on do normalizacji ciśnienia tętniczego.

Źródłem potasu są m.in. pomidory i banany. Pomogą również składniki zawarte w czosnku, cebuli, papryce, żurawinie i aronii.

Z diety wyeliminować natomiast należy pokarmy o dużej zawartości tłuszczów zwierzęcych, np. smalec. Powinno się je zastąpić rybami i produktami zawierającymi nienasycone kwasy tłuszczowe.

Waga do kontroli

Do nadciśnienia tętniczego z pewnością przyczynia się zbyt duża masa ciała. Pacjenci z nadwagą i otyłością muszą podjąć odpowiednie działania, by pozbyć się nadmiaru kilogramów.

Niezwykle istotna w tym zakresie jest nie tylko odpowiednio zmodyfikowana dieta, ale również aktywność fizyczna. Do normalizacji ciśnienia przyczynić się mogą ćwiczenia aerobowe. Wiele korzyści daje również pływanie, bieganie, spacerowanie.

W przypadku wielu chorób, w tym nadciśnienia tętniczego, bardzo ważne jest unikanie palenia tytoniu. Odejście od nałogu może być trudne, jednak jest konieczne, by leczenie przyniosło pozytywny efekt. Podobnie rzecz ma się z alkoholem. Jego spożycie również należy znacząco ograniczyć.

W wielu przypadkach za nadciśnienie tętnicze odpowiada styl życia. Nieustanny pośpiech, stres, przemęczenie, nieodpowiednia dieta – wszystko to sprawia, że organizm nie jest w stanie odpowiednio funkcjonować.

W natłoku codziennych zajęć musi się zatem znaleźć miejsce na odpoczynek i regularny sen, bo tylko w ten sposób unikniemy poważnych konsekwencji dla zdrowia, które wynikać mogą z nadciśnienia tętniczego.

Zobacz także:                                                                                                                           6 nietypowych objawów nadciśnienia                                                                                  Jagody na nadciśnienie!                                                                                                        Jedz wodorosty na nadciśnienie!

Komentarze (1)
~Andreas
~Andreas ponad rok temu

W dużej części podane powyżej naturalne sposoby dbania o ciśnienie są już nieaktualne. Bardzo ważny w organizmie jest stały poziom magnezu i potasu oraz wapnia i selenu. STAŁY to znaczy nie za duży i nie za mały. Dostarczając potas w nadmiernych ilościach obciążamy serce i nerki które mają za zadanie usunąć nadmiar. Zbyt mała ilośc potasu powoduje też osłabienie mięśnia sercowego. Dlatego dbajmy o dostarczanie potasu, ale w rozsądnych ilościach. To znaczy jedzmy wybiórczo, jak pomidory to nie banany, jak ziemniaki to nie pomidory. Tan naprawdę samoistne nadciśnienie tętnicze nie wynika jedynie z diety, która wpływa raczej słabo na jego poziom. Racja jest tylko w jednym, ograniczmy sól, ale też nie do zera.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nadciśnienie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Nadciśnienie
Nadciśnienie

Jak walczyć z nadciśnieniem? (Prezentacja edukacyjna)

Jak walczyć z nadciśnieniem? (Prezentacja edukacyjna)

Nadciśnienie Nadciśnienie dotyka około 1 na 3 Polaków i zwiększa ryzyko zawału i udaru. Ćwiczenia i zdrowa dieta to ważne elementy zapobiegające (...) zbyt wysokiemu ciśnieniu krwi. Ćwiczenia dodatkowo wspomagają...

Nadciśnienie

Napoje na obniżenie ciśnienia krwi

Napoje na obniżenie ciśnienia krwi

wypijać co najmniej osiem szklanek wody mineralnej dziennie, to wciąż mamy z tym problemy. Osoby, które cierpią na nadciśnienie powinny

Nadciśnienie

5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać

5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać

skroni Osoby cierpiące na nadciśnienie często skarżą się na ból w skroni. Pojawia się nagle, trwa nawet do godziny i zakłóca normalne funkcjonowanie (...) na odpoczynek. Prawda może się jednak okazać inna - masz problemy z nadciśnieniem....

Nadciśnienie

Dlaczego warto mierzyć ciśnienie? (WIDEO)

Dlaczego warto mierzyć ciśnienie? (WIDEO) Odtwórz wideo

Nadciśnienie tętnicze może być niebezpieczne dla zdrowia i powodować następujące powikłania: choroba niedokrwienna i zawał mięśnia sercowego (...) , udar mózgu, niewydolność nerek, tętniak aorty, retinopatia, miażdżyca. W Polsce...

Nadciśnienie

Wpływ leku na nadciśnienie na ryzyko udaru

. Stan podwyższonego ciśnienia diagnozuje się, gdy wynik pomiaru wynosi pomiędzy 120/80 mm Hg a 139/89 mm Hg. Nadciśnienie to 140/90 mm Hg i więcej (...) . Badania nad ryzykiem udaru Naukowcy przeanalizowali wyniki 16 innych badań....

Nadciśnienie

Objawy nadciśnienia - symptomy, przyczyny, leczenie

Objawy nadciśnienia tętniczego to nie tylko wzrost ciśnienia. Nadciśnienie może objawiać się zaburzeniami snu lub szumami. Jakie inne objawy (...) nadciśnienia możemy zaobserwować? Jakie są najczęstsze przyczyny nadciśnienia? Jak leczy...

Nadciśnienie

Dwa leki zamiast jednego w leczeniu nadciśnienia

Brytyjscy naukowcy dokonali przełomowego odkrycia w badaniach nad leczeniem pacjentów cierpiących na nadciśnienie. Zgodnie z wynikami badań (...) przyjmowania leków na nadciśnienie. Nowa metoda leczenia nadciśnienia Brytyjski...

Nadciśnienie

Milion Pomysłów na Zdrowie - nadciśnienie (WIDEO)

Fakty są bezlitosne. Choroby serca oraz układu krążenia są główną przyczyną zgonów wśród Polaków i niestety stan ten nie zmienia się od lat. Najczęściej Polacy zmagają się z nadciśnieniem, które niebagatelny wpływ ma styl życia, który prowadzimy. Nadwaga...