Sposoby na zgagę - objawy, przyczyny, leczenie choroby

Zarzucanie treści pokarmowej przydarza się od czasu do czasu niemal każdemu z nas. Jeżeli jednak dolegliwości są częste i mają tendencję do przewlekłego utrzymywania się przez dłuższy czas, mówimy wtedy o chorobie refluksowej. Jakie są sposoby na zgagę? Przeczytaj.

Sposoby na zgagę - objawy choroby

Najczęstszym objawem refluksu żołądkowo-przełykowego jest zgaga. Charakteryzuje się pieczeniem w przełyku, bólem zlokalizowanym za mostkiem. Chory odczuwa często gorzki smak w ustach. W wyniku częstego zarzucania treści żołądkowej do przełyku może dojść do zapalenia przełyku. Najbardziej charakterystycznym objawem jest wówczas ból odczuwany przy przełykaniu pokarmu, opisywany często jako wrażenie „ucisku" w klatce piersiowej, za mostkiem.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Kwas solny pochodzący z zarzucanej treści żołądkowej może powodować stany zapalne krtani i przedostawać się do oskrzeli. Chory ma chrypkę, kaszle, ma wrażenie „zatkania" w gardle. W efekcie podrażnienia drzewa oskrzelowego przez sok żołądkowy, dochodzi do odruchowego skurczu oskrzeli, co manifestuje się dusznością oddechową. Może także dojść do zapalenia oskrzeli.

Sposoby na zgagę - przyczyny choroby

 • zaburzenia czynności ruchowej przełyku (tzw. ruchy robaczkowe opróżniające przełyk są spowolnione, co wydłuża czas przebywania w nim pokarmu i enzymów trawiennych)
 • zaburzenia czynności ruchowej żołądka (przesuwanie pokarmu z żołądka do dalszych części przewodu pokarmowego jest znacznie utrudnione, co powoduje zaleganie pokarmu i kwasu solnego w żołądku; rezultatem jest odbijanie się i zarzucanie treści żołądkowej do przełyku)
 • zaburzenia czynności zwieracza przełyku (praca zwieracza przełyku jest zaburzona wskutek częstego i łatwego rozkurczania się, co ułatwia przedostanie się treści żołądkowej do otworu przełykowego)
 • niedostateczne wydzielanie śliny (ma ona odczyn lekko zasadowy, co powoduje zobojętnienie kwasu solnego; jej niedobór uniemożliwia neutralizację kwaśnego odczynu enzymów żołądkowych)
 • przepuklina rozworu przełykowego (w przebiegu tej choroby, część żołądka przedostaje się do klatki piersiowej, co powoduje zaburzenia czynności zwieracza przełyku oraz niedostateczne opróżnianie się zawartości przełyku)

Sposoby na zgagę - leczenie

Przed wprowadzeniem leczenia farmakologicznego należy rozważyć modyfikację trybu życia. Częsta ekspozycja na kwas solny nasila objawy choroby refluksowej. Zmniejszenie nadmiernej ilości kwasu stanowi jeden z ważniejszych celów terapii i jest podstawowym sposobem na zgagę. Można to osiągnąć przez:

Sposoby na zgagę - leczenie farmakologiczne

Ten sposób na zgagę polega na podawaniu leków:

 • zobojętniających kwaśną treść soku żołądkowego (wodorotlenek aluminium, wodorotlenek magnezu, fosforan glinu, węglan dihydroksyglinowo-sodowy)

 • hamujących wydzielanie kwasu solnego

tzw. antagoniści receptora histaminowego H2 (ranitydyna, famotydyna, cymetydyna) - leki te hamują wydzielanie kwasu solnego wywołane prze bodziec pokarmowy lub zależne od substancji zwanej histaminą

tzw. inhibitory pompy protonowej (omeprazol, pantoprazol, lansoprazol) - leki te hamują aktywność enzymu znajdującego się w komórkach żołądka (tzw. pompy protonowej), odpowiedzialnego za wydzielanie kwasu solnego

 • wzmagających czynność ruchową (tzw. perystaltykę) przewodu pokarmowego

tzw. antagoniści receptorów dopaminowych (metoklopramid) - efektem działania leków z tej grupy jest przyspieszenie czynności ruchowej i opróżnianie żołądka

tzw. agoniści receptorów serotoninowych (cizapryd) - stymulacja receptorów serotoninowych pobudza wydzielanie substancji zwanej acetylocholiną; rezultatem jest zwiększona perystaltyka (czynność ruchowa) przewodu pokarmowego.

Komentarze (7)
~Jola
~Jola ponad rok temu

@~amadeusz: Czemu fuj? Co ty taki zacofany, pewnie pomiot jakiś moherów! Ja kocham swojego partnera i bardzo lubię jego soczek, czego mam się brzydzić, to wszystko jest ludzkie! Jeśli jakaś kobieta ma opory, to oznacza, że nie kocha swojego partnera, jeśli jakiś facet ma opory przed miłością francuską, to albo jest coś z nim nie tak, albo nie kocha swojej partnerki.

Odpowiedz
~Kama
~Kama ponad rok temu

Witam serdecznie,
moim problemem jest często pojawiająca się zgaga. Niestety, środki farmakologiczne rzadko kiedy naprawdę mi pomagają. Zastanawiam się nad zmianą sposobu odżywiania, gdyż może on być przyczyną moich problemów żołądkowych. Czy ktoś mógłby mi polecić jakąś dietę lub podać przykładowy jadłospis, którego przestrzeganie zapobiegałoby występowaniu zgagi.
Pozdrawiam i oczekuję na odpowiedź.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zgaga - przyczyny, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zgaga - przyczyny, leczenie
Zgaga - przyczyny, leczenie

Co na zgagę - objawy, przyczyny, leczenie

od obfitych posiłków. Jakie są objawy zgagi? Jakie są najczęstsze przyczyny zgagi? Jak wygląda leczenie zgagi? Co na zgagę - objawy Najczęstszą (...) . Co na...

Dolegliwości w ciąży

Co na zgagę w ciąży - przyczyny zgagi, leczenie

uczucie pieczenia w przełyku powodowane przez zgagę. Niżej podajemy zalecane sposoby na zgagę. Co na zgagę w ciąży - przyczyny zgagi W czasie ciąży (...) w ciąży...

Zgaga - przyczyny, leczenie

Jak leczyć zgagę?

w okolicy mostka lub w przełyku to główne objawy zgagi. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, dzięki którym możemy leczyć zgagę i zapobiegać (...) jej nawrotom. Sposoby na...

Ból głowy - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim

Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim

Metody radzenia sobie z bólem głowy Ból głowy może okazać się bardzo uciążliwy, jednak istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z nim.

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Sposoby na bóle krzyża

Sposoby na bóle krzyża

Ból w krzyżu może pojawić się w różnym miejscu i różne są jego przyczyny.

Dieta przy refluksie - zasady, przeciwwskazania, zalecenia

Zgaga - jak powstaje i jak jej zapobiegać

produkty spożywcze i napoje mogą być przyczyną zgagę. Są to: czekolada, mięta, napoje zawierające kofeinę (kawa, herbata, napoje energetyzujące), alkohol (...) progesteronu sprawia, że zwieracz przełyku się rozluźnia. W...

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.