Jedyny taki lek na polskim rynku. Już go nie kupisz, a nie ma zamienników
Alfadiol, popularny lek na osteoporozę zniknął już praktycznie ze wszystkich aptek, a na rynku nie ma zamienników. Zagrożeni jego brakiem są szczególnie chorzy, którzy już rozpoczęli leczenie tym preparatem. Rzecznik Praw Obywatelskich pyta szefa resortu zdrowia, co z pacjentami.
1. Popularny lek znika z aptek
Alfadiol to jedyny lek na polskim rynku, który zawiera alfakalcydol czyli syntetyczną pochodną witaminy D, która ułatwia wchłanianie wapnia.
Lek stosuje się u pacjentów z:
- osteoporozą postmenopauzalną i osteoporozą starczą z jednoczesnym niedoborem witaminy D lub jej czynnych metabolitów,
- niskim stężeniem wapnia we krwi, zwłaszcza u pacjentów ze schorzeniami prowadzącymi do zaburzenia hydroksylacji witaminy D w nerkach,
- krzywicą i rozmiękaniem kości opornym na witaminę D,
- niedoczynnością przytarczyc,
- osteodystrofią nerkową (krzywica nerkowa powodująca zaburzenia w obrębie kości),
- zaburzeniami gospodarki wapniowej u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek,
- zespołami nerczycowymi u dzieci po długotrwałym leczeniu glikokortykosteroidami.
O tym, że produkcja leku będzie wstrzymana portal gdziepolek.pl infomował już pod koniec lipca, powołując się na informacje od producenta.
"Z GSK otrzymaliśmy informację, iż Alfadiol został usunięty z portfolio producenta i nie będzie już dłużej dostępny w aptekach. Obecnie preparat nie posiada dostępnych zamienników, dlatego w razie problemów z realizacją recepty należy skonsultować się z lekarzem w celu zmiany sposobu leczenia" - donosił portal.
2. Co z pacjentami?
Po apelach pacjentów, sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek. W liście do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego pyta, jakie działania zamierza podjąć, by chronić chorych.
"Z informacji przekazanych przez zaniepokojonych pacjentów pilnie potrzebujących wskazanego leku wynika, że w aptekach obecnie nie można już praktycznie znaleźć leków o dawce 0,25 mg, natomiast dawka 1 mg jest już dostępna na poziomie marginalnym (znajduje się w kilku aptekach w Polsce) - pisze RPO.
Zaznacza też, że "obecnie preparat nie posiada dostępnych zamienników, co jest szczególnie groźne dla pacjentów objętych leczeniem farmakologicznym tym lekiem".
Przypomniał jednocześnie, że art. 68 Konstytucji RP formułujący prawo do ochrony zdrowia, nakłada na władze publiczne obowiązek zapewnienia obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.