Trwa ładowanie...

Koronawirus w USA. Lekarze obserwują u pacjentów z COVID-19 objawy podobne do delirium

Avatar placeholder
16.05.2020 16:38
Najprawdopodobniej za niepokojące objawy odpowiada niski poziom tlenu
Najprawdopodobniej za niepokojące objawy odpowiada niski poziom tlenu (Getty Images)

Amerykańscy lekarze zauważyli kolejny niepokojący objaw koronawirusa. U pacjentów, którzy mają problemy z oddychaniem, pojawiają się halucynacje podobne do tych występujących przy delirium alkoholowym – alarmują tamtejsze media.

1. Halucynacje jednym z objawów koronawirusa

Nowe informacje na ten temat podaje amerykański portal "The Atlantic". W swoim artykule przytacza relacje osób zakażonych koronawirusem, którym przydarzyły się przerażające omamy w trakcie leczenia na oddziałach intensywnej terapii.

"Obudziłam się i zobaczyłam pielęgniarkę stojącą nad moim łóżkiem. Trzymała piłę mechaniczną, którą odcinała sobie po kolei ręce i nogi" – relacjonuje swoje halucynacje 35-letnia Leah Blomberg, która spędziła na oddziale intensywnej terapii 18 dni. W tym czasie lekarze walczyli o jej życie, próbując zahamować postępowanie koronawirusa w jej ciele.

Lekarze zauważyli u niektórych pacjentów niepokojący objaw (Getty Images)
Lekarze zauważyli u niektórych pacjentów niepokojący objaw (Getty Images)
Zobacz film: "Szwecja. Poszli inną drogą niż większość. Polski lekarz zdradza kulisy walki z koronawirusem"

Zobacz także: Koronawirus w USA. Ponad 2 tysiące zgonów w ciągu doby

2. Leki uspokajające

Amerykanie przytaczają w artykule wypowiedź dr Mayura B.Patela z Vanderbilt University Medical Center w Nashville, który uważa, że przyczyną takich stanów w przypadku pacjentów z COVID-19 może być połączenie niskiego poziomu tlenu w organizmie z (podawanymi czasem) lekami uspokajającymi.

"Pacjent wydaje się wyciszony, często wygląda jakby spał, a tak naprawdę jego mózg może być rozpalony do granic” – mówi dr. Patel. Jego zespół prowadzi badania dotyczące tego, co dzieje się w mózgach osób przechodzących COVID-19. Naukowcy badają również ciała dwóch osób, które zmarły na koronawirusa, a przed śmiercią doświadczyły halucynacji.

3. Delirium

Delirium do tej pory kojarzone było przede wszystkim z pacjentami uzależnionymi od alkoholu, którzy nie pili od dawna. W takich przypadkach pojawiają się groźne dla zdrowia psychicznego halucynacje.

Delirium ma charaktery ostrej psychozy, która trwa od kilku godzin do nawet kilkunastu dni.

W jej przebiegu pojawiają się zaburzenia świadomości. Chory jest zdezorientowany, ma omamy i złudzenia wzrokowe, słuchowe i dotykowe. Towarzyszy mu silny lęk, czasem silne ataki agresji.

Zobacz także: Co to jest delirium tremens?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze