Trwa ładowanie...

Koronawirus. W Brazylii wykryto nową mutację. Ma przypominać wariant z RPA

 Ewa Rycerz
06.04.2021 17:00
W Brazylii odkryto nową mutację koronawirusa
W Brazylii odkryto nową mutację koronawirusa (Getty Images)

Służby medyczne w Brazylii wykryły nową mutację wirusa SARS-CoV-2. Nie wiadomo na razie, jak bardzo jest ona niebezpieczna, ale medycy podają, że przypomina wariant południowoafrykański. Czy można przypuszczać, że zakaźność patogenu w Brazylii wzrośnie jeszcze bardziej?

spis treści

1. Nowa mutacja koronawirusa

Potwierdzenie zakażenia nową mutacją uzyskano w Brazylii na razie u jednego chorego. Badaniom zostały poddane również osoby, z którymi pacjent miał kontakt. Służby medyczne prowadzą dalsze badania, które mają pomóc dowiedzieć się, jak bardzo niebezpieczny może być ten wariant SARS-CoV-2.

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie podkreśla, że mutacje wirusów są wpisane w ich naturę. Właśnie ta zmienność pozwoliła im na przetrwanie z sukcesem w dziejach ewolucji aż do dziś.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

- Celem tych zmian nie jest zabicie gospodarza, bo wówczas wirusy straciłyby możliwość egzystencji. Znakomita większość mutacji nie ma wpływu na zachowanie wirusów, a nawet powoduje ich niezdolność do replikacji. Jednak wystarczy ta niewielka część zmienionych patogenów, by jeszcze lepiej dostosować się do gospodarza i lepiej transmitować - tłumaczy.

Ekspertka dodaje, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć kierunku mutacji, ponieważ są to zmiany zupełnie przypadkowe. Jeśli jednak wirus ma możliwość dłuższego przebywania wśród ludzi, to automatycznie ma więcej czasu, w którym mutacje mogą się pojawić.

- Wszystkie czynniki, które umożliwiają wirusowi transmisję - brak zabezpieczeń sanitarnych, brak dystansu społecznego, lekceważenie obostrzeń - dodatkowo zwiększają ryzyko pojawienia się mutacji. Liczba osób zakażonych w Brazylii (i w każdym innym kraju, który bagatelizuje zagrożenie epidemiczne) jest bardzo duża, a zatem wirus ma wiele okazji, aby się zmieniać. Im dłużej przebywa w środowisku, tym więcej ma też czasu na utrwalanie tych zmian i dalsze ich rozprzestrzenianie. Niektóre pojawiające się warianty cechuje większa transmisyjność i większa zjadliwość - wyjaśnia.

Czy tak będzie w przypadku nowej mutacji? To pokażą dopiero badania.

2. "Za wcześnie, by mówić o stopniu zakaźności"

Nowa mutacja, którą wykryto w Brazylii, wykazuje podobieństwo do wariantu południowoafrykańskiego. Czy oznacza to, że zaszła ona na wariancie z RPA?

- Nie. Mutacje pojawiają się niezależnie od miejsca na świecie i często są do siebie podobne. Np. jedna z dwóch mutacji w cząstce wirusa, która pojawiła się w Indiach, dotyczy tego samego miejsca, co w wariancie brytyjskim. Prezes Instytutu Biomedycznego w Buntatan w Brazylii twierdzi, że nowy wariant brazylijskiego koronawirusa P.1 jest podobny do tego z RPA, chociaż nie udowodniono historii kontaktów z turystami z tego afrykańskiego kraju - zauważa prof. Szuster-Ciesielska.

Odmiana południowoafrykańska jest uważana za bardziej zakaźną niż oryginalny wirus. Rozprzestrzenia się nawet 3 razy szybciej. - Wersja ta wykazuje zdolność unikania przeciwciał zarówno wśród ozdrowieńców, jak i osób zaszczepionych. Stwierdzono, że szczepionki Pfizer, Moderna i AstraZeneca są istotnie mniej skuteczne przeciwko wariantowi południowoafrykańskiemu. Ponieważ o nowej wersji wirusa P.1 doniesiono dopiero kilka dni temu, jest jeszcze za wcześnie, aby przesądzać o jego większej czy mniejszej zakaźności lub wpływie na postęp choroby - zaznacza wirusolog.

Sytuacja epidemiologiczna w Brazylii jest tragiczna, dzienne przyrosty zachorowań ogromne, służba zdrowia praktycznie nie funkcjonuje, a chorzy na COVID-19 czekają na przyjęcie w długich kolejkach. Choć sama sytuacja nie ma wpływu na to, jak zmieni się wirus, to możemy z niej wywnioskować, że patogen w takich warunkach będzie mutował częściej oraz utrwalał swoje zmiany. Powód? Nie jest podejmowana z nim walka.

- Im dłużej patogen przebywa w społeczeństwie, tym więcej ma czasu na zmiany. Kwestią czasu jest pojawienie się groźniejszej odmiany koronawirusa - przestrzega prof. Szuster-Ciesielska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze