Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Doktor Grzesiowski radzi: Unikaj czterech "zet"

Zgodnie z ostatnimi danymi liczba zakażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła 30 tysięcy. Co zrobić, żeby się nie zarazić? Oto cztery proste rady od lek. Pawła Grzesiowskiego, wykładowcy Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP oraz prezesa Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń.

Zobacz film: "Szczepionka na koronawirusa. Kiedy może powstać?"

1. Jak nie zarazić się koronawirusem? Doktor Grzesiowski podpowiada

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem w Polsce ciągle utrzymuje się na wysokim poziomie. Wciąż nie widać choćby pierwszych oznak tendencji spadkowej. Mimo to wielu Polaków wraz z nastąpieniem lata zaczęło traktować środki ostrożności z dużym przymrużeniem oka.

lek. Paweł Grzesiowski, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń
lek. Paweł Grzesiowski, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń (East News)

Lekarz Paweł Grzesiowski na swoim koncie na Twitterze przypomina, co trzeba robić, żeby nie trafić do statystyk zakażonych koronawirusem.

"Jeśli nie chcesz dać się zarazić, noś maskę w tłumie, zachowuj bezpieczny dystans i często myj ręce" - podkreśla ekspert.

Oto zasada unikanie czterech "Z" według Grzesiowskiego:

  1. Zbyt bliskiego kontaktu (mniej niż dwa metry).
  2. Zamkniętych pomieszczeń (bez dopływu świeżego powietrza).
  3. Źle wentylowanych miejsc.
  4. Zatłoczonych miejsc.

2. Polacy nie chcą nosić maseczek

"Z niepokojem zauważamy, że coraz więcej osób rezygnuje z masek robiąc zakupy w sklepach, podczas publicznych zgromadzeń (także tych przedwyborczych), w miejscach kultu religijnego. Dystans też przestał już istnieć. Nie każdy korzysta ze środków dezynfekcyjnych, czy rękawiczek! To wielki błąd!" – apeluje w swoim oświadczeniu Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) .

Janicka podkreśla, że konieczne jest zachowanie ostrożności oraz rozsądku, bo koronawirus nie zniknął. "To groźny przeciwnik, szczególnie dla osób z obniżoną odpornością, starszych, z wielochorobowością. Nie dajmy się ponieść źle rozumianej wolności" – czytamy w oświadczeniu.

3. Jak skutecznie chronić się przed koronawirusem?

Najnowsze badania przeprowadzone na zlecenie WHO nie pozostawiają żadnych wątpliwości: najskuteczniej chronią nas noszenie maseczek oraz utrzymywanie dystansu społecznego.

Badania zostały opublikowane w najnowszym wydaniu prestiżowego czasopisma medycznego "The Lancet". Jak do tej pory jest to największy i kompleksowy przegląd środków, które mogą nas chronić przed zakażeniem koronawirusem.

Międzynarodowa grupa naukowców, kierowana przez prof. Holgera Schunemanna, epidemiologa klinicznego na McMaster University w Ontario w Kanadzie, przeanalizowała 172 badania przeprowadzone w 16 krajach na całym świecie. Analizowano w nich związek między dystansowaniem społecznym, noszeniem masek i ochroną oczu a ryzykiem zakażenia się koronawirusem. Pod lupą naukowców znalazły się wszystkie trzy koronawirusy: obecny SARS-CoV-2 oraz dwa, które poprzednio wywołały epidemie - SARS i MERS.

Oto trzy kluczowe wnioski, do których doszli naukowcy:

  1. Należy utrzymywać dystans fizyczny – zmniejsza to ryzyko zakażenia o 80 proc.

  2. Warto nosić maseczki– zmniejsza to ryzyko zakażenia o 85 proc.

  3. Chroń oczy - zmniejsza to ryzyko zakażenia o 78 proc.

Zobacz także: Koronawirus. WHO: Bezobjawowi zarażają rzadko. Prof. Simon: To nie jest prawdą. Każda osoba zakażona jest źródłem niebezpieczeństwa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.