Czy na pewno jesteś bezpieczny w świecie wirtualnym? Sprawdź, jakie zagrożenia czyhają na ciebie w sieci!
Świat wirtualny, podobnie jak rzeczywisty, nie jest wolny od zagrożeń, które w najmniej spodziewanym momencie mogą poważnie zakłócić twoje życie. Jeśli myślisz, że możesz się przed nimi skutecznie uchronić, to niestety, ale jesteś w błędzie…
1. Plotki szybko się rozchodzą…
Ludzie kochają plotkować… Plotkujemy na temat rodziny, znajomych, współpracowników… O ile w realnym życiu plotki, które przekazujemy sobie z ust do ust, rozchodzą się znacznie wolniej, o tyle w świecie wirtualnym wystarczy chwila, żeby krótka informacja dotarła do dużego grona odbiorców. Chociaż dzięki Internetowi mamy nieograniczony dostęp do różnych wiadomości, jednak bardzo często są one nieprawdziwe. Tyle razy byliśmy świadkami tego, jak media niejednokrotnie uśmiercały ludzi ze świata show biznesu. Szczególnie podatni na tego typu informacje są użytkownicy serwisów społecznościowych, którzy rozsyłają je w niewiarygodnie szybkim tempie. Udostępniając konkretne treści, warto być ostrożnym. Czasami bowiem jedna niesprawdzona informacja w ciągu paru chwil może zrujnować życie innej osobie. Pamiętaj, że ty również możesz być obiektem plotek, zanim więc opublikujesz setne zdjęcie, na którym widać, jak wynoszą cię z imprezy, zastanów się, czy nie dostarczasz właśnie nowego tematu do rozmów swoim spragnionym sensacji „znajomym”…
2. Wirusy atakują wszędzie…
Problem wirusów w sieci jest niestety bardzo powszechny. Mogą być ukryte pod postacią różnych aplikacji i programów, które użytkownik instaluje na swoim komputerze. Niszczą zapisane na dyskach informacje i mogą dokonać prawdziwego spustoszenia w naszych urządzeniach. Jak możesz się przed nimi uchronić? Przede wszystkim pamiętaj o zainstalowaniu programu antywirusowego i jego regularnej aktualizacji. Staraj się unikać podejrzanych stron internetowych. Poza tym nie otwieraj listów od nieznanych nadawców. Raczej nie będą one od królewicza na białym koniu, no chyba że trojańskim…
3. Pamiętaj – to, że cię nie widzą, nie znaczy, że jesteś anonimowy
Czy wiesz, czym są programy szpiegujące, tzw. spyware? Ich celem jest zbieranie wszystkich możliwych informacji o użytkowniku. Szpiegują twoje działania w Internecie, gromadzą dane osobowe, hasła i adresy mailowe. Na pewno słyszałeś o plikach „cookies”, które służą zidentyfikowaniu danych komputera oraz przeglądarki stron internetowych. Dzięki nim można określić, jak często użytkownik łączy się danym serwerem, oraz monitorować aktywność tej osoby na stronach www, aby jak najbardziej odpowiadały jego zainteresowaniom. To, że wykasujesz fotkę z profilu na Facebooku, nie oznacza, że jej tam nadal nie będzie. Twoje zdjęcie może być przechowywane na serwerze firmy nawet przez trzy lata po jego usunięciu.
Życie w świecie wirtualnym nie różni się zbytnio od realnego. Zarówno w jednym, jak i drugim warto zachować zdrowy rozsądek. A szczególnie, chociaż to może wydawać się trudne, starajmy się chronić naszą prywatność, która w dzisiejszych czasach wydaje się być na wagę złota…
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.