Jak powstaje grzybica skóry?

Skóra jest najważniejszą warstwą ochronną człowieka. Ten wieloczynnościowy narząd osłania inne narządy wewnętrzne przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego. Bariera ochronna czasami zawodzi, wtedy pojawiają się choroby. Grzybice to najczęstsze choroby skóry. Jest wiele rodzajów grzybicy. Choroba pojawia się na skórze, w pachwinach, na paznokciach, na stopach i powierzchniach owłosionych skóry. Jak powstaje grzybica skóry?

Przyczyny grzybicy

 1. Człowiek ma kontakt z czynnikiem wywołującym grzybicę, czyli z zarodkiem grzyba, np. na basenie, w saunie itp.
 2. Osłabienie zdolności ochronnych skóry, w skutek uszkodzenia bariery ochronnej lub upośledzenia własnej ochrony przez organizm.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Rodzaje grzybic skórnych

Jak zapobiegać grzybicy?

Grzybica, tak jak inne infekcje jest chorobą zakaźną. Podatność na zakażenie może mieć różne podłoże. Z pewnością istotnym czynnikiem jest nadużywanie...

Grzybice dotyczące zakażenia skóry właściwej, włosów i paznokci z odczynem zapalnym, np. łupież pstry. Choroba ta jest powierzchownym zapaleniem naskórka, głównie na tułowiu. Plamy są liczne, lekko złuszczające się, o nieregularnych zarysach i pod wpływem słońca ulegają odbarwieniu. Choroba dość charakterystyczna dla osób uczęszczających na siłownię, gdzie kontakt z wieloma osobami jest idealnym środowiskiem do zarażenia grzybicą.

 • Grzybica stóp. Prowadzi do tzn. stopy atlety, jest najczęstszą chorobą w środowisku społecznym. Punktem wyjścia grzybicy stóp są często przestrzenie międzypalcowe. Do zakażenia dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu z zakażonymi wykładzinami w kabinach prysznicowych i podłogach w szatniach. Bardziej podatne są osoby z uszkodzeniem skóry oraz z cukrzycą. Leczenie grzybicy stóp powinno trwać 4 tyg.
 • Grzybica paznokci. Dotyczy paznokci, które ulegają zgrubieniu, przebarwieniu na kolor biały, żółtawy lub brunatny. Pierwszy objaw grzybicy: paznokieć jest łamliwy i szybko rozdwaja się.
 • Grzybica skóry gładkiej. Człowiek zaraża się grzybicą skóry gładkiej od drugiej osoby. Zdarzają się przypadki, że punktem zakaźnym są ubrania czy meble. Tego typu grzybica dotyczy dzieci. U dorosłych do zakażenia dochodzi w wyniku nadmiernego pocenia się.
 • Grzybica pachwin. Dotyczy mężczyzn, mniej kobiet. Objawy grzybicy widoczne są w okolicach krocza, pośladków, zmianom na skórze towarzyszy świąd. Rozwój zakażenia jest powiązany z wilgotnym środowiskiem.
 • Grzybica powierzchni owłosionej. Wywołana jest przez grzyby przenoszone przez ludzi. Objawy grzybicy: niewielki odczyn zapalny skóry, czemu towarzyszy duża łamliwość włosów, jako wynik bytowania grzybów w mieszkach włosowych i strukturach włosa. Grzybica głowy to uciążliwa dolegliwość. Wypadają włosy oraz skóra pozbawiona jest owłosienia o wyglądzie łysienia plackowatego. Najczęściej zakażenie ma charakter przewlekły, a po wyleczeniu grzybicy włosy odrastają. Gdy zakażenie skóry głowy powstało w wyniku grzybów pochodzenia zwierzęcego, choroba ma wtedy przebieg burzliwy, tworzą się treści ropne z ujść mieszków włosowych. Grzybica głowy wymaga intensywnego leczenia.

Leczenie grzybicy skóry

O doborze odpowiedniego leczenia grzybicy decyduje lekarz. Miejscowe leczenie dotyczy niektórych postaci grzybicy stóp, grzybicy głowy oraz pojedynczych grzybic odzwierzęcych. W przypadku grzybic owłosionej skóry głowy konieczne będą preparaty podawane doustnie o działaniu ogólnym.

Zarazić się grzybicą jest nie trudno. Choroba jest nieestetyczna, uciążliwa i nieprzyjemna. Unikaj więc kontaktu z osobami zarażonymi. Profilaktyka będzie najlepszą metodą leczenia grzybicy skóry.

Weronika Buczkowska, 9 miesięcy temu

Bibliografia

 • Chorzelski T., Jabłońska S. Choroby skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-2430-7
 • Szepietowski J. Grzybice skóry i paznokci, Medycyna Praktyczna, Kraków 2001, ISBN 83-88092-48-0
 • De Schepper L. CANDIDA, Objawy, przyczyny, leczenie, Wydawnictwo Lekarskie Similimum, Nowy Sącz 2010, ISBN 978-83-928687-2-9
 • Elewski B. Grzybicze zakażenia skóry, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2000, ISBN 83-86019-86-1

Grzybica

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Grzybica - charakterystyka grzybów, rodzaje
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Grzybica - charakterystyka grzybów, rodzaje
Cera trądzikowa

Fakty na temat trądziku w wieku dorosłym. Jak go leczyć?

Fakty na temat trądziku w wieku dorosłym. Jak go leczyć?

. Skąd bierze się trądzik u dorosłych osób i jak go leczyć? Trądzik powstaje z zatkanych porów Większość wyprysków zaczyna się od zatkanych porów (...) zapalnego zatkanego pora, a rozprzestrzeniają się, kiedy dotykamy je brudnymi rękami....

Orgazm łechtaczkowy - jak powstaje, jak osiągnąć, techniki stymulacji

Intymne potrzeby kobiety

Intymne potrzeby kobiety

Stymulacja łechtaczki to najprostszy i najszybszy sposób na orgazm u kobiety.

Grzybica skóry - przyczyny, objawy, zapobieganie, diagnostyka, leczenie

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

To najczęściej wystęująca odmiana choroby. Może pojawić się na całej powierzchni ciała.

Choroby i dolegliwości

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

Czy swędzenie musi oznaczać chorobę skóry? Swędzenie skóry to uciążliwa dolegliwość. Choć sama w sobie nie jest jednostką chorobową, świadczyć (...) . Jednym z jej pierwszych objawów jest swędzenie skóry...

Kosmetyki dla cery trądzikowej

Trądzik - podstawowe informacje (WIDEO)

Trądzik - podstawowe informacje (WIDEO) Odtwórz wideo

Trądzik powstaje w wyniku dysfunkcji gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Zatem jego największe nasilenie można obserwować w miejscach (...) zauważa się u ludzi młodych. Niestety, coraz częściej ta choroba skóry...

Grzybica stóp - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Choroby stóp (prezentacja edukacyjna)

Choroby stóp (prezentacja edukacyjna)

rogowej naskórka, która formuje się w celu ochrony wrażliwej skóry. Odciski i modzele można leczyć poprzez chirurgiczne usunięcie lub maksymalne (...) zmniejszenie przyczyn (np. zmianę fasonu noszonego obuwia) oraz usuwanie zrogowaciałej...

Orgazm łechtaczkowy - jak powstaje, jak osiągnąć, techniki stymulacji

Budowa łechtaczki

Budowa łechtaczki

W kolejności ilustracja prezentuje: 1. żołądź łechtaczki, 2. ciało jamiste, 3. odnogę łechtaczki, 4. ujście cewki moczowej, 5. puszkę przedsionka pochwy, 6. pochwę.

Czyrak - przyczyny powstawania, objawy, leczenie

Krosta

Krosta

Guzek czyraka po kilku dniach zamienia się w krostę, pod którą powstaje martwica.

Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie

6 popularnych mitów o łuszczycy

6 popularnych mitów o łuszczycy

z najczęściej występujących chorób skóry. Szacuje się, że na łuszczycę choruje od 2 do 4 proc. populacji. W Polsce z problemem boryka się ok. 800 tysięcy (...) pacjentów. Objawem łuszczycy są różowe lub czerwone grudki na skórze,...