Fazy porodu

Każda kobieta wie, że poród to jedno z najpiękniejszych a za razem najtrudniejszych momentów w jej życiu. Dla niektórych poród to coś przerażającego i bolesnego. Pozytywne nastawienie przyszłej mamy jest bardzo ważne. Aby nie bać się porodu, warto wiedzieć, co nas czeka.

Okres wydalania płodu

Ta faza to około 45 minut u kobiet, dla których jest to pierwsza ciąża. U kobiet, które przeżywają kolejny poród ta faza może trwać krócej nawet o pół godziny. Czas mierzony jest od rozwarcia szyjki macicy do momentu urodzenia dziecka. Faza ta kończy się okresem parcia. Wtedy mięśnie trzonu macicy kurczą się. Przesuwanie dziecka w dół odbywa się przy pomocy mięśni zależnych od woli rodzącej (mięśnie tułowia i mięśnie deferakcyjne). Działanie tymi mięśniami jest porównywane do działania mięśni przy wydalaniu lub oddawaniu moczu. Często kobiety, które rodzą pierwszy raz, nie wiedzą, jakich mięśni używać przy parciu. Dlatego osoby kontrolujące poród często mówią: „Staraj się przeć tak, jakbyś miała wydalić kał lub oddać mocz”. Chodzi o to, aby kobieta uruchomiła tłocznię brzuszną – to analogiczne pobudzenie mięśni jak przy zaparciu. Z tego powodu bardzo często przy porodzie zdarza się wydalanie lub sikanie. Niekiedy przed porodem wykonuje się lewatywę.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Skurcze parte

  • parcie siłą woli i parcie odruchowe - początkowo w tej fazie porodu kobieta prze siłą woli. Gdy główka dziecka zajedzie odpowiednio nisko, parcia nie da się powstrzymać, jest odruchowe. Jednak trzeba wiedzieć, że zbyt wczesne parcie wydłuża poród, a nie przyspiesza. Może nawet być niebezpieczne – czasem usilne i zbyt intensywne parcie może spowodować pęknięcie szyjki macicy. Rodząca powinna słuchać poleceń położnej prowadzącej poród. Najlepiej jest rozpoczynać parcie na szczycie skurczu mięśni macicy. Dzięki temu poród będzie przebiegał łagodniej i krócej. Większość kobiet sama czuje, kiedy powinna rozpocząć parcie.
  • właściwe oddychanie - parcie można ułatwić przez właściwe oddychanie. Na czym ono polega? Kobieta na początku skurczu powinna wykonać głęboki wdech, a na szczycie – wstrzymać oddech. To wstrzymanie oddechu musi być połączone z zamknięciem ust i przyciśnięciu głowy do klatki piersiowej. Krzyk przy porodzie nie jest wskazany, gdyż wbrew pozorom tylko zabiera potrzebne siły i niczego nie ułatwia.
  • pozycje podczas okresu parcia - jest ich kilka. Rodząca może leżeć na wznak lub na lewym boku (wtedy prawa noga jest podtrzymywana lub podparta). Kobieta może także stać, siedzieć lub kucać. Lekarze opowiadają się za pozycją leżącą, ponieważ wtedy łatwiej im kontrolować poród. Każda kobieta inaczej czuje się w tej pozycji. Pozycja stojąca pozwala wykorzystać siłę ciążenia, co ułatwia dziecku wydostanie się na świat i chroni kobietę przed nacięciem krocza. Jednak ta pozycja nie jest wygodna ani dla rodzącej ani dla kierujących przebiegiem porodu. Bardzo ważne jest, aby rodząca wykonywała polecenia lekarzy i położnych. Miedzy nimi musi zachodzić współpraca. Ta faza porodu jest najbardziej męcząca dla kobiety – opadnięcie z sił może spowodować zahamowanie aktywności. Trzeba wtedy myśleć o tym, że już za chwilę pojawi się dziecko. Faza parcia trwa różnie, od 30 minut do 2 godzin, a silne skurcze pojawiają się co 1 lub 2 minuty (trwają od 60 do 90 sekund).

Okres łożyskowy

Ta faza porodu to wydalenie błon płodowych i łożyska. Dziecko jest już na zewnątrz, odcinana jest pępowina. Po 5-10 minutach skurcze macicy powracają i nie są tak bolesne jak poprzednie. Dzięki nim zostaje wydalone łożysko. Ten ostatni etap porodu trwa różnie. U niektórych kobiet wydalenie łożyska trwa 5 minut, u innych 30 minut. Po porodzie kobieta zostaje na sali porodowej jeszcze przez dwie godziny. W tym czasie personel obserwuje jej stan zdrowia.

Komentarze (2)
~ofeloa
~ofeloa 1 tydzień temu

To kobieta nie wie jak ma rodzić, że ma słuchać lekarzy i położnych? Wypisujecie takie bzdury że brak słów. Chociaż co w tym dziwnego skoro rodząca w szpitalu musi być potulną pacjentką, a nie samodzielną kobietą, która wie jak rodzić.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Poród naturalny
najnowsze pytania

Dyskusja na forum

Artykuły Poród naturalny
Poród naturalny

Poród naturalny - zdjęcie

Poród naturalny - zdjęcie

Naturalny sposób rodzenia pozwala matce świadomie i aktywnie uczestniczyć w jednym z najważniejszych w jej życiu wydarzeń.

Poród naturalny

Gwiazdy, które rodziły dzieci w swoich domach

Gwiazdy, które rodziły dzieci w swoich domach

i doula. Meryl Streep Meryl Streep również znajduje się wśród mam, które mają za sobą domowy poród. Pamela Anderson Pamela urodziła dwóch synów w domu. Towarzyszyła jej położna, a wszystko odbyło się naturalnie, w wodzie. ...

Poród naturalny

Doula a położna

Doula a położna

Prawdziwa doula powinna przynajmniej raz urodzić. Nie ma jednak wykształcenia medycznego, więc nie może zastąpić położnej.

Poród naturalny

Doula - osobista asystentka porodowa

- nie od strony medycznej, ale emocjonalnej. Ciąża i poród to trudne momenty w życiu kobiety. Obecnie w Polsce coraz więcej przyszłych mam decyduje (...) się na poród z doulą. Doula to kobieta, która ma doświadczenie...

Poród naturalny

Jak urodzić bez bólu?

jednak przejąć kontrolę nad sytuacją. Szkoły rodzenia a poród naturalny Badania przeprowadzone w piętnastu szwedzkich szkołach rodzenia wykazały (...) Większość kobiet zapytanych o poród powie,...

Poród naturalny

Macica - budowa, funkcje, choroby

którym możliwy jest poród naturalny. Macica - najczęstsze schorzenia, sposoby leczenia Do często diagnozowanych schorzeń należy nadżerka szyjki macicy

Poród naturalny

Poród naturalny czy cesarskie cięcie?

nic nie jest już dla nich takie samo. Jak przeżyć ten czas? Wybrać poród naturalny czy może zdecydować się na cesarskie cięcie? Co jest bardziej korzystne dla matki? Kiedy dziecko będzie bezpieczniejsze? Te pytania zadają...