Trwa ładowanie...

Jak pobrać paszport covidowy na telefon?

Certyfikat covidowy to specjalny dokument, którego zadaniem jest ułatwienie podróżującym przekraczania granic krajów Unii Europejskiej, a także korzystania z hoteli. Cyfrowe zaświadczenie COVID-19 ważne jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W jaki sposób będzie działał paszport covidowy? Jak pobrać paszport covidowy na telefon?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Czym jest paszport covidowy?

Paszport covidowy, określany mianem Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) jest zaświadczeniem, ułatwia bezpieczne przemieszczanie się osób w obrębie krajów Unii Europejskiej podczas pandemii koronawirusa.

Dzięki zaświadczeniu podróżujący będą mogli bez obaw przekraczać granice krajów Unii Europejskiej, ale również korzystać z obiektów hotelowych. Certyfikat COVID (UCC) będzie obowiązywał we wszystkich państwach członkowskich UE. Osoby posiadające ważne zaświadczenie będą zwolnione z kwarantanny po przekroczeniu granicy danego kraju.

W paszporcie covidowym zawarte będą informacje o tym, że dana osoba:

W zależności od naszych preferencji certyfikat możemy okazać w formie cyfrowej lub papierowej. Jeśli zdecydujemy się na wersję cyfrową, certyfikat będziemy mogli pobrać na nasze urządzenie mobilne (np. telefon komórkowy czy tablet).

2. Kod QR

Najważniejszą cechą paszportu covidowego jest jego specjalny kod QR, który zawiera informację na temat personaliów osoby podróżującej oraz potwierdza, że dana osoba została zaszczepiona bądź przeszła już COVID-19.

Unikalny identyfikator pozwoli zweryfikować również ilość podanych dawek szczepienia, rodzaj podanego preparatu. W przypadku osób, które nie zostały jeszcze zaszczepione, dokument wskaże negatywny wynik testu RT-PCR albo antygenowego na COVID-19.

Zaświadczenie będziemy mogli uzyskać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Jeśli podróżujący będzie chciał przekroczyć granicę innego kraju członkowskiego, będzie mógł to zrobić bez większej przeszkody.

W trakcie kontroli zostanie poproszony o swój paszport covidowy (w trakcie weryfikacji kontroler sprawdza kod QR dokumentu oraz podpis cyfrowy zaświadczenia). Wszystkie certyfikaty będą odpowiednio zabezpieczone przed sfałszowaniem.

3. Jak pobrać paszport covidowy na telefon?

Od 1 czerwca bieżącego roku pacjenci mogą pobrać swój paszport covidowy z Internetowego Konta Pacjenta. Każde zaświadczenie, zarówno to w wersji cyfrowej, jak i papierowej zawiera odpowiedni kod QR z informacjami na temat danej osoby. W dokumencie będzie widniała również cyfrowa pieczątka, mówiąca o tym, że dokument jest autentyczny i wydany przez odpowiedni organ.

Jak pobrać paszport covidowy na telefon? W pierwszej kolejności będziemy musieli zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (jest to możliwe dzięki tzw. profilowi zaufanemu). IKP możemy uruchomić również przy użyciu naszego konta bankowego. Kiedy zalogujemy się już do Internetowego Konta Pacjenta, należy przejść do zakładki o nazwie "Certyfikaty".

Po wybraniu zaświadczenia klikamy w ikonę "pobierz kod QR". Paszport covidowy zostanie wyświetlony w formie kodu, a także dokumentu PDF. Należy ściągnąć go wówczas na swoje urządzenie mobilne lub telefon komórkowy.

Od 25 czerwca bieżącego roku będziemy mogli znaleźć nasz Unijny Certyfikat COVID (UCC) również w mobilnej aplikacji mObywatel (z aplikacji również będziemy mogli pobrać dokument na swoje urządzenie).

Dokument zaświadczający nasze zaszczepienie, będzie ważny 14 dni od drugiej dawki szczepionki przez kolejny rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza