Trwa ładowanie...

Sposoby na zgagę - objawy, przyczyny, leczenie choroby

Avatar placeholder
19.12.2023 08:29
Sposoby na zgagę - objawy, przyczyny, leczenie choroby
Sposoby na zgagę - objawy, przyczyny, leczenie choroby

Zarzucanie treści pokarmowej przydarza się od czasu do czasu niemal każdemu z nas. Jeżeli jednak dolegliwości są częste i mają tendencję do przewlekłego utrzymywania się przez dłuższy czas, mówimy wtedy o chorobie refluksowej. Jakie są sposoby na zgagę? Przeczytaj.

spis treści

1. Sposoby na zgagę - objawy choroby

Najczęstszym objawem refluksu żołądkowo-przełykowego jest zgaga. Charakteryzuje się pieczeniem w przełyku, bólem zlokalizowanym za mostkiem. Chory odczuwa często gorzki smak w ustach. W wyniku częstego zarzucania treści żołądkowej do przełyku może dojść do zapalenia przełyku. Najbardziej charakterystycznym objawem jest wówczas ból odczuwany przy przełykaniu pokarmu, opisywany często jako wrażenie „ucisku" w klatce piersiowej, za mostkiem.

Kwas solny pochodzący z zarzucanej treści żołądkowej może powodować stany zapalne krtani i przedostawać się do oskrzeli. Chory ma chrypkę, kaszle, ma wrażenie „zatkania" w gardle. W efekcie podrażnienia drzewa oskrzelowego przez sok żołądkowy, dochodzi do odruchowego skurczu oskrzeli, co manifestuje się dusznością oddechową. Może także dojść do zapalenia oskrzeli.

2. Sposoby na zgagę - przyczyny choroby

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"
  • zaburzenia czynności ruchowej przełyku (tzw. ruchy robaczkowe opróżniające przełyk są spowolnione, co wydłuża czas przebywania w nim pokarmu i enzymów trawiennych)
  • zaburzenia czynności ruchowej żołądka (przesuwanie pokarmu z żołądka do dalszych części przewodu pokarmowego jest znacznie utrudnione, co powoduje zaleganie pokarmu i kwasu solnego w żołądku; rezultatem jest odbijanie się i zarzucanie treści żołądkowej do przełyku)
  • zaburzenia czynności zwieracza przełyku (praca zwieracza przełyku jest zaburzona wskutek częstego i łatwego rozkurczania się, co ułatwia przedostanie się treści żołądkowej do otworu przełykowego)
  • niedostateczne wydzielanie śliny (ma ona odczyn lekko zasadowy, co powoduje zobojętnienie kwasu solnego; jej niedobór uniemożliwia neutralizację kwaśnego odczynu enzymów żołądkowych)
  • przepuklina rozworu przełykowego (w przebiegu tej choroby, część żołądka przedostaje się do klatki piersiowej, co powoduje zaburzenia czynności zwieracza przełyku oraz niedostateczne opróżnianie się zawartości przełyku)

3. Sposoby na zgagę - leczenie

Przed wprowadzeniem leczenia farmakologicznego należy rozważyć modyfikację trybu życia. Częsta ekspozycja na kwas solny nasila objawy choroby refluksowej. Zmniejszenie nadmiernej ilości kwasu stanowi jeden z ważniejszych celów terapii i jest podstawowym sposobem na zgagę. Można to osiągnąć przez:

3.1. Sposoby na zgagę - leczenie farmakologiczne

Ten sposób na zgagę polega na podawaniu leków:

  • zobojętniających kwaśną treść soku żołądkowego (wodorotlenek aluminium, wodorotlenek magnezu, fosforan glinu, węglan dihydroksyglinowo-sodowy)

  • hamujących wydzielanie kwasu solnego

tzw. antagoniści receptora histaminowego H2 (ranitydyna, famotydyna, cymetydyna) - leki te hamują wydzielanie kwasu solnego wywołane prze bodziec pokarmowy lub zależne od substancji zwanej histaminą

tzw. inhibitory pompy protonowej (omeprazol, pantoprazol, lansoprazol) - leki te hamują aktywność enzymu znajdującego się w komórkach żołądka (tzw. pompy protonowej), odpowiedzialnego za wydzielanie kwasu solnego

  • wzmagających czynność ruchową (tzw. perystaltykę) przewodu pokarmowego

tzw. antagoniści receptorów dopaminowych (metoklopramid) - efektem działania leków z tej grupy jest przyspieszenie czynności ruchowej i opróżnianie żołądka

tzw. agoniści receptorów serotoninowych (cizapryd) - stymulacja receptorów serotoninowych pobudza wydzielanie substancji zwanej acetylocholiną; rezultatem jest zwiększona perystaltyka (czynność ruchowa) przewodu pokarmowego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze