Trwa ładowanie...

Napad astmy oskrzelowej

Avatar placeholder
21.05.2013 17:09
Napad astmy oskrzelowej
Napad astmy oskrzelowej

Napad astmy oskrzelowej to zwężenie dróg oddechowych, skurcz mięśni lub opuchnięcie tkanki wokół nich. Jest to próba pozbycia się alergenu, zidentyfikowanego przez układ odpornościowy jako niebezpieczny. Alergenem może być kurz, zwierzęcy naskórek, pyłki, dym, ozon, pleśń, zbyt intensywne ćwiczenie, silne emocje, stres lub jakiś składnik żywieniowy.

spis treści

1. Pierwsze objawy napadu astmy oskrzelowej

Jak rozpoznać pierwsze objawy napadu astmy oskrzelowej? Najpierw są to lekkie niedogodności, które mogą się zaostrzyć, jeśli osoba chora je zlekceważy:

  • charakterystyczny świszczący oddech,
  • duszność, przyspieszony oddech,
  • zmęczenie przy niewielkim wysiłku, kaszel nocny lub poranny.
Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Jeśli takie objawy się zaostrzają lub trwają przez dłuższy czas, bardzo możliwe, że to astma oskrzelowa.

Napad astmy oskrzelowej może okazać się niebezpieczny dla twojego zdrowia, a nawet i życia, szczególnie, jeśli objawy się zaostrzają lub trwają przez dłuższy czas. Jeśli podczas ataku oddychanie jest utrudnione na tyle, że nie możesz funkcjonować – natychmiast zgłoś się do lekarza!

Dla astmatyków napad astmy oskrzelowej jest jak próba oddychania pod wodą. Jeśli zdarzyło ci się czuć coś takiego w przeszłości, lepiej porozmawiać o tym z twoim lekarzem. To pozwoli na wykluczenie lub potwierdzenie astmy jako przyczyny i, w drugim przypadku, dobranie odpowiedniego leczenia.

Jeśli napady astmy oskrzelowej zdarzają się częściej niż dwa razy w tygodniu, oznacza to, że trzeba iść do lekarza i zacząć przyjmować leki łagodzące objawy choroby.

2. Zapobieganie napadom astmy oskrzelowej

Pierwszym krokiem jest pozbycie się alergenu z otoczenia. Ustalenie konkretnej substancji wymaga specjalistycznych testów (zazwyczaj jest to test skórny lub badanie krwi). Najlepiej także unikać dymu tytoniowego, osiadającego wszędzie kurzu czy pyłków.

Kolejnym krokiem jest stosowanie się do zaleceń lekarza – regularne przyjmowanie leków. Pomoże to w przypadku, kiedy trudno pozbyć się alergenu z twojego otoczenia.

Ważne są też szybkie reakcje nawet na dopiero zaostrzające się objawy. Jeśli je zauważysz – jak najszybciej usuń alergen lub opuść pomieszczenie, w którym się znajduje. W takich przypadkach pomocne są też inhalatory.

Nie wahaj się prosić o pomoc. Kiedy inhalator nie działa, staraj się nie wdychać dodatkowych dawek, a raczej skontaktuj się z twoim lekarzem.

Przy chorobie, takiej jak astma oskrzelowa, całkowite wyleczenie jest niemożliwe, ale nie znaczy to, że nic nie da się zrobić. Specjalistyczne badania i leczenie dają asmatykom szansę na normalne życie. Trzeba tylko z tej szansy skorzystać.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze