Trwa ładowanie...

Kiedy stosowanie leków na zgagę staje się konieczne?

 Katarzyna Krupka
26.11.2018 10:24
Kiedy stosowanie leków na zgagę staje się konieczne?
Kiedy stosowanie leków na zgagę staje się konieczne?

Ze statystyk TNS OBOP wynika, że 10 proc. Polaków zmaga się codziennie z bolesnym uczuciem pieczenia w przełyku lub żołądku. W sezonie jesienno-zimowym dolegliwości ze strony układu pokarmowego pojawiają się znacznie częściej – jemy więcej, a nasze potrawy są ciężkie i tłuste. Dodatkowo uczucie senności staramy się złagodzić litrami kawy lub napojów energetyzujących. Jeśli do tego dochodzi niezdrowy tryb życia, a w tym zła dieta, nieregularne posiłki i brak aktywności fizycznej – problemy trawienne gwarantowane. Zgaga nie tylko utrudnia normalne funkcjonowanie – jest to objaw, którego nigdy nie powinieneś lekceważyć.

spis treści

1. Niebezpieczny objaw – zgaga

Jeśli wypróbowałeś już wszystkich możliwych domowych sposobów na zgagę, zmieniłeś dietę, rzuciłeś palenie i zacząłeś poświęcać więcej czasu na aktywność fizyczną, a pieczenie dalej nie mija – to znak, że należy pomyśleć o leczeniu i diagnostyce.

Domowe sposoby na zgagę są niestety skuteczne tylko wtedy, kiedy dolegliwość pojawia się sporadycznie. Jednak, jeśli zmagasz się z nią regularnie, a jej przyczyny nie są ci znane – najwyższy czas na wizytę u lekarza lub zastosowanie odpowiednich preparatów farmaceutycznych. Zgaga może być pierwszym objawem poważnych chorób, takich jak refluks żołądkowo-przełykowy czy nawet nowotwór.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Dowiedz się więcej

Nieleczona choroba refluksowa prowadzi do groźnego w skutkach zapalenia przełyku. Może się ono objawiać bólem oraz problemami z przełykaniem, a jego konsekwencją bywa rozwój nowotworu przełyku. Kolejnym następstwem systematycznego bagatelizowania zgagi jest zapalenie płuc.

2. Choroby, którym może towarzyszyć zgaga

Wymioty, biegunka, nudności lub zaparcia mogą być objawami różnych chorób, dlatego nie należy ich lekceważyć.

Czasami jedynym sposobem na zgagę jest zastosowanie odpowiedniego leku
Czasami jedynym sposobem na zgagę jest zastosowanie odpowiedniego leku

2.1. Kamica pęcherzyka żółciowego

Przyczyną choroby jest tworzenie się w układzie żółciowym złogów (kamieni). Powstają one z substancji chemicznych, które wchodzą w skład żółci. Powstawaniu kamieni sprzyjają otyłość, choroby wątroby, niedoczynność tarczycy, a także niedokrwistość hemolityczna.

2.2. Cukrzyca

To przewlekła choroba ogólnoustrojowa charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy (cukru) we krwi. Czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się cukrzycy są otyłość i nadwaga, nieprawidłowa dieta, występowanie cukrzycy w rodzinie, zawał serca lub udar, a także wiek – częściej dotyka osób po 40. roku życia.

2.3. Zespół nadwrażliwego jelita

Jest to przewlekła choroba jelita cienkiego i grubego, która odpowiada za uciążliwe bóle brzucha oraz problemy z wypróżnianiem się. Objawia się również wzdęciami i nadmiernymi gazami. Zespół jelita drażliwego bardzo często ma podłoże nerwowe, a jego objawy zwiększają się w stresujących sytuacjach.

2.4. Przepuklina rozworu przełykowego

Na chorobę częściej cierpią kobiety. Jej występowanie może być spowodowane otyłością, przewlekłymi zaparciami, urazami jamy brzusznej, a także dźwiganiem ciężarów. Oprócz zgagi towarzyszą jej bóle w klatce piersiowej, wymioty oraz kłopoty z połykaniem.

2.5. Leki na zgagę

W aptekach dostępne są bez recepty preparaty farmakologiczne. Jak się domyślasz, jest wiele rodzajów leków na zgagę. Występują one w różnych formach – tabletkach, kapsułkach, zawiesinach czy w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie. Do tych najsłabszych zalicza się środki alkalizujące, czyli neutralizujące kwasy żołądkowe. W aptekach znajdziesz również leki należące do grupy tzw. inhibitorów pompy protonowej, czyli blokujące enzym odpowiedzialny za wydzielanie kwasu solnego. To najskuteczniejsza grupa leków pomagająca pozbyć się zgagi. Pamiętajmy jednak, że stosowanie leków na zgagę powinno być skonsultowane z lekarzem – zwłaszcza przez osoby w podeszłym wieku oraz kobiety w ciąży.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Produkty niewskazane przy problemach ze zgagą
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze