Trwa ładowanie...

Koronawirus. Melatonina może pomóc z walce z COVID-19? Prof. Gut wyjaśnia

Melatonina na koronawirusa?
Melatonina na koronawirusa? (arch.prywatne)

Jak poinformowali naukowcy z Cleveland Clinic, melatonina, hormon regulujący cykl snu i wspomagający terapię jego zaburzeń, może pomóc w leczeniu chorych na COVID-19. Wyniki badań opublikowano na łamach pisma "PLOS Biology".

spis treści

Artykuł jest częścią akcji Wirtualnej Polski #DbajNiePanikuj

1. Koronawirus. Jak szukać leków na COVID-19?

Badacze z Cleveland Clinic w Ohio twierdzą, że najskuteczniejszą i najbardziej ekonomiczną metodą poszukiwania leków na COVID-19 jest obecnie sprawdzanie, czy leki i preparaty zarejestrowane do leczenia innych chorób u ludzi mogą pomóc również w terapii zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Zobacz film: "Dbaj, nie panikuj. Akcja specjalna Wirtualnej Polski"

Zespół kierowany przez dr. Feixionga Chenga z Cleveland Clinic posłużył się w swojej analizie nową platformą, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy dużych zbiorów danych medycznych (tzw. Big Data).

Dzięki innowacyjnej metodzie naukowcom udało się wykazać, że choroby autoimmunologiczne (np. nieswoiste zapalenie jelit), choroby płuc (np. przewlekła obturacyjna choroba płuc - POChP czy włóknienie płuc) oraz neurologiczno-psychiatryczne (depresja, czy ADHD) mają wspólne cele terapeutyczne z COVID-19. Chodzi o geny i białka, na które działać mogą leki stosowane z dobrym skutkiem w terapii tych schorzeń.

 Melatonina może pomóc z walce z COVID-19?
Melatonina może pomóc z walce z COVID-19? (arch.prywatne)

2. Melatonina a COVID-19

Naukowcy wykazali, m.in. że białka zaangażowane w rozwój niewydolności oddechowej i sepsy, które są jednocześnie odpowiedzialne za burzę cytokinową - główną przyczynę zgonu chorych na ciężki COVID-19, mają wiele podobieństw z licznymi białkami koronawirusa SARS-CoV-2.

"To wskazuje, że preparaty stosowane już w leczeniu tych schorzeń mogą mieć zastosowanie w terapii COVID-19 poprzez oddziaływanie na te same cele biologiczne" - wyjaśnił dr Cheng.

Ogółem zidentyfikowano 34 preparaty, które potencjalnie mogą znaleźć zastosowanie również w terapii COVID-19. Melatonina jest najbardziej obiecująca.

Co więcej, analiza danych dotyczących pacjentów leczonych w Cleveland Clinic wykazała, że stosowanie przez nich melatoniny miało związek z niższym ryzykiem pozytywnego wyniku na wirusa SARS-CoV-2. W badaniu uwzględniono wiek, rasę, palenie papierosów oraz historie chorób współistniejących.

"Należy podkreślić, że te wyniki nie wskazują, iż ludzie powinni zacząć zażywać melatoninę bez konsultacji z lekarzem" - skomentował dr Cheng.

Cheng podkreślił, że badania obserwacyjne przeprowadzane na szeroką skalę oraz randomizowane badania kliniczne są niezbędne, by ocenić korzyści medyczne ze stosowania melatoniny u chorych na COVID-19.

3. Prof. Gut ostrożnie o wpływie melatoniny na COVID-19

Profesor Włodzimierz Gut, wirusolog z Zakładu Wirusologii NIZP-PZH odniósł się do powyższych badań i stwierdził, że należy je traktować z dużą ostrożnością.

- Melatonina jest przede wszystkim stosowana jako bezpieczny lek do wysypiania. Po ostatnich "amantadynowych zabawach" i tych dotyczących pochodnych chininy widzę, że każdy ogłasza co może, co mu się wydaje, a nie ma wyników z badań, w których stosuje się prawidłową metodologię oceny leku. Nie można więc w takim wypadku odróżnić czy to jest efekt placebo, czy jest to efekt antystresowy, czy jest to efekt czegokolwiek innego - twierdzi profesor.

Ekspert przypomina, że ogłaszane co chwilę informacje na temat możliwych leków, które byłyby skuteczne w walce z COVID-19 już kilkakrotnie okazały się fiaskiem.

- Już przecież wycofano się z tych leków stosowanych przy malarii, czyli pochodnych chininy - nie dają nic. Badania były ślepą próbą, podawano zarówno lek, jak i placebo. W dodatku to musi wyglądać identycznie, nie może być widać żadnej różnicy (otrzymujący oczywiście nie miał zielonego pojęcia, co otrzymuje, zresztą podający lek też nie). Dopiero potem się to weryfikuje. Dobiera się dawki według wieku i najróżniejszych wskazań i okazuje się, że silniejszy jest efekt placebo. Testowany cieszy się, że dostał nowy lek, ale skutku nie ma żadnego. Tak samo w przypadku doniesień o amantadynie. Podobnie z lekami na grypę - wyjaśnia wirusolog.

Profesor Gut zastanawia się także nad tym, komu należałoby podać melatoninę, ponieważ, aby była skuteczna, należałoby ją podać osobie zdrowej.

- Oczywiście, jeśli to jest identyczne działanie dwóch związków, to może istnieć zablokowanie receptora przez drugi związek, ale z reguły trochę inaczej to wygląda. Oddziaływania na komórkę są często niekorzystne, a poza tym, to trzeba podać przed zakażeniem, czyli komu? Wszystkim? Bo podawanie w trakcie zakażenia, kiedy wirus już jest w komórkach, to co najwyżej może modyfikować drogi przejścia z komórki do komórki - czy to przez uwolnienie, czy połączenia międzykomórkowe - tłumaczy profesor.

Wirusolog, konkludując stwierdza, że przytoczone analizy wymagają jeszcze wielu potwierdzeń, aby stały się wiarygodnymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze