Trwa ładowanie...

Jak wygląda sen osoby niewidomej?

Avatar placeholder
11.04.2019 11:25
Jak wygląda sen osoby niewidomej?
Jak wygląda sen osoby niewidomej? (123RF)

O rodzajach snu można pisać wiele. Mimo że nie zawsze pamiętamy o treści marzeń sennych tuż po przebudzeniu, to i tak jesteśmy świadomi tego, że śnimy.

W snach nie ma żadnych ograniczeń, bez problemu zmieniamy w nich miejsce, cofamy się w czasie, kontaktujemy się z osobami, których w rzeczywistości nie ma. Sny mogą stać się inspiracją dla artystów, a czasem nawet przepowiednią, jak w przypadku snów proroczych, w których widzimy zapowiedzi przyszłości. To niezwykłe doświadczenie nie zawsze ma pozytywny wydźwięk. Czasem bywa, że śnią się nam koszmary, w których uciekamy, spadamy, umieramy. Po przebudzeniu czujemy więc ulgę, że to tylko marzenie senne, niemające przełożenia na prawdziwą życie.

W snach widzimy obrazy, które otaczają nas każdego dnia, a także obiekty, których nigdy nie mieliśmy okazji oglądać. Związane to może być z przeżyciami dnia codziennego, odbieranymi wszystkimi zmysłami, a więc słuchem, dotykiem, smakiem i przede wszystkim wzrokiem. A co z osobami, które na co dzień nie widzą? Co pojawia się w ich marzeniach sennych?

spis treści

1. Czy każdy niewidomy śni w ten sam sposób?

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

Otóż nie. Sny osób niewidzących od urodzenia różnią się od snów tych, którzy utracili wzrok w późniejszym czasie. Podświadomość osób, które nigdy nie widziały, nie ma pojęcia jak to jest widzieć, dlatego mimo szczegółowego opisu przeżyć odczuwanych podczas ich snu ciężko jest mówić o wrażeniach wizualnych. Ich sny składają się więc z wrażeń emocjonalnych, dotykowych, smakowych lub słuchowych. Osoby niewidzące od urodzenia słyszą w nich dźwięki lub głosy, które mogą być dla nich znane lub obce. Wrażliwość na efekty dźwiękowe staje się czymś oczywistym również dla osób, które kiedyś widziały. Konieczność funkcjonowania w społeczeństwie bez podstawowego zmysłu, jakim jest wzrok sprawiła, że dźwięki odgrywają w ich życiu bardzo duże znaczenie. Ważny jest nie tylko ton, ale również tempo, wysokość lub ogólny zarys sytuacji, dlatego w snach mogą one rozpoznać znajomą osobę po głosie, dotyku lub zapachu. Co więcej, osoby, które utraciły wzrok w późniejszym czasie potrafią w snach doświadczać niejako widzenia. Jest to możliwe, ponieważ mózg zarejestrował w przeszłości różne sytuacje, które po prostu przywołuje jako wspomnienia. W snach pojawiają się więc najbliżsi lub miejsca, które zobaczyli.

2. Przebieg snów u osób niewidomych

Akcja snów u osób niewidomych przebiega na podobnej zasadzie jak u ludzi widzących. Zmieniają się w nich konteksty sytuacyjne, głosy, odczucia, emocje, interakcje społeczne. W jednym momencie niewidomy może odczuwać, że jest na ruchliwej ulicy, a za chwilę słyszy śpiew ptaków lub szum morza. Dzięki temu wie, że przemierza różne miejsca i przeżywa przygody w swoich marzeniach sennych. W snach osób niewidomych od urodzenia i ociemniałych nie brakuje również koszmarów. Eksperyment przeprowadzony przed duńskich naukowców dowodzi, że mary senne pojawiają się u nich stosunkowo częściej niż u osób widzących. Najczęściej dotyczą one problematycznych sytuacji dnia codziennego, a więc problemów komunikacyjnych, możliwych wypadków lub lęków związanych z samodzielnym wyjściem na ulicę.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze