Trwa ładowanie...

Kalendarz szczepień dla dzieci w wieku 0-3 lat

Avatar placeholder
20.07.2020 14:29
Kalendarz szczepień dla dzieci w wieku 0-3 lat
Kalendarz szczepień dla dzieci w wieku 0-3 lat (Shutterstock)

Kalendarz szczepień dziecka zawiera informacje na jakie choroby i kiedy należy zaszczepić dziecko. Szczepienia dzieli się na zalecane i obowiązkowe. Szczepienia obowiązkowe nie mogą być pominięte. Choroby czyhające na niemowlę są groźne. Noworodek nie ma jeszcze w pełni wyspecjalizowanego układu odpornościowego. Dlatego należy pomóc jego organizmowi w obronie przed wirusami i bakteriami. Szczepienia zalecane znajdują się w gestii rodzica. Kalendarz szczepień dzieci jest co roku aktualizowany przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

spis treści

1. Obowiązkowe szczepienia dla niemowląt

Szczepienia niemowląt powinny być terminowo wykonywane. Dziecko w pierwszym roku życia musi odbyć 10 obowiązkowych szczepień. Kalendarz szczepień niemowląt przewiduje podanie obowiązkowych szczepionek przeciw gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi, krztuśćcowi, odrze, śwince, różyczce, Poliomyelitis (polio), Haemophilus influenze typu b. Szczepienia dla niemowląt, które należą do obowiązkowych, są bezpłatne.

2. Zalecane szczepienia dla niemowląt

Szczepienia zalecane nie są refundowane przez NFZ. Są jednak w równym stopniu ważne i mogą uchronić dziecko przed poważnymi chorobami. Kalendarz szczepień ochronnych niemowląt przewiduje szczepienia przeciw zakażeniu pneumokokowym, biegunce rotawirusowej, ospie wietrznej.

3. Kalendarz szczepień dla dziecka w wieku 2-3 lata

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Szczepienia niemowląt przeciw Haemophilus influenze typu b są bezpłatne. Jeśli dziecko jest starsze, a rodzice chcą je zaszczepić, muszą sami pokryć koszta szczepienia. Kalendarz szczepień dziecka od 2. roku życia przewiduje szczepienia od grypy, odkleszczowego zapalenia mózgu, zakażenia wywołanego przez Neisseria meningitidis oraz od wirusowego zapalenia wątroby typu A.

4. Zasady szczepienia niemowląt

Kalendarz szczepień dzieci przewiduje podanie wielu szczepionek. Rodzice powinni pamiętać by zachować co najmniej czterotygodniowy odstęp między poszczególnymi szczepionkami. Poszczególne dawki tej samej szczepionki należy dawkować zgodnie z zaleceniami producenta.

Istnieją szczepionki zawierające żywe drobnoustroje oraz szczepionki inaktywowane. Odstęp między dawkami poszczególnych szczepionek powinien potrwać kilka dni. Owe dni są potrzebne by ewentualny rumień poszczepienny miał czas zniknąć.

Dziecko, nim zostanie zaszczepione, musi być przebadane przez lekarza. Przed każdym szczepieniem pielęgniarka powinna sprawdzić na co i kiedy dziecko było szczepione. Lekarz może uznać, że stan zdrowia dziecka nie pozwala na wykonanie zabiegu. Wówczas należy zgłosić się ponownie na szczepienie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze