Trwa ładowanie...

Jakie choroby powoduje smog?

Avatar placeholder
22.12.2022 16:24
Jakie choroby wywołuje smog?
Jakie choroby wywołuje smog? (Unsplash)

Smog to niewątpliwie temat, który wraca na tapet wraz z nadchodzącym sezonem grzewczym. Przez większą część roku w naszym kraju można odnotować zbyt wysokie stężenie zawiesiny szkodliwych dla organizmu gazów oraz pyłów. Polska przoduje w niechlubnych rankingach dotyczących największego zanieczyszczenia powietrza. Jakie choroby powoduje smog?

spis treści

1. Czym jest smog i jak powstaje?

Smog to kombinacja zanieczyszczeń powietrza, które stanowią według Światowej Organizacji Zdrowia, wszystkie chemiczne, fizyczne lub biologiczne czynniki zmieniające naturalny skład atmosfery. Jest to unosząca się w powietrzu zawiesina gazów i pyłów, które po przekroczeniu dopuszczalnego stężenia stają się niebezpieczne dla zdrowia i życia. Nazwa smog pochodzi od angielskich słów "smoke" (dym) oraz "fog" (mgła).

Smog powstaje w wyniku działania wielu czynników, ale te, które najbardziej przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza to przede wszystkim:

  • ogrzewanie domów i mieszkań słabej jakości paliwami stałymi,
  • używanie pojazdów, które emitują wysokie ilości spalin,
  • nieodpowiednia infrastruktura oraz zabudowa, która nie uwzględnia naturalnych kanałów powietrznych, co wpływa na utrzymywanie się wysokiego stężenia pyłów oraz gazów,
  • wysokoemisyjna działalność człowieka (zakłady produkcyjne takie jak rafinerie czy fabryki).
Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

To działalność człowieka sprawia, że borykamy się z problemem smogu. Powstaje w wyniku procesów spalania, które są częścią tzw. niskiej emisji, czyli wypuszczania do atmosfery zanieczyszczeń na wysokości do 40 metrów.

2. Jakie objawy chorób powoduje smog?

Do najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń należą PM2.5, czyli aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż właśnie 2,5 mikrometra. To ten rodzaj pyłu uznawany jest za najgroźniejszy dla człowieka, ponieważ nie jesteśmy w stanie dobrze się przed nim chronić. Ze względu na to, że jest tak niewielkich rozmiarów, bardzo łatwo może przedostawać się do krwioobiegu. To zazwyczaj na PM2.5 wskazuje się, mówiąc o objawach smogu związanych z układem oddechowym.

Pierwsze oznaki chorób wywoływanych przez smog przypominają przeziębienie. Są to zazwyczaj infekcje dróg oddechowych, problemy z oddechem, kaszel czy duszności. Jednak długofalowe skutki ciągłego kontaktu ze smogiem mogą być tragiczne. Objawy powinny być alarmujące, ponieważ zanieczyszczenia wpływają na pracę wszystkich organów, często doprowadzając do poważnych chorób.

3. Jakie choroby wywołuje smog?

Ekspozycja na intensywne zanieczyszczenie powietrza ma swoje konsekwencje zdrowotne. W krajach, w których wskaźnik smogu jest zawyżony, odnotowuje się coraz więcej przypadków osób z dolegliwościami związanymi przede wszystkim z układem oddechowym. Badania Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że zanieczyszczenia powietrza mogą nawet o 30 proc. podwyższać ryzyko wystąpienia nowotworów, takich jak rak płuc, zatok, jamy ustnej, przełyku, gardła i krtani, a nawet nerek. W wyniku długotrwałego kontaktu ze smogiem może dojść także przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Smog może przyczynić się także do wywołania takich chorób jak:

Smog przyczynia się także do innych problemów ze zdrowiem i powikłań. Jest szczególnie groźny dla kobiet w ciąży. Jeśli są narażone na długotrwały smog, może mieć to wpływ na zaburzenia rozwoju dziecka, a także prowadzić do przedwczesnego porodu. Zanieczyszczenia powietrza oznaczają także problemy z płodnością, którą mogą obniżać.

4. Jak radzić sobie ze smogiem?

Niestety, wiele osób jest zmuszonych do mieszkania w regionach, w których odnotowuje się wysoki wskaźnik smogu. Jak można zminimalizować wpływ zanieczyszczeń na zdrowie? Warto się odpowiednio zabezpieczyć i wyposażyć w dobrej jakości maseczkę antysmogową z filtrem, który nie przepuszcza cząsteczek PM2.5.

Jeśli nie ma takiej konieczności, w dniach, w których odnotuje się wysokie zanieczyszczenie powietrza, można zrezygnować z wietrzenia pomieszczeń. Wtedy warto także zrezygnować z wychodzenia z domu. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w oczyszczacz powietrza, który jest w stanie przefiltrować powietrze z toksycznych pyłów i gazów.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze