Nadeszła prawdziwa zima. Jak się ogrzać podczas mrozów? Tylko nie pij alkoholu!
Nad Polską arktyczny chłód. Synoptycy zapowiadają miejscami nawet -20 stopni Celsjusza. Jak rozgrzać organizm podczas tak niskich temperatur? Czy alkohol pomaga? Oto garść prostych sposobów, jak nie dopuścić do hipotermii, czyli wyziębienia organizmu.
1. Sposoby na rozgrzanie organizmu
Wychłodzenie organizmu, czyli hipotermia, następuje wtedy, gdy temperatura ciała spada poniżej niezbędnego minimum 36,6 st. C. Silne wychłodzenie, gdy temperatura ciała spada nawet do 28 stopni, grozi śmiercią.
Takie ekstremalne wychłodzenie nie grozi nam podczas zwykłego spaceru. Jednak nawet lekkie wychłodzenie organizmu grozi przeziębieniem, które może utorować drogę dla zapalenia płuc. Jak do tego nie dopuścić? Oto kilka prostych sposobów.
2. Ubierz się na cybulkę
Nakładane warstwowo ubrania lepiej zatrzymują ciepło. Sprawiają też, że mniej się pocimy, a więc i mniej odczuwamy zimno.
Jak czytamy w wytycznych departamentu Pracy USA, najlepiej mieć na sobie co najmniej trzy warstwy ubrań. Pierwsza powinna być wykonana z wełny lub tkaniny termoaktywnej, która będzie odprowadzać wilgoć. Środkowa warstwa najlepiej powinna być wełniana lub ewentualnie syntetyczna, a zewnętrzna - wiatro- i wodoszczelna, która ochroni nas przed wpływem niepogody.
Bardzo ważne jest włożenie czapki, ponieważ głowa jest gorzej przystosowania do utrzymywania ciepła niż inne części ciała. Jest to związane z brakiem tkanki tłuszczowej. Oprócz tego naczynia krwionośne umiejscowione na głowie nie reagują tak szybko na zmiany temperatury poprzez obkurczanie jak inne części ciała.
3. Zjedz rano ciepły posiłek
Zdaniem ekspertów, jeśli w ziemie planujemy aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, warto rano zjeść na śniadanie ciepły posiłek, złożony z węglowodanów. Owsianka, płatki z suszonymi owocami i mlekiem, albo jajecznica będą doskonałym paliwem dla organizmu i pomogą dłużej utrzymać ciepło.
Warto też wypić o poranku ciepły napój bogaty w witaminę C. Przykładowo zieloną herbatę, albo rozgrzewającą herbatę czerwoną lub czarną z dodatkiem przypraw korzennych - świeżego imbiru, kardamonu oraz miodu.
4. Najlepszy jest ruch
Najlepszym antidotum na mróz jest aktywność fizyczna. Podczas ruchu zwiększa się przepływ krwi w całym ciele i natychmiast zyskujemy poczucie ciepła. Eksperci jednak podkreślają, że najważniejsze jest, aby się nie spocić i nie przemęczyć, ponieważ wówczas zyskamy odwrotny do zamierzonego efekt.
Wystarczy więc chodzić szybkim krokiem lub ewentualnie robić krótkie przebieżki. Przed biegiem jednak warto dobrze się rozgrzać w domu, na przykład wykonując pajacyki.
5. Czy alkohol rozgrzewa?
Łyk mocnego alkoholu sprawia, że czujemy ciepło w całym ciele. W rzeczywistości jednak alkohol maskuje i oszukuje nasze zmysły. Co więcej, eksperci zgodnie uprzedzają, że picie mocnych trunków wręcz może negatywnie wpłynąć na zdolność naszego organizmu do termoregulacji.
Alkohol obniża ciśnienie i rozszerza położone pod skórą naczynia krwionośne. Przez to organizm zaczyna tracić ciepło i się wychładza. Szacuje się, że nawet kieliszek alkoholu może obniżyć temperaturę ciała o pół stopnia.
Zdaniem lekarzy mała ilość alkoholu wypitego podczas ruchu nie powinna zaszkodzić, natomiast większe ilości mogą spowodować poważne wychłodzenie organizmu. Również babcina metoda nacierania spirytusem nie ma żadnych podstaw naukowych.
Zobacz również: Jak nie zmarznąć, czyli sekret ciepłych ubrań
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.