Trwa ładowanie...

Jak wygląda przyszłość ginekologii onkologicznej?

Ginekologia onkologiczna jest młodą specjalizacją, powołaną w 2003 roku z zamiarem poprawy skuteczności terapii nowotworów złośliwych narządów płciowych kobiety. Impulsem do stworzenia nowej specjalizacji były przeprowadzone w USA badania, które wykazały, że udział ginekologa-onkologa w leczeniu kobiet przyczynia się do wydłużenia okresu przeżycia pacjentek.

Zobacz film: "Nadekspresja HER2"

spis treści

1. Ginekologia onkologiczna w Polsce

Leczenie chorób nowotworowych jest złożone i wymaga zastosowania odpowiednich metod. W przypadku nowotworów narządów płciowych kobiety operacyjne usunięcie pierwotnego ogniska choroby jest tylko jednym z elementów terapii. Lepsze efekty można uzyskać, łącząc zabieg chirurgiczny z dalszym leczeniem skojarzonym (radioterapia, chemioterapia). Dalsze leczenie skojarzone w leczeniu raka jajnika pozwala na uniknięcie rozsiewu śródotrzewnowego, które stanowi obecnie największe wyzwanie w ginekologii onkologicznej. O takim schemacie terapii decyduje właśnie ginekolog-onkolog. Niestety, w naszym kraju lekarzy o takiej specjalności jest niewielu. Liczba ginekologów-onkologów będzie rosła powoli, potrzeba bowiem 10 lat na uzyskanie specjalizacji.

Mimo iż w Polsce brakuje specjalistów z zakresu ginekologii onkologicznej, w terapii wykorzystuje się wszystkie opcje leczenia (operacja, radioterapia, chemioterapia). Pojawiają się jednak problemy z dostępnością poszczególnych metod. Leczenie operacyjne nie stwarza trudności – pacjentki nie muszą czekać w kolejce na zabieg. Podobnie jest w przypadku chemioterapii. Niestety, dostępność do brachyterapii i teleterapii, czyli metod leczenia promieniami jonizującymi, bywa utrudniona. Nie ma jednak potrzeby wysyłania pacjentek na leczenie za granicę.

2. Nowe metody leczenia nowotworów

Od roku w Polsce wykonywana jest niezwykle zaawansowana operacja cytoredukcyjna skojarzona z dootrzewnową chemioterapią w warunkach hipertermii (HIPEC). Jest to agresywna metoda leczenia, polegająca na operacyjnym usunięciu ognisk nowotworowych i zastosowaniu dootrzewnowej chemioterapii w hipertermii. Działanie wysokiej temperatury przyczynia się do uszkodzenia tkanki nowotworowej i może powodować redukcję dolegliwości bólowych. Wprowadzana jest również procedura z zastosowaniem urządzenia Cyber Knife. Zabieg, polegający na niszczeniu tkanki nowotworowej precyzyjnymi wiązkami jonizujących promieni, przeprowadza się z ramach radioterapii. Wykorzystanie urządzenia Cyber Knife pozwala w niektórych przypadkach na rezygnację z leczenia operacyjnego.

Prof. dr hab. med. Jerzy Stalmachów (Krajowy Konsultant w dziedzinie Ginekologii Onkologicznej) podkreśla, że perspektywy rozwoju ginekologii onkologicznej są ogromne. Wiele zależy jednak od samych lekarzy. Dobry ginekolog-onkolog powinien posiadać bogatą wiedzę na temat chemioterapii i radioterapii oraz skutecznych sposobów łączenia tych metod leczenia.

Artykuł powstał na podstawie materiałów programu „Jestem przy Tobie” (www.jestemprzytobie.pl), który działa na rzecz pacjentek z nowotworami narządów płciowych i ich bliskich.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.