Kathy Griffin zmaga się z nowotworem. Czeka ją operacja usunięcia fragmentu płuca
Amerykańska aktorka, komiczka i osobowość telewizyjna, Kathleen Griffin wyznała za pośrednictwem mediów społecznościowych, że ma raka płuc – chociaż nigdy nie paliła papierosów, jak zaznacza. Teraz czeka na operację usunięcia fragmentu lewego płuca.
1. "Mam raka płuc, mimo że nigdy nie paliłam"
Gwiazda, która znana jest z kontrowersyjnych wpisów w mediach społecznościowych, tym razem opublikowała osobiste wyznanie dotyczące swojego stanu zdrowia.
"Muszę wam coś wyznać. Mam raka. Będę miała operację usunięcia połowy lewego płuca. Tak, mam raka płuc, chociaż nigdy nie paliłam!" - napisała pod zdjęciem.
Mimo diagnozy, która z pewnością była zaskoczeniem dla Amerykanki, Kathy Griffin nie traci wiary i przyznaje, że lekarze są dobrej myśli, bo nowotwór został wykryty wcześnie, a jego zasięg ogranicza się tylko do fragmentu płuca.
"Żadnej chemio- czy radioterapii po operacji. Powinnam normalnie oddychać. Za miesiąc, a może nawet wcześniej będę chodzić, a nawet biegać jak zawsze" – dodaje Griffin.
We wpisie akcentuje również, że jest w pełni zaszczepiona przeciw COVID-19 i że gdyby było inaczej, konsekwencje mogłyby być dużo poważniejsze.
Na końcu wpisu aktorka zamieszcza apel do swoich fanów – by badali się regularnie.
"To może ocalić wam życie" – podsumowuje.
2. Rak płuc – objawy i czynniki ryzyka
Niewątpliwie największym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór płuc jest palenie tytoniu – w USA ten nałóg odpowiada nawet za 85 proc. przypadków zachorowań, choć jest to zależne zarówno od czasu trwania nałogu, jak i liczby wypalanych papierosów.
To jednak nie oznacza, że tylko palacze są narażeni na zachorowanie na raka płuc. Szkodliwe związki obecne w papierosach i dymie tytoniowym są groźne także dla niepalących. Bierne palenie może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór płuc u osoby niepalącej nawet o 25 proc.
Zanieczyszczenia powietrza, szkodliwe warunki pracy (np. narażenie na kontakt z azbestem czy smołą, sadzą, a nawet niklem), wiek powyżej 65. roku życia czy obciążenie w wywiadzie rodzinnym także mogą zwiększać ryzyko wystąpienia raka płuc.
3. Rak płuc – groźny, bo bezobjawowy
Rak płuc nierzadko przebiega bezobjawowo. Dlatego diagnoza często stawiana jest, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium.
Niespecyficzne objawy, takie jak duszności, zmęczenie, chrypka czy odkrztuszanie wydzieliny być może będą alarmujące dla nałogowych palaczy, jednak ci, którzy nigdy nie palili tytoniu, o zdradliwym nowotworze mogą dowiedzieć się za późno.
Do leczenia operacyjnego, jakiemu zostanie poddana Kathy Griffin, kwalifikuje się zaledwie 13 proc. chorych. Usunięcie mniejszego lub większego fragmentu płuca możliwe jest w I i II stadium, zazwyczaj w połączeniu z chemioterapią.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.